Maminka.czPéče o dítě a jeho výchova

Připravení rodiče: Vše nenaplánujete! Tohle si však promyslete

5. 3. 2019
Připravení rodiče: Vše nenaplánujete! Tohle si však promyslete
Jednoduchý, líný, uvolněný, kontaktní, s láskou a logikou, profesionální, pomalý, vědecký, respektující… Takový můžete být rodič, když si vyberete některou ze současných „radících“ knížek. Hlavně se ale spolehněte na jednu věc: Oba budete jedineční a své dítě budete milovat z celého srdce.

Děti jsem měla postupně v dlouhém intervalu devíti let. Za tu dobu prošlo odvětvím rodičovství několik trendů a já sama na sobě zkoušela, jak se jimi nechám ovlivnit. Trochu horší zprávou je, že napoprvé máme všechny (a všichni) svůj úkol postarat se o dítě ztížený. Nemáme zkušenosti, a obvykle tak ani patřičné zdravé sebevědomí. To se projevilo i u nás: Donekonečna jsem vozila uplakané miminko v kočárku (protože zkušená kamarádka řekla, že jakmile ho jednou vyndám, je to cesta do absolutních pekel nošení až do puberty).

U třetího jsem naopak lehce ovíněná trendy kontaktního rodičovství chystala nosítko a naprosto jistě věděla, že mi ve 37 letech po dvou dětech nebude nikdo říkat, co a jak je správně (to už si tedy ani nikdo nedovolil). A syn sám určil, že když ho položím do kočárku, bude sladce spát tři hodiny v kuse. Na rozdíl od chvil, které při nošení doslova prořval. Takže proč vlastně promýšlet předem, jací rodiče budete? Aby vás nic nezaskočilo a věděli jste o všech možnostech, které můžete třeba jen vyzkoušet.

Takhle vypadá život s batoletem! Kreslířka skvěle zachytila mateřství

Zapomenuté instinkty

„Nad rodičovstvím dnes přemýšlíme hodně. Často i několik let nad tím, zda dítě vůbec mít,“ konstatuje propagátorka kontaktního rodičovství Lucie Harnošová. „Spoustu věcí si plánujeme předem a pak býváme překvapeni už v těhotenství a dále po porodu. Váháme, jak se nejlépe postarat o miminko.“ Hlavním důvodem nejistot jsou podle Lucie Harnošové potlačené instinkty.

Doby, kdy se vyrůstalo ve velkých rodinách, jsou pryč. Být u toho, jak se vychovává malé dítě, jsme nestihli – obvyklý jeden sourozenec byl téměř v našem věku. „Málokdo jsme zažili péči o miminko jako pozorovatel,“ shrnuje Lucie Harnošová. „Proto nestačí spoléhat vždy na instinkt, ale za základ považuji kvalitní předporodní kurz. Tady se dá předem nastudovat vše praktické ohledně péče – manipulace s miminkem, úvazy do šátku. Nepodlehneme pak snadno všem možným radám z okolí, které nám ne vždy sedí do našeho rodičovského smýšlení.“

Nejsem žádná biomatka a nestydím se za to. Dám na instinkt

Duševní příprava na rodičovství

Praktická stránka může být ta jednodušší, jakkoli budete mít asi pocit, že toho drobečka poprvé určitě skoro utopíte při koupání. Duševní příprava na rodičovství znamená seznámit se s emocemi. Lucie Harnošová s úsměvem říká, že i když jste dosud ty své z nejrůznějších důvodů třeba nedávali najevo, děti vás naučí naprostý opak. No ano, také se trochu pohoršeně ohlížíte, když se dvouletý kluk válí v kaluži nebo culíkatá holčička překřičí supermarket kvůli tomu, že maminka tu panenku nekoupí?

„Práce s emocemi je základní rodičovská dovednost,“ potvrzuje Lucie Harnošová.
„A příprava dopředu je bonus. Emoce jsou nejčastější věc, kterou řeším s maminkami, často neumíme zvládat v pohodě pláč a vztek dětí.“ Jejich emoce vyvolá ty vaše, pocítíte třeba vztek (ano, vůči bezbrannému miminku!) a začarovaný kruh špatného svědomí a vědomí, že nejste dobrá máma, je tu natošup. „Na vše se dá připravit dopředu, když své i dětské emoce bereme jako dar,“ říká Lucie Harnošová a radí třeba přečíst pár knih k tématu.

Těhotenská úzkost: Nezáříte štěstím? Na hormony to nesvádějte

Aby vás pláč nepřekvapil

Pláč je velké téma k zamyšlení v těhotenství. Asi totiž zažijete chvíli, kdy bude napapané, vyspinkané, přebalené miminko ve vaší láskyplné náruči plakat, že vám to div nevypálí díru do hlavy. Na tohle se jako budoucí rodiče nepřipravujeme a všechny nás to zaskočí. Co dělám špatně? Co ještě můžu udělat? To jsme tak neschopní rodiče, že naše miminko často pláče?
„Pláč nás samozřejmě zneklidňuje,“ potvrzuje Lucie Harnošová. „Ale je to zbytečné a dobré vědět to předem. Když je zdravé dítě v naší náruči a může se tu bezpečně vyplakat a svůj problém takzvaně pustit ven, je všechno v pořádku.“

Proč není dobré nechat miminko vyplakat? 

Na rodičovství jste dva

Rodičovství není „jen“ mateřství. A jste na něj dva. I na úvahy o něm. Zamyslete se proto předem nad některými zásadními věcmi – měli byste na ně vyladit názor. Zjistěte, co si váš partner myslí třeba o společném spaní s miminkem nebo nošení v šátku. Zároveň je dobré vědět, že všechna základní rozhodnutí můžete plynule měnit a upravovat podle toho, jaké bude vaše děťátko.

FENOMÉN KONTAKTNÍ RODIČOVSTVÍ

  • Čím dál oblíbenější přístup, který spočívá ve společném vyladění se s miminkem.
  • Kontaktní rodičovství znamená spaní v jedné posteli, převážně nošení miminka, vychází z úvahy, že malé dítě nelze rozmazlit a je třeba téměř bezvýhradně uspokojit jeho potřeby.
  • I tento trend má svá úskalí – některé maminky se dítěti naprosto obětují a zanedlouho jsou absolutně tělesně i duševně vyčerpané.
  • Součástí „zdravého“ kontaktního rodičovství je i sebeláska a zároveň vědomí, že jsme „v tom“ všichni tři. 

Nezavřete si tak pomyslná vrátka, třeba se vám rada zkušené kamarádky bude hodit, možná se od počáteční ideje kojit na požádání propracujete k režimu. Nebo místo společně vybraného kočárku zakotvíte u šátku. Zásadní je být si co nejjistější, že všechno je správně a rozhodujete se vy dva společně s dítětem, které vám „radí“ svým chováním, jak na to.

„Přimlouvala bych se za společné spaní v jednom pokoji či jedné posteli,“ říká Lucie Harnošová. „Ať se tatínek v obýváku nemusí cítit odstrčený a miminko v pokojíčku v nebezpečí. A tatínkové by se měli do péče o miminko co nejvíce zapojovat už od počátku.“

Příchod miminka = táta mimo ložnici. Je odloučení dobré? A na jak dlouho?

Krize asi přijde

Naše představy o rodičovství před prvním porodem bývají idylické. Procházíme se v nich s kočárkem a užíváme si pocitu „už jsme rodina“. Realita pak někdy překoná i ty nejchmurnější představy. Ne denně, ale na krizi dojde asi všude. A to nejen tu únavovou, ale i partnerskou. Zkuste i tohle předem společně probrat.

„Důležité je, aby partner respektoval, že je žena zpočátku od přírody na nějakou dobu nastavená na péči o dítě včetně menšího zájmu o sex,“ shrnuje Lucie Harnošová. „Pak je muž v nastalých situacích trpělivější, více ženě pomáhá a složitá doba pomine rychleji a bez následků.“

Před dětmi a po dětech. Takhle nás změní rodičovství. Jste v šoku?

Všichni mají radu

Poslední a pro prvorodiče zásadní část zamyšlení už během těhotenství. Ten nejlepší recept na pláč, kojicí polohu, uspání a další velká témata bude mít doslova každý od maminky až po bezdětné kamarádky (ty jich mívají nejvíc). Počítejte s tím a už kvůli tomu si dopředu stanovujte, co jak chcete s příjemným vědomím, že měnit názor budete vy a nenecháte se do ničeho tlačit okolím. Nejistota je totiž emoce, kterou miminko vycítí jako radar – a dá vám to pořádně najevo. Ostatní vás mohou inspirovat, můžete sdílet zkušenosti a vyslechnout je. Není ale nic horšího a více znejisťujícího než kojit v parných dnech po dvaceti minutách a pak slyšet od partnera větu: „A nemá ta máma pravdu, že bys mu měla dát čaj na žízeň?“ Ta u vás ale určitě nezazní: Vždyť budete připravení rodiče!

Nad čím se zamyslet? 

KOJENÍ
Můžete se rozhodnout, že budete miminku pořád k dispozici (pak si od něj neodskočíte na déle než tři hodiny), nebo že si to chce užít i partner a naučíte se mléko odstříkávat a dítě pít také z lahvičky.

SPANÍ
Třeba ani nebudete potřebovat dětskou postýlku (i když je to praktické úložiště vypraného prádla), nebo budete miminko od počátku učit, že máte každý svůj prostor (samozřejmě se to může zkušenostmi změnit).

LÁTKOVKY, NEBO KLASIKA
Nastudujte, co je třeba, pokud vás zaujaly látkové plenky. V těhotenství v klidu zjistíte, jaká je zapotřebí výbavička. Navštivte speciální prodejnu nebo kurz, kde vám vše vysvětlí a prodiskutujte to také s partnerem.

KOČÁREK, NEBO NOSÍTKO
Většina maminek má dnes obojí a střídá podle potřeby. S ryzím „nošencem“ asi nepochodíte u hlídací babičky, ta si raději vyjede s kočárkem. Ani fyzioterapeuti časté nošení příliš nedoporučují z hlediska psychomotorického vývoje dítěte. Málokteré miminko je ale bezvýhradně spokojené v kočárku celý první rok svého života.

BABIČKY A JINÉ HLÍDÁNÍ
Nakolik jim budete chtít miminko svěřovat (nebo budete třeba donuceni okolnostmi)? Necháte je nastavit vlastní pravidla, nebo budete chtít, aby přejali ta vaše domácí? To vše proberte s budoucím tatínkem (především ve vztahu snacha-tchyně by obvykle měl být styčným důstojníkem on).

 

Předplatné Matka
Témata: Mateřská a rodičovská dovolená, Rodina a vy, Miminko, Rodina a vztahy, Péče o dítě a jeho výchova, Dítě je na světě, Rodiče, Výchova, Mateřská, Emoce, Lucie Harnošová, Propagátorka, Rodičovství, Hlídač, Nošení, Děti, Pláč, Kočárek

Mohlo by vás zajímat
Dojemná svatba! Nevěsta měla dceru na zádech po celou dobu obřadu
Co pořád vařit dětem? Kuře na paprice zbožňují, zkuste náš recept
Říkají jí Mauglí. Přežila v sibiřské divočině. Teď vyhrála soutěž krásy
Meghan vyrazila se synem Archiem na procházku. Ale co to nosítko?
Obula jsem podpatky a vyrazila si. Mé staré já stále existuje, jásá Marie Doležalová
Růstový spurt: Období nenasytného kojence vás potká několikrát
Narodí se holka, nebo kluk? Kdy se pozná pohlaví dítěte?
100 mimořádných fotek z porodu! Podívejte se, jak ho rodiny prožívají
Výborný domácí chleba i bez pekárny - vyzkoušejte náš recept!

Horoskopy

Býk Jindy chodíte do práce s velkým elánem, ale od včerejška jste na tom bledě. Nic vám nejde tak, jak…

Jména pro děti

Největší výběr jmen.

Dnes má svátek: Erika, Aron, Áron

Aktuální vydání

Aktuální číslo časopisu

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv do vaší e-mailové schránky.

  

Výhodné předplatné

Objednat předplatné