Maminka.czPrezentace klienta

Příběh Šárky: Byla jsem rozhodnutá, že po porodu dám své dítě k adopci

Reklama 3.  8.  2023
Kdo jsou ženy, které se rozhodnou dát své dítě k adopci? Jsou to bezcitné ženy, neschopné lásky? Nebo je to všechno trochu složitější? Co když jsou to ženy, které traumata z vlastního života dohnala až do situace, kdy se adopce jeví jako jediné možné řešení?

[Odebírejte NOVINKY Z MAMINKY! Chci newsletter!]

Po půlročním vztahu, který se nevyvíjel dobře, zjistila Šárka, že je těhotná. Od agresivního muže chtěla odejít, ale kam? K rodině se odstěhovat nemohla. Navíc byla ve 4. měsíci těhotenství.

Pomoc našla v Poradně Na počátku, která se specializuje na pomoc těhotným ženám a matkám s dětmi v krizových životních situacích. Protože bydlení bylo Šárčinou prioritou, požádala o místo v azylovém domě Domov pro dětský život, který Na počátku provozuje. „Přijali mě, protože tam jsou přizpůsobení těhotným matkám. Je to velmi příjemné prostředí se zahradou,“ popisuje Šárka.

Klepněte pro větší obrázek

Adopci si nakonec rozmyslela

Když Šárka do Domova přijela, byla rozhodnutá, že po porodu dá dítě k adopci. Bála se jeho genetických dispozic, aby nezdědilo otcovu agresivní povahu, a hlavně s bývalým partnerem už nechtěla mít nikdy nic společného. Zůstala v kontaktu s pracovnicemi Poradny Na počátku, které ji seznámily se všemi okolnostmi adopce a nabídly i psychologickou podporu. „V osmém měsíci těhotenství jsem ale věděla, že nedokážu dát dítě k adopci. Tehdy bylo nutné navázat kontakt s otcem dítěte, čehož jsem už byla schopná. Navíc hned, jak se dcera narodila, uvědomila jsem si, že se jí nedokážu vzdát,“ vzpomíná Šárka.

Ne všechny příběhy končí jako ten Šárčin. Několik stovek žen ročně v Česku dotáhne adopci do konce. Své dítě přenechají náhradní rodině. Čas těhotenství neprožívají jako šťastné období. Organizace Na počátku je tu pro ženy, které uvažují, že dají své dítě k adopci. Nabízí sociální a psychologickou podporu, pomoc při komunikaci s úřady i s vlastní rodinou a okolím. Pomoc zdarma poskytuje ženám bez ohledu na to, jestli se pro adopci nakonec rozhodnou, nebo ne. Pozornost a pomoc najdou v Na počátku i ženy, které kdykoliv v minulosti daly své dítě k adopci a nyní cítí, že si o tom potřebují promluvit, sdílet své zážitky a pocity v bezpečném prostředí.

Klepněte pro větší obrázek

Kontakty:

Telefon: 774 440 821

e-mail: poradna@napocatku.cz

web: www.napocatku.cz

FB a IG Na počátku

Klepněte pro větší obrázek
Témata: Dítě je na světě, Prezentace klienta, Reklama, Adopce