[Odebírejte NOVINKY Z MAMINKY! Chci newsletter!]
Také máte rády příběhy s dobrým koncem? U srdce zahřejí o to víc, pokud jsou výsledkem vaší práce. Víc než tisícovkou dětí jen za loňský rok, kterým podala pomocnou ruku, se může pochlubit i organizace SOS dětské vesničky. A taky skvělou ředitelkou Jindrou Šalátovou. Do národní kanceláře Vesniček jsem se za ní vydala jednoho brzkého rána a popovídala si s ní nejenom o fungování organizace, ale i o konkrétních příbězích, které jí utkvěly v paměti, nebo o tom, jestli sama někdy uvažovala vzít si dítě do pěstounské péče…
Jak jste se k práci v SOS dětských vesničkách dostala?
Jsem vystudovaná psycholožka, původně jsem pracovala v armádě. Vždycky jsem ale o práci v téhle organizaci snila. Začínala jsem tady jako metodička a postupně pozice v rámci organizace měnila, ve Vesničkách jsem už sedmým rokem.
Dá se říct, že právě tato oblast tvoří největší část vaší práce?
V této skupině máme nejvíc dětí. Když se budeme bavit v číslech, převyšují 850 konkrétních případů. A paradoxně nás tato forma pomoci stojí nejmíň peněz, protože to není pobytová služba.
V první řadě se snažíme vždy o to, aby dítě mohlo zůstat ve své biologické rodině, říká Jindra Šalátová, ředitelka organizace SOS dětské vesničky.
Když jste nakousla ty služby pobytové… Povězte nám, jak to v takové SOS dětské vesničce vlastně vypadá? S novelou zákona jsme museli trošku změnit poskytování služeb v rámci Vesničky, takže se stala takovým přirozeným centrem jednotlivých služeb, které v té dané lokalitě poskytujeme. Domečky, které tam máme, poskytujeme pěstounům, kteří o to projeví zájem, za dotované nájemné. Žijí si tam jako kdekoli jinde s tím, že mají ale v těsné blízkosti dosah služeb, je tam sociální pracovnice, pedagog, který v případě potřeby řeší problémy hned.
Jak je to se zájmem ze strany pěstounů?
Záleží na lokalitě. Někde máme pořadník a někde využíváme domy pro pěstouny, pro rodiny s dětmi, které potřebují urgentně vyřešit bytovou situaci. Ty domy jsou tady od toho, aby pomáhaly, stejně jako organizace, tak je využíváme třeba i pro takové situace.
Vzpomenete si na nějaký konkrétní příběh, který vás v poslední době hodně zasáhl?
Těch příběhů je hodně. Do Sluníčka občas přijdou opravdu hodně utrápené děti, se kterými jsou rodiče někde v lese ve stanu, a když se ochladí, tak se zjistí, že to takhle nepůjde. Tyhle příběhy mi v hlavě hodně zůstávají. Ale nemusí to být vždycky tak. Nemusí to být nutně děti týrané, zneužívané a zanedbávané takovým způsobem, že ve dvou letech dítě není schopné chodit, protože bylo zavírané do ohrádky a nikdo ho nepustil ven. Bohužel takové případy nejsou úplně výjimečné, ale máme i příběhy, kdy šla třeba maminka na léčení a dítě skončilo u nás ve Sluníčku, vztah s maminkou byl ale předtím moc hezký a po návratu všechno funguje dobře. Tyhle příběhy mám nejradši.
Sama máte dvě děti. Uvažovala jste někdy, že byste si vzala další do pěstounské péče?
O tom jsem samozřejmě uvažovala, protože občas potkám při své práci děti, u kterých je zřejmé, že jejich umístění do náhradní rodinné péče je pomalu nesplnitelný sen. Buď jde o větší sourozeneckou skupinu, nebo je jejich stav takový, že najít vhodné pěstouny a lidi ochotné a schopné se o ně postarat je strašně těžké. Vždycky to ale přišlo v takové „nevhodné“ době. Buď jsem měla syna malého a věděla jsem, že to není to správné období, teď jsem zase neustále v práci a starat se dobře o další dítě není možné, neměla bych na něj dostatek času, který potřebuji, abych mohla dělat dobře svou práci. Ale ta doba třeba ještě přijde.
Povězte mi na závěr. Z čeho financujete provoz Vesniček?
Financování je náš každodenní boj. Jsme nezisková organizace. Stát nás financuje prostřednictvím dotací, grantů a státních příspěvků. Bohužel to tvoří menší část, ze 60 procent „žijeme“ z peněz dárců a jsme vděční za každý dar. Financují nás tedy individuální dárci, kteří každý měsíc posílají částku na náš fundraisingový účet, a pak jsou to firmy. Ještě nějakým způsobem můžeme pomoct? Pomáhají nám jednorázové i pravidelné dary, na našich stránkách si můžete zakoupit i darovací certifikát pro konkrétní účel, třeba oslavu narozenin. Čas od času hledáme i dobrovolníky na určité akce – překlady nebo organizaci dětského dne. Rychle jsme vyrostli, tak stále hledáme šikovné a hlavně namotivované lidi. Takže nám můžete pomoct i tím, že k nám půjdete pracovat.