Maminka.czZdraví

Příběh malé Máji: Vdechnutý kus mrkve léčili antibiotiky!

Dvouletá Mája trpěla několik dní podivným kašlem a dušností, po čtyřech dnech dostala od lékařky antibiotika, jenže problémy neměly na svědomí záludné bakterie, ale obyčejná mrkev!
15. 10. 2017

Ač se zdá příběh dvouleté Máji vcelku bizarní, odborníci vám budou oponovat. Není zas až tak raritní, že drobné tělísko – tvrdý kousek stravy, malá součástka z hračky či stavebnice – uvízne zvídavému batoleti v dýchacích cestách a způsobí mu nepříjemné problémy.

Pro rodiče malé Máji byl skutečný zdroj zdravotních problémů dcery velkým překvapením.

Dvouletá Mája a „nebezpečná“ mrkev

Mája je čiperná dvouletá dívenka, která o víkendech často pobývá u své babičky. Z poslední návštěvy se dívenka vrátila nachlazená. Neměla sice rýmu ani červený krk, ale neustále pokašlávala.

Po dvou dnech si maminka všimla, že se Mája občas nápadně zadýchává, sípavě oddechuje a úporně zakuckává. Rozhodla se tedy rezignovat na domácí léčbu a zajít s dcerou k pediatrovi. Ten maminku vyslechl, Máju prohlédl i poslechl a po chvíli přemýšlení napsal antibiotika – prý má „něco“ na průduškách, tak ať se z toho nevyklube ještě něco horšího…

Jenže Máje se večer přitížilo, doslova se dusila, a tak ji rodiče raději odvezli na pohotovost. Asi po hodině, kdy navštívili ORL i rentgen, jim bylo sděleno:

„Malé provedeme speciální vyšetření, takzvanou bronchoskopii, a pokud se potvrdí naše domněnka, že má něco v dýchacích cestách, tak se pokusíme cizí tělísko ihned vyndat. Opravdu jí teď někdy nezaskočilo – třeba při jídle nebo když cucala nějakou hračku?“ Maminka Máji si ale žádný takový moment nevybavila.

Noční dobrodružství mělo nakonec nečekanou dohru, udiveným rodičům bylo po kratším výkonu sděleno, že jejich dcera vdechla asi 3 mm velký kousek syrové mrkve, který ji citelně zúžil část jedné průdušky.

Prý je velké štěstí, že se na to přišlo. Zatímco rodiče byli šťastní, že se vše vysvětlilo, Máji babička se takřka zhroutila. Mrkev jedla holčička u ní, babička si dokonce vybavila, jak se vnučka zakuckala, prý opravdu hodně, ale nakonec mrkev vyplivla a vše se zdálo v pořádku.

Vyplivni to, vyndej to! První pomoc, když se začne dítě dusit

Nejrizikovější „dobroty“? Želatinové bonbóny a suché luštěniny!

U batolat a dětí do zhruba 4 let věku je vdechnutí cizího předmětu jednou z nejčastějších příčin dušení. Důvody jsou nasnadě; malé děti rády zkoumají své okolí všemi smysly, tedy i ústy. Další příčnou je konzumace pro danou věkovou kategorii nevhodných potravin; kupříkladu buráků, ořechů, kukuřice, plodů s malou peckou, syrové mrkve, velmi tvrdého ovoce apod.

U uvedených potravin může dojít k aspiraci malého kousku, který ulpí v dýchacích cestách. Mezi nejrizikovější potraviny, které lze vdechnout, patří bobtnavé potraviny, kupříkladu suché luštěniny a želatinové bonbóny!

Jídlo patří za stůl!

Už naše babičky říkaly, že u jídla se sedí – a měly pravdu! Zatímco u batolat bývá dušení nejčastěji zaviněno vdechnutím části zkoumaného objektu či kousku nevhodného jídla, starší děti nejčastěji vdechnou potravinu, kterou neodložily během aktivnějšího pohybu či přímo při sportování.

V případě, že dojde k aspiraci jakéhokoliv předmětu nebo potraviny, ale nakonec se přeci jen podaří ji z dýchacích cest dostat ven, máte obvykle vyhráno! Ale co když u situace nebudete nebo se vám i nadále něco nezdá? Kdy tedy zbystřit?

Co dělat, když dětem zaskočí nebo se začnou dusit a přestanou dýchat?

V jakých případech (i po úspěšné pomoci) neprodleně vyhledat lékaře?

  • U jinak zdravého dítěte přetrvávají i po vykašlání vdechnutého tělíska záchvaty kašle či dokonce dušení, a to klidně několik hodin až dní po nehodě!
  • Dítě trpí chrapotem, chvilkovou ztrátou hlasu (může jen šeptat), sípavě dýchá (klidně jen občas).
  • Objevuje se také pocit na zvracení.

Video: Víte, co dělat, když dítě vdechne předmět a dusí se? V žádném případě s ním neklepejte hlavou dolů a podívejte se na správný chvat

První pomoc se učí už i děti v mateřské škole
Rodičovská dovolená 2018 – vše, co potřebujete vědět
Nezapomínejte na mrkev, je zdravá a v kuchyni vynikající. Zkuste naše recepty
Témata: Zdraví, Vaše příběhy, Zdravé dítě, Cizí předmět, Tělísko, Želatinový bonbón, Zvídavé batole, Potraviny, Tvrdé ovoce, Dušení, Malé dítě, Nevhodná potravina, Máj, Syrová mrkev, Aktivní pohyb, Pohotovost, Mrkev, Velké překvapení, Dýchací cesta, Zdravotní problém, Stavebnice, Nevhodné jídlo, Antibiotika, Kašel, Nejčastější příčina
Mohlo by vás zajímat
Co hrozí miminku, když v těhotenství kouříte? Vývojové vady i předčasný porod!
Co dělat, aby vám vánoční stromeček vydržel co nejdéle? Kupte jej brzo a zalévejte!
Časopis ABC má vlastní stavebnici. Z této složíte až dvacet motorek
Kniha Kiliánovo tajemství potěší nejen děti, ale i rodiče, kteří zapomněli být dětmi

Registrace

Pojďte s námi diskutovat, posílat otázky do poradny, nabízet a kupovat dětské zboží v bazárku.

Díky jednoduché registraci máte ke všemu okamžitý přístup.

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv do vaší e-mailové schránky.

 

Předplatné

Aktuální číslo časopisu