Maminka.czVýživa a stravování

Přítel a nepřítel lepek. Kdy ho zavést do dětské stravy?

18. 3. 2014
Přítel a nepřítel lepek. Kdy ho zavést do dětské stravy?
Jedno z diskutovaných témat ohledně dětské výživy se týká zavádění lepku. Kdy a jak, v tom nemají jasno ani sami lékaři. Přečtěte si nejnovější výživová doporučení.

Lepek je směs bílkovin, která se spolu se škrobem nachází v obilninách (žito, pšenice, a ječmen). V poslední době se však může objevovat v řadě potravin, kde byste jej nečekali, protože slouží jako aditivum potravin.

Lepek však u některých lidí vyvolává záněty tenkého střeva a s tím řadu souvisejících fyzických i psychických obtíží – celiakii. To je geneticky podmíněné onemocnění, avšak podle některých studií má na rozvoji tohoto onemocnění podíl i doba a množství zavádění lepku do stravy. Kdy je ta správná doba s tím začít?

Správné načasování

Popravdě, jednoznačné doporučení vám nikdo nedá. Názory odborníků se různí. Podle některých je riziko vzniku celiakie vyšší u dětí, jimž byl lepek do stravy zaveden před 3. měsícem věku až pětkrát vyšší než u dětí, který byl lepek do stravy zaveden mezi ukončeným 4. a 7. měsíce věku. Avšak u dětí, jejichž strava byla lepku prostá až do 7. měsíců věku bylo riziko mírně vyšší.

„Většinou se jako mezní období uvádí ukončený 4. až 6. měsíc věku dítěte, uvedla pediatrička Helena Nováková. „Lepší snášenlivost lepku byla zjištěna také u dětí, které byly zároveň s podáním prvních příkrmů obsahujících lepek, kojeny, upozornila lékařka.

Opatrné začátky

Každopádně s potravinami obsahujícími lepek by se mělo začínat pozvolna. „Doporučuji začít večer zkoušet dítěti podat menší množství kaše a poté dítě dokojit nebo ho nechat pít obvyklé kojenecké mléko,“ uvedla Nováková. Kvůli možným alergickým reakcím je lepší začít s nemléčnými kašemi, které se rozdělávají buď vodou, odstříkaným mateřským mlékem nebo jeho náhradou (HA mléko).

Postupně můžete začít do zeleninových příkrmů začít zavářet krupici nebo je zadělávat jíškou z hladké mouky. Děti také mají rády piškoty, avšak v nich jsou i vejce, na které se může objevit alergická reakce, takže s nimi raději počkejte, až si ověříte, že dítěti nedělají v potravinách problémy vaječné žloutky.

Lepek součástí běžné stravy

Zhruba od 8. až 9. měsíce věku se mohou stát obilniny a potraviny s lepkem stát běžnou součástí dětské stravy, pokud se u nich právě neprojeví celiakie. Pokud se problémy s lepkem objeví, musí dítě dodržovat bezlepkovou dietu.

Témata: Výživa a stravování, Celiakie, Zeleninový příkrm, Obilnina, Kojenecké mléko, Přítel, Správná doba, Lepek

Mohlo by vás zajímat
Marie Doležalová: Celé léto jsem tajila, že znovu čekáme zázrak
To byla ostuda! Účesy, s nimiž už byste dneska mezi lidi nevylezli
Aneta Krejčíková je dvojnásobná máma, má dceru! Jak se jmenuje?
Přehledně: Kolik hodin spánku potřebuje dítě pro zdravý vývoj
Šéfkuchař Přemek Forejt: Jsem krkavčí táta. Dceru nevídám moc často
Pravda o mateřství? Vypadá přesně takhle, ukazují statečné mámy
Japonská maminka zachycuje život s dvojčaty a trojčaty. To prostě musíte vidět!
Kristýna Boková je těhotná. Čeká svoje třetí dítě, prozradila pohlaví?
Maminka roku: Čeká páté dítě, a ještě nikdy nebyla na mateřské!

Horoskopy

Váhy Je zajímavé, jak se dokážete všemu přizpůsobit, i když na to nemáte zrovna náladu. Celý měsíc budete…

Jména pro děti

Největší výběr jmen.

Dnes má svátek: Vavřinec, Lars, Lorenc

Aktuální vydání

Aktuální číslo časopisu

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv do vaší e-mailové schránky.

  

Výhodné předplatné

Objednat předplatné