Maminka.czEndometrióza

PŘÍBĚH: Kvůli endometrióze jí chtěli vzít dělohu. Nedala se a dnes má roční holčičku

Lenka Brožová 27.  1.  2023
Pro mnoho žen je menstruace náročná, ale pro Hanu to byl vždycky ukrutný boj: „Extrémně silné krvácení, neskutečné bolesti, zvracení, omdlévání… Žádný lék nepomáhal a já se každý měsíc už dopředu děsila, co se bude dít.“ Diagnostikovali jí endometriózu a chtěli vzít dělohu. Pak se objevily předrakovinné změny na děložním čípku. Hana se ale rozhodla, že si svůj sen o dítěti vzít nenechá! Co všechno ji to stálo?

[Odebírejte NOVINKY Z MAMINKY! Chci newsletter!]

Paradoxně se jí ulevilo, když diagnóza endometriózy přišla. Konečně totiž věděla, co se v jejím těle děje. „Dřív mi to nikdo nedokázal vysvětlit. Padaly tak leda poznámky, že po dítěti to bude dobré,“ vypráví Hanka. Jenže záhy měla zjistit, že zřejmě žádné dítě nebude…

VIDEO: S endometriózou pomáhá i fyzioterapie

Chtěli mi vzít dělohu, ale já toužila po dítěti

Při endometrióze se buňky sliznice dutiny děložní (endometria) nacházejí i mimo dutinu děložní – ve vejcovodech, na vaječnících, střevech, dokonce třeba i na plicích či mozkových obalech. Endometrium reaguje na hladiny pohlavních hormonů, takže v době menstruace dochází v těchto ložiscích ke krvácení a rozvoji chronického zánětu.

„Endometrióza se nedá vyléčit, ložiska se dají pouze chirurgicky odstranit, ale bohužel vše se může opět opakovat,“ vysvětluje Hana, u které se právě toto dělo. Její stav se rychle zhoršoval. Po nějaké době byly bolesti opravdu k nevydržení a lékaři jí doporučili odstranění dělohy. „Než prý bude pozdě. V mém případě už prostě neviděli jiné řešení,“ vzpomíná Hana. „Bylo to opravdu náročné období. Ale abych přišla o možnost mít dítě, to jsem prostě nemohla připustit, to nepřipadalo v úvahu…“

Alena (37): Endometrióza mi ničí život, ale já jsem se nevzdala

Tak moc jsem chtěla mít dítě!

Endometrióza je nejčastější gynekologické onemocnění žen v reprodukčním věku a tkáňové změny, které ložiska mimo dutinu děložní způsobují, jsou jednou z nejčastějších příčin ženské neplodnosti. „Tak moc jsem chtěla dítě! Ale ve spojitosti s endometriózou, obzvlášť v mém stavu, to nebylo moc reálné. Byla jsem prakticky neplodná, spermie se nemohly dostat až k vajíčku,“ vzpomíná na těžké chvíle rozhodování a marného snažení Hana.

Tehdy se přes známého dostala k možnosti vyzkoušet zahraniční kliniku, kde by jí znovu provedli kompletní vyšetření, případně navrhli možná řešení. Neváhala a co nejdříve odletěla. Moc pozitivní zpráva ji ale nečekala: „Pan primář mi provedl sono s okamžitým, jasným a nekompromisním  výsledkem – musím ihned na sál!“ Kromě srůstů totiž nalezl akutní zánět a neidentifikovatelné útvary, které okamžitě odeslali na další vyšetření. „Jistě, že mě to šokovalo. Ale zároveň jsem byla ráda, že se zjistilo, co mě tak trápí. Víte, já už měla i stavy, že jsem si říkala, jestli si to celé nevymýšlím – protože to mi někteří lékaři u nás už letmo naznačovali…“

To snad není možné! Proč zase já?!

Od zákroku uběhla nějaká doba a Hana mezitím změnila svůj život. Rozhodla se „dát se do kupy“ a zapracovat na svém zdraví celkově. Cvičila, běhala, denně se otužovala, prováděla dechová cvičení, výplachy nosních dutin pomocí bylinek... „Pracovala jsem i s hlavou, protože mysl je priorita a od ní se všechno odvíjí. Věřila jsem, že moje dítě jednou přijde! Samozřejmě jsem i nadále pravidelně navštěvovala gynekologii a těšila jsem se z toho, že kromě šílené menstruace se mi daří.“

Jenže… Někdy uprostřed covidové pandemie jí gynekoložka oznámila, že výsledky cytologického vyšetření stěru z děložního čípku nedopadly dobře a ať se objedná na onkologii. „Dodala, že se nemusím bát, ale to nepomohlo – okamžitě jsem začala brečet. Říkala jsem si, že to snad není možné! Proč zase já? Vždyť už jsem si tak užila dost, a teď ještě problém s děložním čípkem?!“

Na výsledky odběru vzorku čekala několik týdnů. Ortel: pozitivní na dva nejrizikovější typy HPV.  „Pamatuju si, že když jsem byla mladá, byla možnost nechat se proti HPV očkovat, ale v té době se to u nás doma vůbec neřešilo. Přitom rakovina děložního čípku je druhý nejčastější typ rakoviny u žen po rakovině prsu! Doufám, že dnes už se toto očkování dostalo do obecného povědomí mnohem víc, hlavně ve spojitosti s dívkami před sexuálním stykem. Ale i u chlapců, protože mohou být nejen přenašeči, ale kvůli HPV mohou některými typy rakoviny i onemocnět,“ upozorňuje Hana.

Co způsobuje HPV?

Infekce lidským papilomavirem (HPV) je virová infekce, která se přenáší zejména sexuální cestou. Jde o celosvětově nejrozšířenější sexuálně přenosnou  infekci. Existuje více než 100 typů virů HPV, asi 40 z nich může infikovat genitálie. 14 typů HPV je klasifikováno jako „vysoce rizikové“. Mohou vyvolat nádorová onemocnění, jako jsou rakovina děložního čípku u žen, nádorová onemocnění řitního kanálu a genitálií a určitá nádorová onemocnění hlavy a krku, a to u žen i mužů.

Symptomy těhotenství jsem měla – bohužel jen ve své hlavě

Provedli jí tzv. konizaci a odebrali napadenou část děložního čípku. Měsíc po zákroku se začali s partnerem pokoušet o miminko. „Lékaři krčili rameny, ať si to tedy zkouším, ale že vzhledem k mým diagnózám mi nemůžou nic slíbit.“

První, druhý, třetí, čtvrtý měsíc – domácí těhotenský test zatvrzele ukazoval jednu čárku. „Přitom symptomy předpovídající těhotenství jsem měla – bohužel ale jen v hlavě. Pak jsem si řekla, že to prostě pustím, že asi to tak má být. Že jsem dělala maximum, co jsem mohla, a lékaři asi měli od začátku pravdu...“ Myšlenku na dítě vypustila a rozhodla se užít si Vánoce.

A víte co? 4. ledna objevila dvě čárky na testu – těhotná tedy byla už o Vánocích!

Ten nejkrásnější konec

„Co bych svým příběhem chtěla vzkázat jiným ženám? Buďte pozitivní, trpělivé. I když někdo tvrdí, že něco nejde, nenechte si tím poplést hlavu. Běžte si za tím a najděte řešení. Netvrdím, že moje řešení je správné právě pro vás, ale třeba vás můj příběh aspoň inspiruje. Má totiž ten nejkrásnější konec: já, která jsem byla oficiálně neplodná, dnes už rok a čtvrt usínám vedle svojí dcerky Sophinky.“

Žen s endometriózou stále přibývá. Existuje prevence? Zeptali jsme se gynekologa
Témata: Příběhy, Vaše příběhy, Inspirativní ženy, Nemoc, Životní příběh, Očkování, Zdraví žen, Menstruace, Vaše porodní příběhy, Plodnost, Početí, Bolest, Bolesti břicha, Endometrióza, Rakovina, Hormonální léčba, Zvracení, Děložní čípek, HPV, Vir HPV, Roční holčička, Děloha, Krvácení, Menstruační kalhotky na Heureka.cz