Maminka.czFinance

Příspěvek na dítě 5000 korun: Jak a kde vyplnit elektronický formulář?

Simona Procházková 14.  8.  2022
Elektronický formulář pro vyřizování jednorázového příspěvku 5000 korun pro rodiny, které nepobírají přídavky na děti, bude spuštěn již v pondělí 15. srpna. Kde ho můžete vyplnit?

[Odebírejte NOVINKY Z MAMINKY! Chci newsletter!]

Elektronický formulář najdete na klientském portálu ministerstva práce a sociálních věcí (https://www.mpsv.cz/web/cz/jednorazovy-prispevek-na-dite).

Na finanční pomoc od státu v podobě příspěvku 5000 Kč, kterým chce vláda zmírnit dopady zdražování na rodiny s dětmi, mají nárok domácnosti s loňským hrubým příjmem do milionu korun.

Žádat bude možné přes aplikaci a formulář na portálu ministerstva práce a sociálních věcí on-line nebo osobně na takzvaných Czech Pointech.

Na podání žádosti o příspěvek mají rodiny jeden rok, peníze by jim měly dorazit do konce dalšího měsíce po rozhodnutí o přiznání dávky.

Rodinám, které pobírají dětské přídavky, pětitisícový příspěvek vyřizují úřady práce automaticky již od konce července. Vyplacení této finanční pomoci tak mohou tyto rodiny očekávat v termínu běžné výplaty této dávky.

Nárok na pětitisícový příspěvek bude mít podle ministra práce a sociálních věcí Mariana Jurečky zhruba 1,6 milionu dětí, to je asi 1,1 milionu domácností. Podle zákona je příspěvek na dítě, kterému 1. srpna nebude ještě 18 let.

Stát dávku vyplatí i na děti, které se od srpna do konce roku teprve narodí. Nárok na 5000 korun od státu má dítě s trvalým pobytem a bydlištěm v Česku. Rodiče musí s dítětem žít a hradit náklady.

Příspěvek mohou získat i cizinci, kteří v Česku dlouhodobě žijí a pracují. Zažádat o něj mohou pěstouni, manželé či partneři rodičů i vdovci a vdovy po rodičích.

Do hrubého milionového příjmu se započítává nejen výdělek ze zaměstnání a podnikání, zahrnují se rovněž i nájmy a ostatní příjmy, které se v Česku daní. Týkat by se to mělo také výsluh, náhrad mzdy či platu, pojistného plnění, odměn, odchodného, důchodů, nemocenské, podpory v nezaměstnanosti, dávek či rodičovské.

Témata: Děti, Rodina, Praktické rady, Domácnost, Peníze, Finance, Samoživitelky, Přídavek na dítě, Příspěvky na děti, Marian Jurečka, Formulář, Elektronický formulář, Úřad práce, Přídavek, Česká republika, Příspěvek, Spoušť, Podání žádosti, Podání
Mohlo by vás zajímat
Těhotenství s trojčaty týden po týdnu. Podívejte se na neskutečnou proměnu ženského těla
kog
Těhotenství
Herečka Taňa Pauhoufová se stala maminkou! Radostnou novinu oznámila fotografií po porodu a lakonickým "MILUJI"
Mrázková Dita
Slavné maminky
Tělo po třech porodech? Děti mezeru mezi stehny neocení. Tato máma za svůj instagramový post sklidila uznání
Formánková Simona
Po porodu
Dcera spisovatelky Haliny Pawlowské Natálie: Už od mala chtěla být módní návrhářkou, dnes má svou značku
Brožová Lenka
Časopis Maminka
Tohle že je máma 5 dětí? Známá fitness trenérka ukázala své tělo 9 týdnů po porodu dvojčat
Formánková Simona
Po porodu
Záchvaty zlosti dětem prospívají! Čtyři kroky, kterými zvýšíte emoční inteligenci potomka
Procházková Simona
Péče o dítě a jeho výchova
Rodiče, těchto 7 věcí přestaňte dělat. Nejlépe hned, přejí si pediatři
Procházková Simona
Děti a nemoci
První vteřiny po porodu na 30 fotkách: Tohle jsou největší emoce v životě žen!
Víchová Terezaswp
Galerie
Měla to být památka, a vznikl trapas: 15 těhotenských fotek, které nedojmou, ale spíš rozesmějí
Formánková Simona
Galerie