Maminka.czNovorozenec

Přišel čas přesedat

, Časopis Maminka
15. 4. 2010
Přišel čas přesedat
Myslíte si, že přišla chvíle vyměnit hluboký kočár za sportovnější variantu a vyrazit na dlouhou procházku přes hory a doly? Poradíme vám, jaké vozítko je vhodné a proč je výběr tak důležitý.

Jedno je jisté - celých devět měsíců jste nosila mimi v bříšku, po porodu ho budete vozit v kočárku. Dřív, nebo později vás tedy čeká velká kočárková premiéra. Vybrat ten správný je v dnešní době poměrně náročné - jak by také ne, jen se podívejte kolem sebe do obchodů specializujících se na věci pro miminka a malé děti, stačí se porozhlédnout kolem sebe, jaké kočárky ty druhé maminky vozí.

Vybrat vozítko pro vaše dítě není jen záležitost módy (i když to samozřejmě také, přece svoje první novorozeně nebudete vozit v nějakém starém ošoupaném kočárku), ale také pohodlí a bezpečí.

Kočárek by se měl stát otázkou dlouhé úvahy mezi vámi a vaším partnerem, zejména tehdy, pokud jezdíte často autem. Dnešní typy kočárků obsahují na první pohled (i na druhý) důmyslné vychytávky, skryté funkce a vlastnosti, které ještě před pár lety patřily do nějaké sci-fi. Jak tedy vybrat ten správný?

Rozdělení dětských vozítek

Kromě toho, že by měl kočárek hladce jezdit, být skladný a chránit miminko před nepřízní počasí, byste měli vybírat také podle toho, kam a kde s ním budete jezdit nejčastěji. Skládací kočárek je už téměř nutností - aby se vešel do kufru auta nebo aby se dal jednoduše ukládat a přenášet. Kočárky se také rozdělují podle toho, pro jak staré dítě jsou určeny:

* Hluboké kočárky: ideální pro děti do jednoho roku

* Sportovní kočárky: jsou pro děti od 6 měsíců výš

* Golfáče:hodí se pro starší dítě, které už samo ťape a kočárek potřebuje pouze v případě, že je unavené nebo při popojíždění (nejsou ovšem příliš vhodné do terénu)

* Kombinované kočárky: obsahují více variant najednou, takže vám mohou sloužit poměrně dlouhou dobu - od narození dítěte až do doby, kdy už je nebudete potřebovat

Jaký kočárek je vhodný?

„Když jsem čekala první dcerku, pořád jsem přemýšlela, jaké vozítko zvolit. Vlastně jich bylo tolik, že jsem si nemohla dlouho vybrat. Nakonec jsem koupila nový hluboký a později také sportovní kočárek, protože jsme s manželem sportovně založení.

Teď jsem ráda, že jsem se právě takto rozhodla, hluboký posloužil do půlroku, později v něm dcera usínala, a sportovní tříkolku jsem ocenila od šesti měsíců, kdy už seděla. Skvěle se s ním dalo jezdit kdekoli v terénu a mohla jsem jet klidně na kolečkových bruslích,“ říká Markéta (27) z Prahy. Jak říká neonatoložka MUDr. Mária Fedorová, pro novorozence a malé kojence je vhodný tzv. hluboký kočárek, starší kojenci a batolata se už nadšeně budou vozit ve „sporťáku“.

„Rozhodnutí, jaký typ kočárku pro své dítě zvolíte, je čistě na vás - musíte se rozhodnout, co je pro vás důležité, zda hmotnost, terénní kola, snadné skládání do auta, jednoduchá manipulace v MHD, stabilita, moderní stylový design… žádný kočárek bohužel nesplňuje všechno, proto zvolte pro sebe tolerovatelný kompromis a budete spokojená,“ radí lékařka.

Až přinesete mimi z porodnice domů, je důležité, abyste dítě vozila v kočárku, který je pro novorozence vhodný - nutností je rovná podložka. „Zvedání malého kojence do sedu, aby viděl okolí, je zcela nevhodné! Tahle poloha není vhodná pro správný vývoj zad a současně motivuje dítě k větší pasivitě. Proč by se mělo snažit otáčet a posazovat, když díky zvednuté podložce z kočárku vidí i bez námahy? Při volbě kočárku myslete také na roční období, ve kterém se vám dítě narodí, některé korbičky jsou přece jen menších rozměrů a dítě, které ještě v zimních měsících nedokáže sedět, se do nich se zimním pytlem nevejde,“ dodává lékařka.

Na co se dívat při výběru

* Rozměry - vejde se tam, kam potřebujete? Vejde se do výtahu? Radši si to změřte předem, abyste pak nelitovala.

* Skladnost - dá se dobře a rychle složit? I doma zabírá hodně místa, pokud nemáte sklep nebo kočárkárnu.

* Kola - menší pevná jsou vhodné do města a na rovné a hladké povrchy, velká a nafukovací jsou vhodná do přírody nebo i do sněhu - ta jsou univerzálnější a praktičtější.

* Houpání - i když se vám to zdá možná zbytečné, nezapomeňte, že miminka se uklidňují houpáním, takže tahle funkce je taky důležitá.

* Hmotnost -s lehčím se lépe manipuluje, ale může být méně stabilní.

Témata: Děti, Časopis Maminka, Novorozenec, Batole, Kojenec, Jednoduchá manipulace, Čas, Hluboký kočárek, Rovná podložka, Snadné skládání

Mohlo by vás zajímat
Víte, kolik má vypít kojenec, batole a školák? Pozor na minerálky a džusy
Výborný domácí chleba i bez pekárny - vyzkoušejte náš recept!
Retro krása! Mateřská láska byla před 50 lety stejně sladká jako dnes
Takhle to dopadne, když se o děti starají tatínci
Jak se konečně rozloučit s dudlíkem? Stačí jednoduchý trik. Inspirujte se!
Marie Doležalová: Celé léto jsem tajila, že znovu čekáme zázrak
Tohle nejím! 40 vážně podivných důvodů, kvůli nimž děti odmítají jídlo
20 věcí, na které se ptejte dětí, když přijdou ze školy. Jedině takhle se něco dozvíte
Vrať se, až se uklidníš! Tahle věta nic neřeší. Jak zkrotit dětské nálady?

Horoskopy

Střelec Poslední den týdne bude příjemný, ale stejně se začnete trochu nudit. Kvůli nepříjemným omezením…

Jména pro děti

Největší výběr jmen.

Dnes má svátek: Zina, Zaida

Aktuální vydání

Aktuální číslo časopisu

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv do vaší e-mailové schránky.

  

Výhodné předplatné

Objednat předplatné