Maminka.czBatole

Přestáváte kojit? Pomohou vám bylinky

12. 8. 2013
Přestáváte kojit? Pomohou vám bylinky
S akutním ukončením laktace z důvodu vážných zdravotních problémů vám samozřejmě nejlépe poradí a pomůže lékař, chcete-li však dítko z jakýchkoliv osobních důvodů odstavit sami, mohou pomoci i bylinky.

Důvody k ukončení kojení mohou být různé; věk dítěte, to, že se roční miminko chová jak dravá piraňa, nebo se třeba chystáte zpět do práce, či budete cestovat a miminko bude nějaký čas hlídat babička. V takovém případě samozřejmě nestačí přestat miminko postupně kojit, ale je nutné podniknout ještě několik preventivních kroků, aby nedošlo k bolestivým komplikacím – zatvrdlinám a později zánětu.

Po celou dobu ukončování laktace se doporučuje nošení pevné podprsenky (dříve populární velmi pevné stahování se již nedoporučuje). Prsa je vhodné chladit, pomáhají i studené zábaly s přídavkem alkoholu (do studené vody přidáte „panáka“ slivovice apod.). Obklad se přikládá na prsa, ne však na citlivou pokožku bradavek! Pamatujte, že v případě jakékoliv zatvrdlinky je nutné ji ihned jemně rozmasírovat, eventuelně trochu mléka odstříkat, avšak pouze do úlevy.

NENECHTE SI UJÍT: Soutěž Sunarka: Jediné snacky v kvalitě pro děti již od 1 roku

„Čajíčky“, kterým by se kojící ženy měly vyhýbat, vám pomohou!

Zatímco v období kojení jsou čaje ze šalvěje a máty peprné k zahnání žízně naprosto nevhodné, během zástavy laktace mohou být jedinečnými pomocníky. Máta i šalvěj jsou velmi aromatické byliny, které v bylinném čaji obvykle dobře chutnají. Obě byliny totiž vzhledem k obsahu specifických chemických látek přispívají k slábnutí laktace. V případě šalvěje je vhodné vzhledem k přítomnosti toxického thujonu nepřehánět dávkování; denně vypijte maximálně 2 – 3 hrnky čaje, čaj pijte nejdéle dva týdny. (Nebojte, thujon se lépe uvoluje do alkoholu, než do vody. Ne náhodou je účinnou látkou známého absinthu, do něhož se však maceruje z pelyňku.).

Mátový čaj lze pít dle chuti, nicméně počítejte s tím, že po něm možná lehce poroste váš apetit. Máta podporuje vylučování trávících šťáv a žluči a senzitivním osobám po něm jednoduše vyhládne. Mátu i šalvěj lze též inhalovat, přesněji přidávat ve formě éterického oleje do aromalampy.

Další nechemičtí pomocníci

Pokud šalvěj či mátu pijete jen s obrovským zapřením a každý doušek pro vás znamená nepříjemnou nevolnost, možná se přikloníte k poněkud méně exaktně působícím homeopatikům. Patříte-li k jejich příznivcům, váš homeopat nebo lékárník vám poradí vhodný přípravek. V každém případě je jisté, že se bez postupného omezování kojení obejdete jen stěží.

Rozhodně naprosto omezte noční kojení, kdy stoupá sekrece hormonu prolaktinu, který má přímý vliv na udržování laktace. U citlivých maminek ovlivňuje laktaci i sama fyzická přítomnost, či spíše „mazlivá“ blízkost miminka – jenže s tím už těžko něco zmůžete. Ledaže by část vaší přítulné blízkosti na potřebnou dobu převzal tatínek.

Témata: Děti, Batole, Kojení, Jen pro maminku, Piraňa, Přímý vliv, Vhodný přípravek, Bylinky, Mátový čaj, Preventivní krok, Roční miminko

Mohlo by vás zajímat
Zimní děti versus ty letní: Datum narození ovlivňuje zdraví i charakter
Vše o preventivní onkologické cytologii. Chodíte pravidelně?
Marika Šoposká: Těhotenství bez komplikací není samozřejmost, už to vím!
Přiznání: Nenávidím mateřství. Dceru miluji, ale být matkou mě štve!
Herečky, které otěhotněly během natáčení! Podařilo se to zamaskovat?
Řeč těla při spánku: Na zádech spí králové, schoulení jsou mamánci
100 mimořádných fotek z porodu! Podívejte se, jak ho rodiny prožívají
Těhotenství jim navždy změnilo tělo. Není se za co stydět, vzkazují tyhle matky!
O druhé dítě se snažíme už osm let. Pořád se nevzdávám naděje

Horoskopy

Beran Tento pracovní týden bude plný radostných zpráv i nepříjemných překvapení. Hned v pondělí pochopíte, že…

Jména pro děti

Největší výběr jmen.

Dnes má svátek: Martin, Davor

Registrace

Pojďte s námi diskutovat, posílat otázky do poradny, nabízet a kupovat dětské zboží v bazárku.

Díky jednoduché registraci máte ke všemu okamžitý přístup.

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv do vaší e-mailové schránky.

  

Předplatné

Aktuální číslo časopisu