Maminka.czTipy a rady porod

Přirozený porod řídí tělo ženy a miminko. Jak se na něj připravit?

Tereza Víchová 21.  6.  2019
Přirozený porod řídí tělo ženy a miminko. Jak se na něj připravit?
Přirozený. Bez zásahů a léků. Takový je normální porod. Čím dál více z nás o něm slýchá a uvědomuje si, že by to přesně takhle chtělo. Většina z nás ho také může prožít. Chce to ale přípravu.

[Odebírejte NOVINKY Z MAMINKY! Chci newsletter!]

Dula Jitka Čejková provází k porodům už sedmnáct let. Viděla spoustu krásných přirozených porodů. Viděla ale i takové, které nedopadly podle původní představy. A všem ženám, které se chystají na přirozený porod, přejí si ho a chtějí pro to udělat co nejvíc, vzkazuje: „K porodu je třeba domluva s miminkem a pružné tělo i mysl. A pak už si to společně nádherně užít.“ 

Není to móda, přístup v porodnicích se mění

Termín přirozený porod se posledních pár let skloňuje ve všech pádech a vymezují se mu různé definice. Je to ale vlastně jednoduché: přirozený = normální. Normální je ten, který řídí tělo ženy a miminko. Není tu třeba analgetických prostředků, oxytocinu a dalších zásahů zvenčí. Většina z nás, zdravých žen, je schopná ho prožít a užít si vše přirozené, co k němu patří – jako je záplava hormony štěstí, bonding, instinkty, to vše nezastřené chemií. „I když to tak všude nevypadá, jsme na dobré cestě a v porodnicích jsem svědkem velkého pokroku v otázce přirozeného porodu za těch sedmnáct roků, co doprovázím,“ říká Jitka Čejková. 

Bonding: První spojení, které má zásadní vliv na kojení a vývoj

„Chodí sem víc vědomých žen, které se na porod připravují. A mění se i přístup personálu. Často už ženy rodí v jiné než klasické pozici, nedělají se rutinně nástřihy, dítě mají u sebe v plném bondingu.“ Své dělá v osvětě podle duly i internet – dříve jen strašidelné historky z porodů jsou najednou zředěné mnoha pozitivními porodními příběhy a zprávami o tom, že se nám, ženám 21. století, zase daří rodit NORMÁLNĚ. 

Chtěla jsem rodit do vody a být krásná. Vše bylo jinak, říká Kristýna Leichtová

Přírodní neznamená nutně do vody a sníst placentu

„Přírodně“ a „instinktivně“ by na první pohled mohlo znamenat, že se stačí oddat okamžiku a ono to nějak půjde. Ale není to tak úplně pravda. Přirozený porod je totiž třeba začít chtít. Přemýšlet o něm, shánět informace, vybavit se předem. 
„Často stačí začít si o všem povídat. Třeba když těhotná přijde na masáž,“ objasňuje Jitka Čejková. „Povídáme si u toho o tom, co porod obnáší, že to může být hezký zážitek. Důležité je taky vnímat celkovou situaci konkrétní ženy.“ Jinak na tom jsou prvorodičky, jinak zkušené maminky. Jiný je náš přístup k bolesti, sebevědomí, opatrnost, třeba i stud nebo předsudky. Rozplést klubko každé z nás je často úkol duly nebo porodní asistentky. Přirozený porod není o tom, že musíte rodit do vody a pak sníst kousek placenty. Je o tom nalézt vlastní cestu. A kdyby to měla být cesta dlážděná medicínou, i ta bude pro vás v pořádku, pokud to bude vaše rozhodnutí. 

Matka rodila na zahradě, kde si hrály děti. Porod natočila a zveřejnila

Strach a jeho míra 

Co řešíme ohledně porodu nejčastěji? Jednoznačně strach z bolesti. Její míra a intenzita totiž mohou ženu zaskočit. Vědět, co vás asi čeká, a taky si „přiznat“ a probrat fakt, že během porodu třeba nastane krize, je důležité. 
„Pocit strachu se objevuje a je to normální,“ potvrzuje Jitka Čejková. „Mluvíme o tom, čeho se ženy bojí a jak se to dá řešit. A také o tom, co se dá dělat, když bude u porodu opravdu ouvej. Podpora ženy v procesu normálního porodu je hlavně o důvěře v ni a ve vytvoření dobrých podmínek. Že je skvělá a dokáže to. Zároveň se ale nebudeme hroutit, když bude potřeba pomoc zvnějšku. Je potřeba se naladit a přijmout „porodní práci“. 

Nemusíte vydržet všechno. Říct si o léky není prohra

Ano, může se stát, že nakonec budete opravdu chtít léky proti bolesti. A že porod, slovy duly, „uhne jinam, než jste čekala“. Chystání cestičky znamená zahrnout sem možnosti zatáček a odboček, o kterých víte. NEMUSÍTE všechno vydržet. Ale často už tohle přijetí může stačit k tomu, že to nakonec zvládnete bez vnějších zásahů a medicínských pomocníků. 

Už můžete tlačit! Poslechnout povel, nebo důvěřovat svým pocitům?

„Často má porod jakousi přechodovou fázi,“ zdůrazňuje Jitka Čejková. „Žena toho má jednoduše dost a třeba ji na chvíli ovládne pocit, že už nemůže dál. Když ale předem ví, že to může nastat, může s touto fází dobře pracovat. 
A řekne si: „Ano, to je ono, ale jdu dál.“ Když ale porod nejde úplně dobře, je důležité dělat maximum. A bude-li to opravdu třeba oproti původním předpokladům, není žádnou ostudou využít v pravý čas možnosti moderní medicíny. Přiznat si, že tuhle překážku už nedokážu zdolat. Nebušit do ní hlavou, ale chytře ji obejít. 

Připravte si půdu pro normální porod:

1 / PEČLIVĚ VYBERTE porodnici, zjistěte, jaké tu panují zvyklosti, navštivte ji a ptejte se. 

2 / POČÍTEJTE S TÍM, že si o spoustu věcí budete muset říci sama.

3 / NASTUDUJTE předem, jak probíhá celý proces porodu – pomůže vám to najít nějakou míru jistoty. 

4 / ZAPOJTE PARTNERA, jeho informovanost by měla být stejná jako vaše, pak vám pomůže.

5 / ABSOLVUJTE kvalitní předporodní kurz, najděte svou dulu či porodní asistentku – naučte se, jak pracovat se svým tělem, dechem… 

6 / BUĎTE V SOULADU s miminkem – stačí vám vědomí, že dítěti vytváříte cestu, aby se dobře narodilo. 

Za každou cenu? Ne 

Přirozený porod je nejlepší možná cesta vašeho dítěte na svět. A ideální start pro vaše vzájemné zamilování. To vše ale neznamená, že je jediná možná. Podle Jitky Čejkové totiž ruku v ruce s tím, že stále více ženám se podaří porodit hezky, stoupá i počet žen, které to považují za jedinou možnost. Ale ani příroda není vždy stoprocentní. 

Tohle už je extrém: Žena rodila na zahradě před zraky dětí:

„Roste třeba strach, že jeden medicínský zásah odstartuje kaskádu dalších. Žena pak odmítá naprosto všechno i v situaci, kdy je pomoc už namístě,“ popisuje nepříjemný fenomén Jitka Čejková. „Podle mého názoru se paradoxně může dospět i tímto způsobem ke zbytečnému císařskému řezu. Třeba v situacích, kdy žena už rodí velmi dlouho, je vyčerpaná, děloha začíná být unavená. Víme, že se udělalo maximum a byly vytvořené vstřícné podmínky. Opravdu ale může někdy nastat situace, že například podání tolik proklínaného oxytocinu bude zcela namístě a ženě pomůže,“ uzavírá odbornice. Udělat maximum pro přirozený porod totiž také znamená uvědomit si v pravý okamžik, že malý krůček stranou neznamená prohru. Protože se vám tak jako tak právě otevírá nejkrásnější životní etapa. 

Co když nám TO nedopadlo podle představ 

  • Ani přes veškerou přípravu, odhodlání a snahu nemusí porod proběhnout přirozeně – medicínské zásahy nebo císařský řez mohou být nutné.
  • Zkuste situaci brát tak, že vaše miminko potřebovalo cestu na svět jinou, než jste si představovala.
  • Úkolem rodičů je pak laskavě přijmout vše, co se odehrálo, a miminku začátek života co nejvíce „opečovat“ v téhle situaci.
  • Často se po takovém porodu ženy obviňují ze selhání. Pokud byste to prožívala a měla pocit, že je to nad vaše síly, nebraňte se vyhledání odborníka, který vám pocity pomůže zpracovat. 

Náš tip: 

Důvěryhodné zdroje informací o porodu: maminka.cz, duly.cz, aperio.cz, unipa.cz, jsemtehulka.cz 

Porod bez chemie? Jde to! Vsaďte na masáž, bylinky, sprchu nebo afirmace
Rodila poprvé, do nemocnice nechtěla. Syn přišel na svět v přírodě
Témata: Porod, Miminko, Od těhotenství k porodu, Tipy a rady porod, Tělo, Pánevní dno, Přirozený porod, NEJ, Žena, Jitka Čejková, Zásah, Jak, Zen, Internet, Pór, Počet žen, UNIPA, Lék
Mohlo by vás zajímat
Těhotenství s trojčaty týden po týdnu. Podívejte se na neskutečnou proměnu ženského těla
kog
Těhotenství
První vteřiny po porodu na 30 fotkách: Tohle jsou největší emoce v životě žen!
Víchová Terezaswp
Galerie
Romana Jákl Vítová: S Petrem jsme se v porodnici hádali, kdo bude děti po kojení vážit a kdo koupat
Mrázková Dita
Slavné maminky
Slavné české topmodelky ukázaly své dospívající syny: Který je kopií své mámy?
Mrázková Dita
Slavné maminky
Záchvaty zlosti dětem prospívají! Čtyři kroky, kterými zvýšíte emoční inteligenci potomka
Procházková Simona
Péče o dítě a jeho výchova
Jako by jim z oka vypadli! 12 potomků slavných, kteří vypadají ve stejném věku přesně jako jejich rodiče
Formánková Simona
Galerie
GALERIE: Rodičovství je náročná disciplína. Podívejte se na vtipné fotky vyčerpaných rodičů
redakce Formánková Simona
Galerie
Úsměvná realita těhotenství! Pobavte se nad snímky, které sdílely nastávající maminky na sociálních sítích
Formánková Simona
Galerie
5 důvodů, proč miminka doopravdy potřebují zavinovačku
Procházková Simona
Novorozenec