Maminka.czLetní tábory

Kam s dětmi o prázdninách? Řešením jsou příměstské tábory. Který vybrat?

Simona Procházková 9.  3.  2022
Istock
Kam s dětmi o prázdninách? Řešením jsou příměstské tábory. Který vybrat? | Istock
Každoroční otázka, kterou musí řešit většina pracujících rodičů. Proč? Stačí jednoduché počty: letní prázdniny trvají osm i devět týdnů, zatímco celoroční běžná dovolená minimálně o polovinu méně (kdo si může dovolit vzít si měsíc volna v kuse?). Když necháte rozhodnutí na poslední chvíli, může být pozdě a zajímavé nabídky budou obsazené.

[Odebírejte NOVINKY Z MAMINKY! Chci newsletter!]

Letní prázdniny se sice zdají poměrně daleko, spousta rodičů ale již v těchto dnech řeší, kam s ratolestmi. Čím dál oblíbenější alternativou jsou příměstské tábory a kempy. Organizátoři už pilně pracují na jejich přípravě a my rodiče se intenzivně porozhlížíme po tom správném prázdninovém programu.

VIDEO: Zápisy do základních škol

Pro pracovně vytížené rodiče, kteří nemají přes léto možnost hlídání, se příměstské tábory stávají stále vítanější variantou, jak potomkům zpříjemnit prázdninové dny, vymyslet jim smysluplný program a mít jistotu, že je o ně dobře postaráno a neprosedí celý den u počítače nebo tabletu. 

Zaměření příměstských táborů a volnočasových aktivit můžete vybírat tak, aby se potomek zlepšil například ve sportovních disciplínách, cizím jazyce, získal nové dovednosti, kterými se může v září blýsknout před spolužáky, nebo si vyzkoušel něco zcela nového, k čemu dosud neměl příležitost.

Co jsou příměstské tábory?

Jde o alternativu ke klasickým letním pobytovým táborům, které se konají během hlavních prázdnin. Dítě do něj můžete přihlásit většinou od šesti let (někdy dokonce od tří, pokud máte sourozence a mladšímu ještě šest nebylo, zkuste se domluvit, organizátoři obvykle vyjdou rodičům vstříc) a fungují pro děti školou povinné. Ratolest v táboře stráví celý den a na noc se vrací do vlastního pokojíčku a postele. Ráno pak zase může vyrazit mezi kamarády.

Vybírat můžete z nejrůznějších zaměření, a to od různých sportů, dobrodružných výprav, výtvarných činností, turistiky až po tanečky, tvořivé dílny, zábavnou výuku cizích jazyků, kurzy pro chovatele domácích zvířat nebo tematické výpravy po světadílech či historických obdobích. Stačí jen popřemýšlet společně s potomkem, co by ho nejvíc bavilo, co by chtěl zkusit. Florbal, atletiku, koně, keramiku, výlety?

Příměstské letní tábory pořádají základní školy, sportovní oddíly, městské části, domy dětí, mateřské školy, soukromé subjekty zabývající se prací s dětmi a mladými lidmi i v průběhu roku. To je ostatně podmínkou: kvalifikace, zkušenosti, nadšení a trpělivost.

Pozor na skluzavky, houpačky a trampolíny! Jaká hrozí zranění?

Vybíráte příměstský tábor? V první řadě se snažte získat co nejvíce referencí. Zeptejte se známých a přátel, ostatních maminek ve škole či školce, zajeďte se podívat do zařízení, které tábor pořádá, obhlédněte prostory i okolí (jak vypadá zázemí, zda nechybí prostor pro sportovní vyžití...).

Seznamte se s předstihem s vedoucími pracovníky a lektory, kteří se vám o ratolest budou starat, chtějte znát dopředu program, případně náhradní varianty, když nevyjde počasí. Podstatnou roli hraje i počet dětí v táboře, případně v jednotlivých skupinkách, a to, kolik vedoucích se o ně bude starat.

Kolik stojí příměstský tábor? 

Ceny letí momentálně vzhůru ve všech oblastech života a letní tábory nejsou výjimkou. Cena se dnes pohybuje obvykle od 500 korun za den, záleží samozřejmě vždy na organizátorovi nebo zřizovateli (pokud je jím město, dostává nejspíše dotace). Kolik za týdenní příměstský tábor ve finále zaplatíte, vychází rovněž z toho, na jaké činnosti je konkrétní tábor zaměřen, zda nabízí běžné aktivity nebo činnosti vyžadující speciální vybavení a potřeby, a také záleží na typu prostor, kde program probíhá.

V ceně bývají obvykle celodenní strava (v některých případech kromě svačin, které si děti nosí z domova), pitný režim potřebné pomůcky. Někde zřizovatel nabízí i nadstandardní služby typu speciální stravování (pro alergiky, bezlepková dieta, jídla pro vegetariány…), prostory pro odpolední odpočinek pro mladší děti nebo asistenční služby pro zdravotně handicapované účastníky.

Jak fungují příměstské tábory?

V jakém režimu fungují příměstské tábory? Příchod dětí bývá zpravidla kolem osmé hodiny ranní (záleží na koncepci dnů a osobní domluvě) a ratolest si můžete vyzvednout kolem páté či šesté večer. Což je fajn vzhledem k tomu, že se potřebujete včas dopravit ze zaměstnání.

Po celý den jsou děti pod dozorem kvalifikovaných odborníků, včetně zdravotníků, kteří mohou případně ošetřit drobná škrábnutí. Samozřejmostí je vzájemný telefonický kontakt v průběhu celého dne, v případě potřeby. Do přihlášky či vstupního dotazníku zdůrazněte specifické požadavky a potřeby, které má váš potomek (neumí plavat, je alergický na včelí bodnutí, bojí se uzavřených prostor, nejí maso nebo některé druhy zeleniny, nechce po obědě odpočívat…), aby se zdravotníci a lektoři vyvarovali problémů s plačícím a vztekajícím se táborníkem.

Co zabalit dětem s sebou na letní tábor? Na tohle nezapomeňte

Hitem jsou sportovní kempy

V posledních letech patří k bezkonkurenčně nejoblíbenějším příměstské sportovní kempy, kde se vyřádí děti, které mají energie nazbyt, i ty, které naopak potřebují rozhýbat tělo strnulé sezením u počítače. Abyste je však svěřili do skutečně dobrých rukou, zjistěte si předem pár důležitých věcí. „Především to, jaké má organizátor sportovního kempu zkušenosti s pořádáním podobných aktivit. Pokud je totiž nerealizuje pravidelně několikátou sezonu nebo se sportování s dětmi nevěnuje během roku, nejspíš nebude mít dostatek zkušeností,“ upozorňuje Kristýna Přibylová, zakladatelka dětských tělocvičen Monkey's Gym, která pořádá v Praze již tradiční sportovní příměstské kempy.

Podle ní je také pro dobrou výuku nutné kvalitní sportovní vybavení v perfektním technickém stavu. „Pokud organizátor nic takového nemá, je otázkou, jak kvalitní pak budou samotné kurzy. Důležité je i potřebné zázemí. Jinak se může stát, že dítko natěšené na olympiádu v přírodě stráví při špatném počasí odpoledne pod střechou místní restaurace,“ upozorňuje Kristýna Přibylová a připomíná další zásady, které je třeba ohlídat. „Než své dítě svěříte organizátorům, neváhejte si prověřit odbornost lektorů. Zeptejte se jich na používanou metodiku, abyste měli jistotu, že se vaše dítko bude nejen bavit, ale také se něčemu naučí. Vždy se ptejte na znalost první pomoci. Nikdo nechce malovat čerty na zeď, ale musíte mít jistotu, že lektoři budou vědět, jak případnou situaci řešit.“

Léto s dětmi

Hledáte inspiraci, co podniknout a kam vyrazit s dětmi  o prázdninách? Kde si užijete sport, zábavu a dobrodružství? Přinášíme spoustu inspirativních nápadů, praktických tipů a rad. Dozvíte se, kde najdete nejkrásnější místa na výlety, rodinné cyklo a pěší turistické stezky, kam se vydat za kulturou, kde objevíte zajímavá místa. Nechybí ani praktické tipy a důležité informace, týkající se dovolené a cestování, které potřebujete vědět.

Témata: Rodiče, Děti, Léto s dětmi, Dovolená s dětmi, Prázdniny, Základní škola, olympiáda, bezlepková dieta, Letní tábory, Tipy redakce, cizí jazyk, cena, Příměstský tábor, Řešení, Ratolest, Telefonický kontakt, Školní dítě, Prim, Letní prázdniny, Tábor, Ostatní kamarád, Praha, Monkey's Gym, Kemp, Kristýna Přibylová
Mohlo by vás zajímat
Těhotenství s trojčaty týden po týdnu. Podívejte se na neskutečnou proměnu ženského těla
kog
Těhotenství
Perličky ze žákovských knížek: Tyhle poznámky vás zaručeně pobaví, máte nějakou podobnou?
kog sim
Školák
20 nejbizarnějších záběrů z dovolené! Tyto povedené snímky jen tak něco nepřekoná
Formánková Simona
Galerie
Tohle že je máma 5 dětí? Známá fitness trenérka ukázala své tělo 9 týdnů po porodu dvojčat
Formánková Simona
Po porodu
Tyto trapasy se nám opravdu staly! Maminky přiznaly, jaké zážitky si odvezly s sebou z porodnice
redakce
Porod
Markéta a porod miminka koncem pánevním: V hlavě jsem měla nastaveno, že se Anežka narodí přirozeně!
Víchová Tereza
Maminka v porodnici
Rychlá zeleninová polévka s krupičkou. Uvaříte ji za deset minut a děti si ji zamilují
redakce
Recepty
Jako vejce vejci? Těchto 12 dětí celebrit vypadalo ve stejném věku přesně jako jejich rodiče
Formánková Simona
Galerie
Pippa Middleton čeká třetího potomka: Co si zastánkyně zdravého životního stylu nehodlá odepřít ani u třetího těhotenství?
Mrázková Dita
Slavné maminky