Maminka.czChování a vztahy

Připomeňte si s dětmi nejkrásnější české tradice: Masopust

Martina Machová 31.  1.  2016
Připomeňte si s dětmi nejkrásnější české tradice: Masopust
Pojďme společně s dětmi každý měsíc objevovat nejkrásnější české tradice a alespoň z části navázat na půvabné obyčeje našich předků, které nás spojují s historií naší země, s přírodou i s lidmi kolem nás – širší rodinou i sousedy.

Historie naší krásné země je podobně jako česká a moravská krajina neobyčejně bohatá a pestrá. A není tedy divu, že takové jsou i staré lidové zvyky a tradice, které naše předky provázely celým rokem. Zatímco některé zvyky milovaly zejména děti, na jiné se těšívali svobodné dívky a mládenci. Jindy se zase radovala celá rodina.

I přestože se v dnešní době mají naše děti v mnoha ohledech mnohem lépe, než drobotina našich předků, jsou z určitého úhlu chudší o půvabné lidové tradice, které se zvláště ve velkých městech již vytratily, nebo z nich zůstalo jen blýskavé pozlátko. Celá řada lidových slavností a zvyků spojovala naše předky nejen s jejich kořeny a přírodou, ale upevňovala i mezilidské vztahy – se sousedy i s širší rodinou.

Nemáte v dnešní hektické době občas neodolatelnou chuť některé tradice společně s dětmi oprášit? Jako první se s Maminkou „koukneme na zoubek“ veselému masopustu. Nebo se masopust koukne svou vyhlášenou hojností a kobližkovou tučností na zoubek nám?

Masopust: Maso pusť, nebo maso vezmi?

Pozor, masopust není půst! Jak by mohl název naznačovat, masopust je naopak obdobím hojnosti, tradičních zabíjaček a veselí mezi dvěma postními obdobími. Masopust začíná v pondělí po Třech králích a končí na Masopustní úterý. Následující středa, tzv. Popeleční středa, je začátkem 40 dní trvajícího postního období, které vrcholí na Velikonoce. (Je zajímavé, že jarní očistné půsty v tomto období doporučuje i alternativní medicína).

V období předvelikonočního půstu naši předkové nejedli maso, zdrželi se alkoholu, tancovaček a některých dalších činností. Půst měl být dle církevní tradice obdobím dobrých skutků a almužen a také dobou, kdy se postící soustředí na duchovní život. Ale zpět k rozpustilému masopustnímu veselí – které mělo ostatně kořeny v místy nestydatých starořímských slavnostech boha Dionýsa (bakchanáliích).

Masopust jako lék na zimní chmury

Zima je ve střední Evropě dlouhá a rozptýlení a dobré nálady v mrazivém a pošmourném období roku není nikdy dost – dalo by se říct, že v tomto ohledu masopust zafungoval jako perfektní terapeutický prostředek proti zimním chmurám (podobně, ale na jiné neduhy, zase působil navazující jarní půst).

V období masopustu se konaly a vlastně stále konají zábavy, plesy, karnevalové (masopustní) průvody. Sousedé se družili, obdarovávali se výslužkami ze zabíjaček, jedlo se, pilo – zkrátka bylo veselo. Přála tomu nejen církevní tradice, ale i roční doba, na zahradě i polích totiž nebylo až do jara mnoho práce. Dlužno podotknout, že masopust je svátkem, který se pro svou rozpustilost a živočišnost i přes snahu církve tak trochu vymykal dalším tradičním svátkům.

Vyvrcholením veselého období byly poslední tři dny masopustu. První den, Masopustní neděle, se vyznačovala bohatým obědem. Odpoledne, večer i noc se tančilo u muziky. V pondělí se konával tzv. mužovský bál pro manželské páry. Poslední den masopustu, úterý, se neslo ve znamení průvodu masek, divadelních představení, tancovaček a oblíbených koblih.

K masopustu patří koblihy

Aby se vyrovnala tučnost a mastnost zabijačkových dobrot, smažily se v tu dobu i masopustní šišky a koblihy. Na smažení se používalo přepuštěné máslo či na sádlo (tyto tuky se nepřepalují a je zajímavé, že ke smažení se často doporučují i v současnosti). Šišky se stáčely do vrtulek, koblihy se plnily povidly a marmeládou.

Masopust je tady! Na stůl patří koblížky
Recept na masopustní koblížky - provedeme vás krok za krokem

Koblihami se obdarovávaly „maškary“ při masopustním reji a hospodáři je vynášeli jako oběť na svá pole, aby si zajistili dobrou úrodu. Mezi nejoblíbenějšími maskami průvodu vždy dominovaly zvířecí masky, zvláště kobyla a medvěd. V jednotlivých krajích se zvyky více či méně lišily, ale medvěd a kobylka nesměli v průvodu chybět nikdy!

Včas skončit!

Masopustní zábava končívala v úterý přesně o půlnoci, protože pokud by se tancovalo na Popeleční středu, přišel by pro tanečníky sám ďábel. Ponocný tedy v půlnoci zatroubil na roh a rychtář tanečníky vyzval, aby se rozešli domů, neboť nastala Popeleční středa a půst. V mnoha krajích bylo obyčejem, že tanečníci a hudebníci pochovali basu, během půstu se totiž nesmělo muzicírovat.

A jaké tradice si připomeneme příští měsíc? Pochopitelně jarní půst a Velikonoce!

Témata: Chování a vztahy, Tradice, Alternativní medicína, NEJ, Maska, Masopust, Tanečník, Kobliha, Sousedé, Živočišnost, Krajina, Popeleční středa, Jednotlivé kraje, Zimní chmura, Nejkrásnější, Chmura, Divadelní představení, Maso, Období roku, Popeleční, Masopustní průvod, Poslední den, Sádlo, Vrtule
Mohlo by vás zajímat
Marie Doležalová má syna, na svět přišel nečekaně. Jak se jmenuje?
kog
Slavné maminky
Nejhorší vánoční fotky? Tady je máte! Která z nich vyhrála?
Galerie
Maminka roku: Čekala holčičku a věděla, že nepřežije!
Procházková Simona
Maminka roku 2020
Nedávali jí šanci, nakonec má čtyřčata! Neuvěřitelné fotky před a po
Procházková Simona
Rodina
Tohle napsal muž o břichu své ženy! Na internetu z toho byl poprask!
kog Blesk pro ženy
Po porodu
Intimněji už to nejde: Dítě se poprvé podívalo na svět přímo přes plodové obaly!
Zenklová Veronika
Porod
Přiznání matek! Nejtrapnější zážitky z porodnice. Tohle jsme nečekaly!
redakce
Porod
Sedm znaků, podle kterých poznáte, že z vašeho dítěte roste psychopat
Kolinová Gabriela
Péče o dítě a jeho výchova
Otěhotněla, aniž by kdy měla sex. Syna s Downovým syndromem miluje
Blesk pro ženy
Vaše příběhy