Maminka.czFinance

Příspěvek na dítě 5000 korun: Jak a kde vyplnit elektronický formulář?

Simona Procházková 14.  8.  2022
Elektronický formulář pro vyřizování jednorázového příspěvku 5000 korun pro rodiny, které nepobírají přídavky na děti, bude spuštěn již v pondělí 15. srpna. Kde ho můžete vyplnit?

[Odebírejte NOVINKY Z MAMINKY! Chci newsletter!]

Elektronický formulář najdete na klientském portálu ministerstva práce a sociálních věcí (https://www.mpsv.cz/web/cz/jednorazovy-prispevek-na-dite).

Na finanční pomoc od státu v podobě příspěvku 5000 Kč, kterým chce vláda zmírnit dopady zdražování na rodiny s dětmi, mají nárok domácnosti s loňským hrubým příjmem do milionu korun.

Žádat bude možné přes aplikaci a formulář na portálu ministerstva práce a sociálních věcí on-line nebo osobně na takzvaných Czech Pointech.

Na podání žádosti o příspěvek mají rodiny jeden rok, peníze by jim měly dorazit do konce dalšího měsíce po rozhodnutí o přiznání dávky.

Rodinám, které pobírají dětské přídavky, pětitisícový příspěvek vyřizují úřady práce automaticky již od konce července. Vyplacení této finanční pomoci tak mohou tyto rodiny očekávat v termínu běžné výplaty této dávky.

Nárok na pětitisícový příspěvek bude mít podle ministra práce a sociálních věcí Mariana Jurečky zhruba 1,6 milionu dětí, to je asi 1,1 milionu domácností. Podle zákona je příspěvek na dítě, kterému 1. srpna nebude ještě 18 let.

Stát dávku vyplatí i na děti, které se od srpna do konce roku teprve narodí. Nárok na 5000 korun od státu má dítě s trvalým pobytem a bydlištěm v Česku. Rodiče musí s dítětem žít a hradit náklady.

Příspěvek mohou získat i cizinci, kteří v Česku dlouhodobě žijí a pracují. Zažádat o něj mohou pěstouni, manželé či partneři rodičů i vdovci a vdovy po rodičích.

Do hrubého milionového příjmu se započítává nejen výdělek ze zaměstnání a podnikání, zahrnují se rovněž i nájmy a ostatní příjmy, které se v Česku daní. Týkat by se to mělo také výsluh, náhrad mzdy či platu, pojistného plnění, odměn, odchodného, důchodů, nemocenské, podpory v nezaměstnanosti, dávek či rodičovské.

Témata: Děti, Rodina, Praktické rady, Peníze, Přídavek na dítě, Domácnost, Finance, Samoživitelky, Příspěvky na děti, Czech Point, Podání žádosti, Česká republika, Příspěvek, Úřad práce, Elektronický formulář, Podání, Spoušť, Formulář, Marian Jurečka, Přídavek