Maminka.czPsychika

Přišla jste o miminko? Bylinky vám pomohou vrátit tělo i duši do rovnováhy

Lenka Brožová 9.  5.  2023
Informací, jakým bylinám se vyhnout, abyste nepotratila (případně ale i potratila), najdete na internetu spousty. Nicméně věděla jste, že vám bylinky mohou výrazně pomoct po potratu?

[Odebírejte NOVINKY Z MAMINKY! Chci newsletter!]

Když Karolína Romášková prodělala potrat a rozhodla se tuto zkušenost sdílet se svou komunitou, nečekala, jaké množství žen se jí ozve s vlastními příběhy. „Najednou jsem na to nebyla vůbec sama. Došlo mi, kolik z nás tuto zkušenost skrývá a nemá s kým o ní mluvit,“ říká vystudovaná farmaceutka, která mimo jiné přednáší o léčivých rostlinách pro české a slovenské lékárníky. Využili jsme této kombinace a probrali jsme s Karolínou, jak mohou bylinky pomoct během potratu, bezprostředně po něm i s případnými dlouhodobějšími následky.

VIDEO: Zemřelo jim miminko. Z jeho popela teď roste květina

Co pomůže při krvácení, zavinování dělohy a úzkostech?

„Potrat je většinou nečekaný, a v první fázi tak maminka zažívá šok, snaží se celý proces ještě zvrátit. Ne každé krvácení v těhotenství znamená potrat, ale když už je potrat opravdu rozběhnutý, je potřeba přijmout jeho nezvratnost. Nemáme žádnou bylinku, která by znovu rozbušila srdíčko toho malého zázraku, který se rozhodl odejít,“ říká Kateřina Romášková.

Jakmile maminka přijme, že o miminko přišla (což by měl vždy potvrdit lékař), můžou bylinky napomoct tomu, aby potrat proběhl hladce a přirozeně. „Tradičně se na omezení krvácení u potratu používala kokoška pastuší tobolka, doporučuji pít ji ve formě čaje. Pomoct s krevními ztrátami mohou také rostliny obsahující hodně flavonoidů, třeba šípky nebo pohanka,“ vypočítává Kateřina Romášková. Jako další užitečnou bylinu doporučuje kontryhel, který se používá i po porodu jako podpora zavinutí dělohy: „I když potrat nejčastěji proběhne do 12. týdne těhotenství, děloha už je značně zvětšená a kontryhel pomůže navrátit ji do původního stavu.

Bylinky mohou také přispět k psychickému zvládnutí této smutné situace, což bývá někdy to nejdůležitější. „V první fázi bych doporučila tinkturu z kozlíku lékařského, který kromě zmírnění úzkosti podpoří také spánek,“ říká farmaceutka.

Jak se vyrovnat se ztrátou miminka? A je to vůbec možné?

Jak zvládnout krevní ztráty a smutek?

Potrat často doprovází ztráta krve a k obnově kondice žena potřebuje doplnit železo. To získá jednak z vnitřností a červeného masa, jednak pomůže čaj ze sušené kopřivy. Na podzim nebo teď na jaře se dají využít také mladé kopřivové výhonky, ze kterých si uvaříte špenát nebo polévku.

A co s bolavou duší? „Pokud neberete jiné léky, nejlepší bylinkou na smutky a deprese je třezalka tečkovaná. V klinických studiích má výsledky srovnatelné s běžně užívanými antidepresivy, přitom nemívá tolik nežádoucích účinků. Třezalkový čaj by se měl užívat pravidelně a po dobu minimálně několika týdnů, protože výsledky se nedostaví hned,“ doporučuje Karolína Romášková.

Jako další zajímavou bylinku, která neroste u nás, ale kterou známe z indické ajurvédy, jmenujme vitánii snodárnou, sanskrtským názvem ašvaganda: „V ajurvédě se používá při celkovém oslabení a vyčerpání, zlepšuje kvalitu spánku a přitom také podporuje bdělost a soustředění přes den. Pomáhá zvládat stres a omezuje jeho negativní účinky na organismus. Může být zásadní pomocí při přetrvávající únavě, která je po potratu častá. Z ašvagandy se užívá kořen nebo extrakt z něj.“

Má význam urychlit návrat k cyklu a k plodnosti?

Bylinkami se obojí podpořit dá, ale Karolína Romášková apeluje, abychom nespěchaly: „Po potratu je dobré nechat projít několik cyklů, nesnažit se otěhotnět hned. S návratem pravidelné menstruace pomůže už zmíněný kontryhel obecný.“

Co se plodnosti týče, tu může oslabovat mnoho různých vlivů, a správná podpora by proto měla být na míru konkrétní ženě, měla by být založena na odstraňování příčin snížené plodnosti. „Pomoct můžou například kotvičník zemní, smldinec chlupatý nebo šatvarí,“ říká farmaceutka a na závěr přidává tu nejdůležitější radu: „Uvědomte si, že o potratu můžete mluvit. Pomůže vám to vnést světlo do smutných konců. Každá ztráta otevírá nové cesty…“

Jak správně a bezpečně užívat bylinky?

Radí Mgr. KAROLÍNA ROMÁŠKOVÁ, farmaceutka, která přednáší o léčivých rostlinách pro lékárníky a tvoří bylinkové kurzy pro veřejnost.

Obecných pravidel už jsem slyšela spoustu a chtěla bych před nimi spíš varovat! Každá bylina je účinná při jiné dávce, a byť ty běžně užívané mají poměrně široké okno, kdy jsou účinné a zároveň bezpečné, je mnoho specifických bylin, na které se tato pravidla nevztahují. Někdy proto může být následování obecných pravidel nebezpečné. Například když přimícháte do čajové směsi v "přiměřené" dávce třezalku a čaj nabízíte návštěvám, aniž byste u nich zjišťovali, zda berou nějaké léky a jaké. Třezalka totiž s mnoha léky interaguje a může způsobit jejich nižší účinnost, například u léků proti epilepsii. Speciálním případem jsou tzv. třezalkové děti, které se narodily kvůli selhání hormonální antikoncepce způsobenému třezalkou. Mnohem častěji ale dochází při dodržování „obecných pravidel“ ke zbytečně neúčinné léčbě kvůli příliš nízké dávce nebo přílišnému kombinování. Neříkám, že si nemůžete bylinkovou léčbu naordinovat sama. Ba naopak! Jen je k tomu potřeba vyznat se v množství informací. Znát nebo si umět vyhledat a ověřit skutečné účinky bylin, správné dávkování, interakce, kontraindikace. Toto všechno proto učím ve svých kurzech o léčivých rostlinách. Každopádně pokud si zatím nejste jistá, dobrá volba je poradit se s lékárníkem.

Více na www.karolinaromaskova.cz


 

Témata: Miminko, Psychika, Bolest, Samovolný potrat, internet, Smrt dítěte, Kyretáž, Potrat, Interrupce, Bolesti břicha, Bylinky pro ženy, Byliny, Čaj, Rovnováha, Léčivá rostlina, Duše, Bylinky
Mohlo by vás zajímat