Maminka.czZrcátko

Příprava hráze: Jak předejít porodnímu poranění? Podívejte se na Zrcátko s MUDr. Kamilou Žižkovou

Irena Stará 14.  11.  2024
Epiziotomie, neboli nástřih hráze, je chirurgický zákrok, kterým se na konci druhé doby porodní zvětšuje poševní otvor pro usnadnění porodu. Jaké jsou jeho výhody, rizika a je vždy opravdu nutný? V nové epizodě oblíbeného seriálu Zrcátko nám vše vysvětlí MUDr. Kamila Žižková.

[Odebírejte NOVINKY Z MAMINKY! Chci newsletter!]

Odkud se epiziotomie vzala?

Ve 20. letech minulého století Dr. Joseph DeLee, známý jako "otec moderního porodnictví", věřil, že ženy nedokážou porodit bez chirurgického zásahu. Proto prosazoval rutinní nástřih, částečně také kvůli myšlence, že tím ochrání mozek novorozence.

Mýty o nástřihu

Dnes už ale víme, že rutinní epiziotomie je spíš mýtus než skutečná prevence vážnějších porodních poranění. Naopak, nástřih může způsobit ještě větší nebo hlubší poškození. „Nástřih by se měl provádět jen ve výjimečných případech, kdy je ohrožen život dítěte. A žena by vždy měla souhlasit, protože jde o lékařský zákrok,“ vysvětluje MUDr. Kamila Žižková. „Bohužel, stále hodně záleží na přístupu personálu a konkrétní nemocnici,“ doplňuje. Podle WHO je přijatelnou hranicí maximálně 10 % epiziotomií, což je standard, ke kterému se Česko postupně přibližuje.

Jak se rodí v českých porodnicích? Více indukcí, méně nástřihů hráze, častější dotepání pupečníku

Další mýtem je, že se nástřih lépe hojí. Ne vždy je tomu tak. Ženy s jizvami po porodu, a obzvlášť po nástřihu, mohou mít potíže s pánevním dnem, sexem a následně i problémy psychického rázu. 

Porodní poloha je klíčová

Nejrizikovější polohou k epiziotomii nebo k poranění samotnému je u fyziologického porodu poloha na zádech. Nepomáhá ani řízené tlačení. Naopak, pro hráz i miminko je nejlepší, když se během závěru porodu nespěchá. Hlavička miminka může přirozeně korunovat a hráz se napíná postupně. Během porodu je pro hráz dobré nahřívání.

Masáž hráze je ideální prevencí před nástřihem. Kdy a jak ji provádět? A je vhodná pro všechny těhotné?

Co může nastávající maminka udělat sama?

„Určitě doporučujeme masáž, kterou může žena provádět sama nebo s partnerem,“ říká lékařka. „Pomůže olej slunečnicový, mandlový, kokosový nebo speciální olej pro masáž hráze. A samozřejmě prsty ✌️.“ S masáží začněte kolem 36. týdne těhotenství a věnujte jí asi 5 minut denně.“

Jak na to?

  • S partnerem: Zavede jeden až tři prsty do pochvy (začne ukazováčkem, později může přidat další prst) a palcem zvenčí jemně masíruje hráz směrem ke konečníku. Postupně lze tlak zvyšovat.
  • Sama: Zavedete si palec do pochvy a zvenčí masírujete ukazovákem a prostředníčkem. Opět postupujete krouživými pohyby od 3 k 9 na hodinách.
  • Masírujte se vždy, když jste uvolněná, ideálně po koupeli.
  • A pozor, masáž hráze by neměla bolet! Pokud trpíte na záněty nebo máte komplikované těhotenství, zeptejte se svého gynekologa, jestli je pro vás masáž vhodná.

Je masáž zárukou, že k poranění nedojde?

Masáž hráze riziko sice sníží, ale nezaručí, že se poranění vyhnete úplně. Proto je dobré informovat porodní asistentku, že jste ji prováděla. A jak je to s nástřihem u druhého porodu, když se první bez něj neobešel? „Nemusí to tak být. Je ale důležité se o jizvu správně starat, a to nejen po porodu, ale i v případě dalšího těhotenství,“ uklidňuje MUDr. Kamila Žižková.

Témata: Těhotenství, Porod, Po porodu, Gynekologie a porodnictví (poradna), Jizvy, Zrcátko, Sex, steh, Kamila Žižková, Diastáza, intimní partie, WHO, hráz, Česká republika, MUDr., Masáž, Poranění, Chirurgický zákrok