Maminka.czBatole

Připravte dítě na školku. Máte nejvyšší čas

17. 8. 2015
Připravte dítě na školku. Máte nejvyšší čas
Mateřská škola přinese do života vašeho dítěte velké změny. Není radno je podceňovat.

Už za pár dní pro mnohé rodiče a jejich děti nastane velký okamžik – 1. září nastoupí do mateřských škol tisíce nových dětí. A ne všechny zvládnou přechod z maminčiny náruče do školkového prostředí bez problémů. Rodiče by měly proto své děti bedlivě sledovat, někdy se problémy objeví později či se projeví jinak než by očekávali.

Dítě je tvor vnímavý a je možné, že špatně ponese změnu režimu. Vždyť od teď se mu bude týden dělit na pracovní dny a víkendu, zatímco dosud byl každý den stejný. Navíc maminka se pravděpodobně vrací do zaměstnání, což dítě může cítit jako ohrožení svého postavení.

Jako v mučírně

Některé děti první den obrečí. „Když šla loni do první třídy naše dcerka Anička, v šatně to bylo jak někde v mučírně. Každé druhé dítě se drželo svého rodiče za nohu a doslova řvalo, jakoby ho na nože braly. Naše dítě nebylo výjimkou,“ vzpomíná s úsměvem maminka Jana Kršková. Připravte se, že i u vás může tato varianta nastat. A to i v případě, že se dítě do školky těší. V šatně snadno podlehne „atmosféře“ a bude plakat jen proto, že pláčí všechny ostatní.

Školka (ne)straší

„Rodičům doporučujeme zbytečně neprodlužovat ranní loučení a „vydržet“ pláč svého dítěte. Každé ráno si povídejte s dítětem, jak bude den probíhat, kdo a kdy si pro něj do školky přijde (po obědě, po spaní…) . Tento dohodnutý čas je třeba dodržovat, aby dítě mělo jistotu, že jej rodiče ve školce nezapomenou,“ radí rodičům učitelky z Mateřské školy Kampanova v Hradci Králové.

Pozor na příznaky

A i když první den zvládnete bez problémů, vyhráno mít nemusíte. Bouřlivá reakce se může objevit ve chvíli, kdy dítě pochopí, že školka není jen na čas, že tam zkrátka bude chodit pořád. Také se mu nemusí líbit řád, který ve školce panuje, či mu nebude příjemné, že už není středem maminčiny pozornosti, že se ve školce musí o všechno dělit s ostatními dětmi.

Stává se také, že si děti nesednou se svou učitelkou. Protože jsou ale malé, neumí problém pojmenovat. Ten se pak může projevit různě – objeví se noční pomočování, potíže s chováním či jídlem, časté nemoci, kdy dojde k téměř zázračnému uzdravení, když dítě zjistí, že do školky nemusí... Všech těchto příznaků by si rodiče měli všímat a v případě potřeby je řešit.

„Nástup do školky jsme zvládli bez problémů, ale najednou se malý Jonáš začal v noci zase pomočovat. A to byl bez plenek od dvou let! Konzultovala jsem problém s pediatričkou, ale ta mě ujistila, že po zdravotní stránce je vše v pořádku. Obrátila jsem se tedy na školku a zjistila jsem, že Jonáš často stojí na hanbě, protože je prý divoký a nezvladatelný. Já však takové zkušenosti neměla. Chtěla jsem vše řešit s učitelkou a ředitelkou školky, ale nešlo se s nimi domluvit, a tak jsem našla dítěti místo v jiné MŠ. Naštěstí měli místo. A problémy s pomočováním do týdne přestaly,“ vzpomíná na své zkušenosti maminka Kateřina Skoupá.

Trénujte už teď

Ještě máte pár dnů, abyste dítě na školku připravili. Pokud jste tak ještě neudělali, začněte trénovat odloučení. Nechte dítě například u sousedů, známých, aby se naučilo, že s ním pořád nejste.

Chodí vaše dítě do školky? Znáte svá práva a povinnosti?

Trénujte jej v sebeobsluze. Mělo by si umět obouvat a zouvat bačkory a boty, oblékat a svlékat oblečení. Tady mu situaci můžete usnadnit tím, že bude mít boty na suchý zip a oblečení nebude mít knoflíky, aby si mohlo poradit bez pomoci. Dítě by mělo umět pít ze skleničky a jíst lžící, umývat si ruce a samo na to myslet. Také naučte potomka chodit na záchod a utřít si zadeček poté, co vykoná potřebu. Učitelky v mateřských školkách už totiž pokakané zadečky neutírají.

Maminka Roku 2019
Témata: Děti, Batole, Předškolák, Rodina, Mateřská škola, Dětské boty, Hlídání dětí, Maminka Kateřina, Velký okamžik, Čas, Máť, NEJ

Mohlo by vás zajímat
Doma beránci, ve školce vlci. A mohla jsem za to já, perfektní matka!
Babička upřednostňuje jedno vnouče. Podle vědců za to mohou i geny
Po narození syna se můj obdiv k Táně prohloubil, říká Vojtěch Dyk
Řeč těla při spánku: Na zádech spí králové, schoulení jsou mamánci
Těhotenství jim navždy změnilo tělo. Není se za co stydět, vzkazují tyhle matky!
Jsem v tom? Jak poznáte, že jste těhotná, i bez testu
Herečky, které otěhotněly během natáčení! Podařilo se to zamaskovat?
Otázky kolem přebalování: Jak často měnit plenku? Utírat, nebo umývat?
Porodní pozice: Nikdo vám nemůže zakázat rodit vstoje nebo v dřepu

Horoskopy

Vodnář Během dne se vám mnohé podaří, ale stále to není na jedničku s hvězdičkou. Pokud si nejste nějakým…

Jména pro děti

Největší výběr jmen.

Dnes má svátek: Simona, Simeona

Aktuální vydání

Aktuální číslo časopisu

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv do vaší e-mailové schránky.

  

Výhodné předplatné

Objednat předplatné