Maminka.czAutismus

Příběh autistických dvojčat. Do jednoho roku se holčičky jevily jako zdravé, pak se všechno změnilo a uzavřely se do sebe

Vanda Stöckbauerová 29.  8.  2023
O jednovaječných dvojčatech z Tuchoměřic si rodiče do jednoho roku života mysleli, že jsou to zdravé, šťastné a bezproblémové děti. Holčičky Lea a Olívie byly veselé, usměvavé, hrály si spolu a měly zájem o všechno kolem sebe. Pak přišel zlom a uzavřely se do sebe. Vůbec jim nevadilo, když je hlídal někdo jiný než maminka či tatínek. Když se jeden z nich vrátil domů, neprojevovaly žádnou radost, nevyhledávaly kontakt ani mezi sebou.

[Odebírejte NOVINKY Z MAMINKY! Chci newsletter!]

I toto mohou být varovné signály poruchy autistického spektra (PAS). Postižení, se kterým se v České republice narodí až dva tisíce dětí ročně, vyžaduje každodenní systematickou péči rodičů.

Dotazník na záchyt PAS

Když bylo dívkám osmnáct měsíců, rodiče při běžné prohlídce u dětské lékařky dostali vyplnit dotazník pro záchyt poruchy autistického spektra, který nedopadl vůbec dobře. S jeho výsledky je lékařka okamžitě seznámila.

„Pediatrička mamince sdělila, že může jít o poruchu autistického spektra nebo o nějakou jinou diagnózu. To byl pro oba rodiče šok, i když samozřejmě tušili, že je něco špatně. Okolí je sice uklidňovalo, že holčičky jsou ještě malé, že z toho vyrostou, ale rodiče nechtěli na nic čekat a rozhodli se, že vyhledají odbornou pomoc. Bylo jim jasné, že čím dříve se s batolaty, která projevují známky autismu, začne pracovat, tím je větší naděje na zmírnění onemocnění,“ vypráví příběh dvojčat Maria Křepelková, ředitelka organizace Život dětem, o.p.s.

VIDEO: Otužování: Příběh chlapce s autismem

Rodiče nakonec našli pomoc v Centru terapie autismu, kde dostali řadu doporučení. Především se dozvěděli, že nesmějí na své dcery tlačit, že mají po nich všechno opakovat, tzv. zrcadlit, a taky pořádně a co nejpozitivněji oceňovat, když se jim něco podaří. Za každou maličkost je chválit. V případě nezdaru co nejlaskavěji konejšit.

„Kromě toho rodiče s Leou a Olívií docházejí na nejrůznější aktivity, které jim pomáhají v socializaci a různých dovednostech, ať už je to plavání, ergoterapie nebo hiporehabilitace,“ dodává Maria Křepelková.

Všechny tyto terapie jsou finančně nákladné, proto se rozhodla obecně prospěšná společnost Život dětem spolu s řetězcem Lidl rodině Ley a Olívie věnovat ze společné sbírky Srdce dětem částku přesahující sto tisíc korun. „Jsme nesmírně vděční všem, kdo přispěli už podvanácté ve sbírce Srdce dětem, která se koná každoročně před Vánocemi v prodejnách Lidl pod záštitou naší společnosti Život dětem. Za tu dobu se podařilo vybrat na pomoc nemocným či zdravotně znevýhodněným dětem bezmála 300 milionů korun. Bez ochoty všech dárců, včetně Lidlu, bychom nemohli pomoct ani Lee a Olívii,“ říká Maria Křepelková.

Autismus u dětí. Jak zjistíte, že se týká i vašeho dítěte, a dá se vyléčit? Co je při výchově nezbytné?

Prostředky ze sbírky Srdce dětem tak oběma děvčatům a jejich rodině pomohly uhradit náklady spojené s odlehčovacím pobytem v řecké Velice. Čtrnáct dnů u moře všem nesmírně pomohlo. Děvčátka učinila velký krok, když se jim po dlouhé době podařilo se svými blízkými navázat kontakt.

Slavná patronka sbírky 

Jako již tradičně se předání šeku na darovanou částku účastní také jeden z patronů sbírky Srdce dětem. Proto byla rodinu navštívit i sympatická mladá herečka a zpěvačka Anna Julie Slováčková.

„Obdivuji, jak rodiče k onemocnění svých dětí přistupují, tu jejich sílu a hlavně to, jak dokážou být pozitivní, i když mají takové rány osudu. Samozřejmě je mi jasné, že každý rodič v takové situaci musí být silný, prostě obdivuji všechny, které postihne tahle nelehká životní situace. Holčičky jsou krásné, jak andílci, a já věřím, že když budou dál chodit na terapie, na všechna ta cvičení pod dohledem svých starostlivých rodičů, kteří se o ně krásně starají, určitě budou dělat velké pokroky. A já se těším, až se s nimi znovu uvidím,“ popsala setkání s rodinou a dvojčátky Anna Julie Slováčková.

Klepněte pro větší obrázek

Sbírka Srdce dětem se pomalu chystá na další ročník. Na pokladnách maloobchodního řetězce Lidl proběhne od 30. října do 12. listopadu. Za získané peníze nakupuje obecně prospěšná společnost Život dětem vše potřebné pro nemocné děti. Od zdravotních pomůcek přes rehabilitace až po tolik potřebné ozdravné pobyty. 

PŘÍBĚH: Máma syna s Aspergerovým syndromem pomáhá dalším dětem, které odmítají jídlo
Témata: Příběhy, Rodina, Rodiče, Vánoce, Autismus, Postižení, sbírka, Porucha autistického spektra, Lee, Holčička, Česká republika, Dvojče, Lidl, Maria Křepelková, Pas, Tuchoměřice, Život, Maminka, Děti, Olívie, Autistické spektrum, Život dítě