Maminka.czStřední škola

Přijímačky na střední školy jsou za dveřmi. Jak je na tom vaše dítě?

Simona Procházková 28.  1.  2022
Základní školy letos budou opouštět silné populační ročníky. Patří mezi ně i váš potomek? Máte přehled o tom, jak se připravuje na přijímací zkoušky? Přinášíme pár tipů, jak a s čím mu můžete pomoct, aby byl u zkoušek, které vypuknou v dubnu, úspěšný.

[Odebírejte NOVINKY Z MAMINKY! Chci newsletter!]

Devátý ročník základní školy letos opustí více než sto tisíc dětí. Další desítky tisíc budou zkoušet osmiletá a šestiletá gymnázia. Dětí je v letošním školním roce opravdu hodně a podle odborníků je potřeba počítat s tím, že na těch nejžádanějších středních školách a oborech se dostane třeba jen na každého desátého. 

VIDEO: Prázdniny v roce 2022: Kdy čekají vaše děti?

Řádné termíny konání didaktických testů jednotné přijímací zkoušky z českého jazyka a literatury a z matematiky se ve školním roce 2021/2022 podle ustanovení Ministerstva školství ČR uskuteční v polovině dubna, náhradní termíny pak v první polovině května (konkrétní termíny najdete na msmt.cz).

Jednotná přijímací zkouška je povinnou součástí prvního kola přijímacího řízení do všech maturitních oborů s výjimkou oborů s talentovou zkouškou (kromě oboru gymnázium se sportovní přípravou) a oborů zkráceného studia podle § 85 školského zákona.

Jak na to, aby váš školák uspěl?

Máme pro vás pár šikovných rad a tipů přímo od pedagogů a dalších odborníků z oblasti vzdělávání, jak se s dětmi co nejlépe připravit a zvýšit jejich šanci na přijetí.

 • Základem je škola. Řada učitelů svým „deváťákům“ cíleně s přípravami na přijímačky pomáhá, připravuje speciální zkušební programy, využívá hybridní výuku a specializované vzdělávací portály, jako je třeba Škola s nadhledem.
 • Doučování. Zajistit školákovi doučování zaměřené přímo na přijímačky je určitě výborným řešením. Individuální výuka nebo programy v malých skupinách se zaměřují na procvičování typově podobných testů a vysvětlování látky potřebné pro přijímačky. Nevýhodou takových kurzů nebo individuálního doučování je ale poměrně vysoká cena.
 • Vzdělávací portály. Tyto weby nabízejí tisíce různých cvičení, kde si každý může vyzkoušet, jak na tom v daném předmětu je. „Právě v době před přijímačkami návštěvnost portálu Škola s nadhledem výrazně roste. Portál nabízí možnost procvičování většiny školních předmětů v různých stupních obtížnosti včetně rychlého vyhodnocení a různých interaktivních prvků,“ vysvětluje lektorka českého jazyka Gabriela Nováková.
 • Zkoušky nanečisto. Řada středních škol organizuje možnost vyzkoušet si přijímačky nanečisto. Děti si vyzkouší, jak přijímačky probíhají, zažijí na vlastní kůži náročné podmínky testů a v den D budou vědět, do čeho jdou. Informace najdete na webových stránkách jednotlivých škol.
 • Věnujte dětem čas. Najděte si každý den aspoň chvíli a s dětmi danou látku procvičujte, ptejte se, co jim není zcela jasné, obrňte se trpělivostí a učte se společně s nimi. Zjistěte včas, co všechno dítě umí a s čím má eventuálně problém, případně pomozte potomkovi připravit si svůj vlastní harmonogram a plán přípravy.
Pět stížností dětí na školu, které byste neměli podceňovat. Proč a jak je řešit?

příprava k přijímačkám - náš tip

Na internetovém portálu skolasnadhledem najdete konkrétní opakovací cvičení k přijímacím zkouškám na střední školy a srovnávací testy z matematiky, češtiny, cizích jazyků i dalších předmětů. Skvělý pomocník.

Do kdy podat přihlášku na střední školu?

Uchazeč o vzdělávání v oboru s maturitní zkouškou může pro 1. kolo přijímacího řízení podat přihlášku až na dvě střední školy nebo dva maturitní obory (případně odborná zaměření téhož oboru podle školního vzdělávacího programu) v rámci jedné střední školy.

Jak správně zorganizovat čas školákovi? Praktické rady najdete ve videu

Kde hledat více informací a tipů:

 • zkousky-nanecisto.cz
 • skolasnadhledem.cz
 • tutor.cz
 • edufix.cz
 • prijimacky.cermat.cz
 • scio.cz
 • statniprijimacky.cz
Témata: Děti, Školák, Praktické rady, Školství, Vzdělání, Školy, Základní škola, Střední škola, cena, cizí jazyk, Obor, Školní rok, Ministerstvo školství ČR, Tip, Didaktický test, Přijímačky, Cermat, Zkouška, Portál, Přijímací zkoušky
Mohlo by vás zajímat