Maminka.czChování a vztahy

Připomeňte si s dětmi nejkrásnější české tradice: Masopust

31. 1. 2016
Připomeňte si s dětmi nejkrásnější české tradice: Masopust
Pojďme společně s dětmi každý měsíc objevovat nejkrásnější české tradice a alespoň z části navázat na půvabné obyčeje našich předků, které nás spojují s historií naší země, s přírodou i s lidmi kolem nás – širší rodinou i sousedy.

Historie naší krásné země je podobně jako česká a moravská krajina neobyčejně bohatá a pestrá. A není tedy divu, že takové jsou i staré lidové zvyky a tradice, které naše předky provázely celým rokem. Zatímco některé zvyky milovaly zejména děti, na jiné se těšívali svobodné dívky a mládenci. Jindy se zase radovala celá rodina.

I přestože se v dnešní době mají naše děti v mnoha ohledech mnohem lépe, než drobotina našich předků, jsou z určitého úhlu chudší o půvabné lidové tradice, které se zvláště ve velkých městech již vytratily, nebo z nich zůstalo jen blýskavé pozlátko. Celá řada lidových slavností a zvyků spojovala naše předky nejen s jejich kořeny a přírodou, ale upevňovala i mezilidské vztahy – se sousedy i s širší rodinou.

Nemáte v dnešní hektické době občas neodolatelnou chuť některé tradice společně s dětmi oprášit? Jako první se s Maminkou „koukneme na zoubek“ veselému masopustu. Nebo se masopust koukne svou vyhlášenou hojností a kobližkovou tučností na zoubek nám?

Masopust: Maso pusť, nebo maso vezmi?

Pozor, masopust není půst! Jak by mohl název naznačovat, masopust je naopak obdobím hojnosti, tradičních zabíjaček a veselí mezi dvěma postními obdobími. Masopust začíná v pondělí po Třech králích a končí na Masopustní úterý. Následující středa, tzv. Popeleční středa, je začátkem 40 dní trvajícího postního období, které vrcholí na Velikonoce. (Je zajímavé, že jarní očistné půsty v tomto období doporučuje i alternativní medicína).

V období předvelikonočního půstu naši předkové nejedli maso, zdrželi se alkoholu, tancovaček a některých dalších činností. Půst měl být dle církevní tradice obdobím dobrých skutků a almužen a také dobou, kdy se postící soustředí na duchovní život. Ale zpět k rozpustilému masopustnímu veselí – které mělo ostatně kořeny v místy nestydatých starořímských slavnostech boha Dionýsa (bakchanáliích).

Masopust jako lék na zimní chmury

Zima je ve střední Evropě dlouhá a rozptýlení a dobré nálady v mrazivém a pošmourném období roku není nikdy dost – dalo by se říct, že v tomto ohledu masopust zafungoval jako perfektní terapeutický prostředek proti zimním chmurám (podobně, ale na jiné neduhy, zase působil navazující jarní půst).

V období masopustu se konaly a vlastně stále konají zábavy, plesy, karnevalové (masopustní) průvody. Sousedé se družili, obdarovávali se výslužkami ze zabíjaček, jedlo se, pilo – zkrátka bylo veselo. Přála tomu nejen církevní tradice, ale i roční doba, na zahradě i polích totiž nebylo až do jara mnoho práce. Dlužno podotknout, že masopust je svátkem, který se pro svou rozpustilost a živočišnost i přes snahu církve tak trochu vymykal dalším tradičním svátkům.

Vyvrcholením veselého období byly poslední tři dny masopustu. První den, Masopustní neděle, se vyznačovala bohatým obědem. Odpoledne, večer i noc se tančilo u muziky. V pondělí se konával tzv. mužovský bál pro manželské páry. Poslední den masopustu, úterý, se neslo ve znamení průvodu masek, divadelních představení, tancovaček a oblíbených koblih.

K masopustu patří koblihy

Aby se vyrovnala tučnost a mastnost zabijačkových dobrot, smažily se v tu dobu i masopustní šišky a koblihy. Na smažení se používalo přepuštěné máslo či na sádlo (tyto tuky se nepřepalují a je zajímavé, že ke smažení se často doporučují i v současnosti). Šišky se stáčely do vrtulek, koblihy se plnily povidly a marmeládou.

Masopust je tady! Na stůl patří koblížky
Recept na masopustní koblížky - provedeme vás krok za krokem

Koblihami se obdarovávaly „maškary“ při masopustním reji a hospodáři je vynášeli jako oběť na svá pole, aby si zajistili dobrou úrodu. Mezi nejoblíbenějšími maskami průvodu vždy dominovaly zvířecí masky, zvláště kobyla a medvěd. V jednotlivých krajích se zvyky více či méně lišily, ale medvěd a kobylka nesměli v průvodu chybět nikdy!

Včas skončit!

Masopustní zábava končívala v úterý přesně o půlnoci, protože pokud by se tancovalo na Popeleční středu, přišel by pro tanečníky sám ďábel. Ponocný tedy v půlnoci zatroubil na roh a rychtář tanečníky vyzval, aby se rozešli domů, neboť nastala Popeleční středa a půst. V mnoha krajích bylo obyčejem, že tanečníci a hudebníci pochovali basu, během půstu se totiž nesmělo muzicírovat.

A jaké tradice si připomeneme příští měsíc? Pochopitelně jarní půst a Velikonoce!

Témata: Chování a vztahy, Tradice, Zimní chmura, Masopustní průvod, Divadelní představení, Vrtule, Popeleční, Poslední den, Jednotlivé kraje, Alternativní medicína, NEJ, Sousedé, Maso, Tanečník, Masopust, Maska, Chmura, Popeleční středa

Mohlo by vás zajímat
Zveřejňuje fotky dcery na sítích, ale neukáže ji! Jak to dělá?
Tohle napsal muž o břichu své ženy! Na internetu z toho byl poprask!
Maminka roku: Čeká páté dítě, a ještě nikdy nebyla na mateřské!
Meghan vyrazila se synem Archiem na procházku. Ale co to nosítko?
Alena Šeredová porodila holčičku. Jak něžně ji oslovuje?
Ve třinácti matkou! Těhotenství tajila, její máma ale ucítila pohyby dítěte
Japonská maminka zachycuje život s dvojčaty a trojčaty. To prostě musíte vidět!
Marie Doležalová: Celé léto jsem tajila, že znovu čekáme zázrak
Žádost o rodičovský příspěvek: Návod, jak a kde rodičák jednoduše vyřídit

Horoskopy

Rak Tak moc se upínáte na lásku, až ji nemůžete najít. Na chvíli na romantické chvilky zapomeňte a věnujte…

Jména pro děti

Největší výběr jmen.

Dnes má svátek: Bohuslava, Vilibald, Donald

Aktuální vydání

Aktuální číslo časopisu

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv do vaší e-mailové schránky.

  

Výhodné předplatné

Objednat předplatné