Maminka.czTipy a rady porod

Přirozený porod řídí tělo ženy a miminko. Jak se na něj připravit?

Tereza Víchová 21.  6.  2019
Přirozený. Bez zásahů a léků. Takový je normální porod. Čím dál více z nás o něm slýchá a uvědomuje si, že by to přesně takhle chtělo. Většina z nás ho také může prožít. Chce to ale přípravu.

[Odebírejte NOVINKY Z MAMINKY! Chci newsletter!]

Dula Jitka Čejková provází k porodům už sedmnáct let. Viděla spoustu krásných přirozených porodů. Viděla ale i takové, které nedopadly podle původní představy. A všem ženám, které se chystají na přirozený porod, přejí si ho a chtějí pro to udělat co nejvíc, vzkazuje: „K porodu je třeba domluva s miminkem a pružné tělo i mysl. A pak už si to společně nádherně užít.“ 

Není to móda, přístup v porodnicích se mění

Termín přirozený porod se posledních pár let skloňuje ve všech pádech a vymezují se mu různé definice. Je to ale vlastně jednoduché: přirozený = normální. Normální je ten, který řídí tělo ženy a miminko. Není tu třeba analgetických prostředků, oxytocinu a dalších zásahů zvenčí. Většina z nás, zdravých žen, je schopná ho prožít a užít si vše přirozené, co k němu patří – jako je záplava hormony štěstí, bonding, instinkty, to vše nezastřené chemií. „I když to tak všude nevypadá, jsme na dobré cestě a v porodnicích jsem svědkem velkého pokroku v otázce přirozeného porodu za těch sedmnáct roků, co doprovázím,“ říká Jitka Čejková. 

Bonding: První spojení, které má zásadní vliv na kojení a vývoj

„Chodí sem víc vědomých žen, které se na porod připravují. A mění se i přístup personálu. Často už ženy rodí v jiné než klasické pozici, nedělají se rutinně nástřihy, dítě mají u sebe v plném bondingu.“ Své dělá v osvětě podle duly i internet – dříve jen strašidelné historky z porodů jsou najednou zředěné mnoha pozitivními porodními příběhy a zprávami o tom, že se nám, ženám 21. století, zase daří rodit NORMÁLNĚ. 

Chtěla jsem rodit do vody a být krásná. Vše bylo jinak, říká Kristýna Leichtová

Přírodní neznamená nutně do vody a sníst placentu

„Přírodně“ a „instinktivně“ by na první pohled mohlo znamenat, že se stačí oddat okamžiku a ono to nějak půjde. Ale není to tak úplně pravda. Přirozený porod je totiž třeba začít chtít. Přemýšlet o něm, shánět informace, vybavit se předem. 
„Často stačí začít si o všem povídat. Třeba když těhotná přijde na masáž,“ objasňuje Jitka Čejková. „Povídáme si u toho o tom, co porod obnáší, že to může být hezký zážitek. Důležité je taky vnímat celkovou situaci konkrétní ženy.“ Jinak na tom jsou prvorodičky, jinak zkušené maminky. Jiný je náš přístup k bolesti, sebevědomí, opatrnost, třeba i stud nebo předsudky. Rozplést klubko každé z nás je často úkol duly nebo porodní asistentky. Přirozený porod není o tom, že musíte rodit do vody a pak sníst kousek placenty. Je o tom nalézt vlastní cestu. A kdyby to měla být cesta dlážděná medicínou, i ta bude pro vás v pořádku, pokud to bude vaše rozhodnutí. 

Matka rodila na zahradě, kde si hrály děti. Porod natočila a zveřejnila

Strach a jeho míra 

Co řešíme ohledně porodu nejčastěji? Jednoznačně strach z bolesti. Její míra a intenzita totiž mohou ženu zaskočit. Vědět, co vás asi čeká, a taky si „přiznat“ a probrat fakt, že během porodu třeba nastane krize, je důležité. 
„Pocit strachu se objevuje a je to normální,“ potvrzuje Jitka Čejková. „Mluvíme o tom, čeho se ženy bojí a jak se to dá řešit. A také o tom, co se dá dělat, když bude u porodu opravdu ouvej. Podpora ženy v procesu normálního porodu je hlavně o důvěře v ni a ve vytvoření dobrých podmínek. Že je skvělá a dokáže to. Zároveň se ale nebudeme hroutit, když bude potřeba pomoc zvnějšku. Je potřeba se naladit a přijmout „porodní práci“. 

Nemusíte vydržet všechno. Říct si o léky není prohra

Ano, může se stát, že nakonec budete opravdu chtít léky proti bolesti. A že porod, slovy duly, „uhne jinam, než jste čekala“. Chystání cestičky znamená zahrnout sem možnosti zatáček a odboček, o kterých víte. NEMUSÍTE všechno vydržet. Ale často už tohle přijetí může stačit k tomu, že to nakonec zvládnete bez vnějších zásahů a medicínských pomocníků. 

Už můžete tlačit! Poslechnout povel, nebo důvěřovat svým pocitům?

„Často má porod jakousi přechodovou fázi,“ zdůrazňuje Jitka Čejková. „Žena toho má jednoduše dost a třeba ji na chvíli ovládne pocit, že už nemůže dál. Když ale předem ví, že to může nastat, může s touto fází dobře pracovat. 
A řekne si: „Ano, to je ono, ale jdu dál.“ Když ale porod nejde úplně dobře, je důležité dělat maximum. A bude-li to opravdu třeba oproti původním předpokladům, není žádnou ostudou využít v pravý čas možnosti moderní medicíny. Přiznat si, že tuhle překážku už nedokážu zdolat. Nebušit do ní hlavou, ale chytře ji obejít. 

Připravte si půdu pro normální porod:

1 / PEČLIVĚ VYBERTE porodnici, zjistěte, jaké tu panují zvyklosti, navštivte ji a ptejte se. 

2 / POČÍTEJTE S TÍM, že si o spoustu věcí budete muset říci sama.

3 / NASTUDUJTE předem, jak probíhá celý proces porodu – pomůže vám to najít nějakou míru jistoty. 

4 / ZAPOJTE PARTNERA, jeho informovanost by měla být stejná jako vaše, pak vám pomůže.

5 / ABSOLVUJTE kvalitní předporodní kurz, najděte svou dulu či porodní asistentku – naučte se, jak pracovat se svým tělem, dechem… 

6 / BUĎTE V SOULADU s miminkem – stačí vám vědomí, že dítěti vytváříte cestu, aby se dobře narodilo. 

Za každou cenu? Ne 

Přirozený porod je nejlepší možná cesta vašeho dítěte na svět. A ideální start pro vaše vzájemné zamilování. To vše ale neznamená, že je jediná možná. Podle Jitky Čejkové totiž ruku v ruce s tím, že stále více ženám se podaří porodit hezky, stoupá i počet žen, které to považují za jedinou možnost. Ale ani příroda není vždy stoprocentní. 

Tohle už je extrém: Žena rodila na zahradě před zraky dětí:

„Roste třeba strach, že jeden medicínský zásah odstartuje kaskádu dalších. Žena pak odmítá naprosto všechno i v situaci, kdy je pomoc už namístě,“ popisuje nepříjemný fenomén Jitka Čejková. „Podle mého názoru se paradoxně může dospět i tímto způsobem ke zbytečnému císařskému řezu. Třeba v situacích, kdy žena už rodí velmi dlouho, je vyčerpaná, děloha začíná být unavená. Víme, že se udělalo maximum a byly vytvořené vstřícné podmínky. Opravdu ale může někdy nastat situace, že například podání tolik proklínaného oxytocinu bude zcela namístě a ženě pomůže,“ uzavírá odbornice. Udělat maximum pro přirozený porod totiž také znamená uvědomit si v pravý okamžik, že malý krůček stranou neznamená prohru. Protože se vám tak jako tak právě otevírá nejkrásnější životní etapa. 

Co když nám TO nedopadlo podle představ 

  • Ani přes veškerou přípravu, odhodlání a snahu nemusí porod proběhnout přirozeně – medicínské zásahy nebo císařský řez mohou být nutné.
  • Zkuste situaci brát tak, že vaše miminko potřebovalo cestu na svět jinou, než jste si představovala.
  • Úkolem rodičů je pak laskavě přijmout vše, co se odehrálo, a miminku začátek života co nejvíce „opečovat“ v téhle situaci.
  • Často se po takovém porodu ženy obviňují ze selhání. Pokud byste to prožívala a měla pocit, že je to nad vaše síly, nebraňte se vyhledání odborníka, který vám pocity pomůže zpracovat. 

Náš tip: 

Důvěryhodné zdroje informací o porodu: maminka.cz, duly.cz, aperio.cz, unipa.cz, jsemtehulka.cz 

Porod bez chemie? Jde to! Vsaďte na masáž, bylinky, sprchu nebo afirmace
Rodila poprvé, do nemocnice nechtěla. Syn přišel na svět v přírodě
Témata: Porod, Miminko, Od těhotenství k porodu, Tipy a rady porod, Tělo, Pánevní dno, Jitka Čejková, Zásah, Žena, Zen, Jak, NEJ, Přirozený porod, UNIPA, Lék, Pór, Počet žen, Internet