[Odebírejte NOVINKY Z MAMINKY! Chci newsletter!]
Porodní bolest není obvykle příznakem patologie ani ohrožení. Příčina je somatická, tj. způsobena tahem, tlakem a dilatací tkání.
Velká část žen má ale z bolesti strach, v jejímž důsledku bohužel reaguje „útěkem“.
„Sebe si vědomá žena nebojuje s vlastním tělem ani s bolestí. Ideální stádium nastává při přijetí - plynutí s porodem. Pochopení se objeví ve tváři ženy a v jejím chování, což má pozitivní dopad na průběh porodu a na poporodní období.
Porod je vlastně výzva, jak projevit odvahu, odhodlání, překonat strach, paniku a chaos, které bolest (zejména u prvorodiček) vyvolá. Žena se musí snažit s bolestí pracovat. Když žena uvěří ve schopnost svého těla a zcela se procesu porodu odevzdá, projde porodem přirozeně a s pocitem osobního vítězství,“ říká PhDr. Radka Wilhemová, Ph. D., odborná asistentka Katedry porodní asistence Lékařské fakulty Masarykovy univerzity v Brně.
Proces rození představuje instinkt, kdy nejaktivnější částí mozku je jeho primitivní část, která řídí instinkty a s nimi spojené vylučování žádoucích hormonů. Mladší části mozku, které stimulují zejména zevní podněty, jsou v optimálním případě utlumeny.
Na průběh porodu mají vliv psychosociální faktory, které modifikují vyrovnání se rodičky s úzkostí a stresem a mění i celkovou atmosféru v porodním prostoru, což ve svém důsledku významně ovlivňuje riziko komplikací.
„Nezvládnutá porodní bolest je často spojena s problémem s transgeneračním přenosem v ženské linii. V dospělosti (u dcer těchto matek) obtíže s přijetím ženství a reprodukční role (v podvědomí spojené s bolestí a utrpením).
Mírnější formu projevu představuje premenstruální syndrom a dysmenorea (bolest, úzkost, dráždivost, deprese) - každá menstruace je vnímána jako „miniporod“. Naopak pozitivně hluboký prožitek porodu je příležitostí ke znovuprožití vlastního porodního traumatu a jeho léčení.
Příležitostí pro hlubokou práci na sobě. Porodní a bezprostředně poporodní situace jsou silné emoční podněty s limbickým otiskem a dalekosáhlým dopadem na život matky i dítěte,“ doplňuje PhDr. Radka Wilhemová, Ph. D.
Řešením porodních bolestí, která upřednostňují nefarmakologické prostředky (bezpečné pro matku i dítě) jsou: vhodná předporodní příprava, dechové techniky a zvuková vibrace, efekt hydroterapie, aromaterapie, intuitivní pohyb a změny polohy, psychologické prostředky apod.
V dalším případě mohou ženy využít indikované prostředky farmakologické.
„K efektivním možnostem patří homeopatie. Podání homeopatického léku vychází z posouzení osobnosti ženy a aktuálních symptomů (emoce, pocity a projevy), které bolest u konkrétní ženy vyvolává,” říká PhDr. Radka Wilhemová, Ph. D.