Maminka.czVýživa a stravování

Přítel a nepřítel lepek. Kdy ho zavést do dětské stravy?

18. 3. 2014
Přítel a nepřítel lepek. Kdy ho zavést do dětské stravy?
Jedno z diskutovaných témat ohledně dětské výživy se týká zavádění lepku. Kdy a jak, v tom nemají jasno ani sami lékaři. Přečtěte si nejnovější výživová doporučení.

Lepek je směs bílkovin, která se spolu se škrobem nachází v obilninách (žito, pšenice, a ječmen). V poslední době se však může objevovat v řadě potravin, kde byste jej nečekali, protože slouží jako aditivum potravin.

Lepek však u některých lidí vyvolává záněty tenkého střeva a s tím řadu souvisejících fyzických i psychických obtíží – celiakii. To je geneticky podmíněné onemocnění, avšak podle některých studií má na rozvoji tohoto onemocnění podíl i doba a množství zavádění lepku do stravy. Kdy je ta správná doba s tím začít?

Správné načasování

Popravdě, jednoznačné doporučení vám nikdo nedá. Názory odborníků se různí. Podle některých je riziko vzniku celiakie vyšší u dětí, jimž byl lepek do stravy zaveden před 3. měsícem věku až pětkrát vyšší než u dětí, který byl lepek do stravy zaveden mezi ukončeným 4. a 7. měsíce věku. Avšak u dětí, jejichž strava byla lepku prostá až do 7. měsíců věku bylo riziko mírně vyšší.

„Většinou se jako mezní období uvádí ukončený 4. až 6. měsíc věku dítěte, uvedla pediatrička Helena Nováková. „Lepší snášenlivost lepku byla zjištěna také u dětí, které byly zároveň s podáním prvních příkrmů obsahujících lepek, kojeny, upozornila lékařka.

Opatrné začátky

Každopádně s potravinami obsahujícími lepek by se mělo začínat pozvolna. „Doporučuji začít večer zkoušet dítěti podat menší množství kaše a poté dítě dokojit nebo ho nechat pít obvyklé kojenecké mléko,“ uvedla Nováková. Kvůli možným alergickým reakcím je lepší začít s nemléčnými kašemi, které se rozdělávají buď vodou, odstříkaným mateřským mlékem nebo jeho náhradou (HA mléko).

Postupně můžete začít do zeleninových příkrmů začít zavářet krupici nebo je zadělávat jíškou z hladké mouky. Děti také mají rády piškoty, avšak v nich jsou i vejce, na které se může objevit alergická reakce, takže s nimi raději počkejte, až si ověříte, že dítěti nedělají v potravinách problémy vaječné žloutky.

Lepek součástí běžné stravy

Zhruba od 8. až 9. měsíce věku se mohou stát obilniny a potraviny s lepkem stát běžnou součástí dětské stravy, pokud se u nich právě neprojeví celiakie. Pokud se problémy s lepkem objeví, musí dítě dodržovat bezlepkovou dietu.

Maminka Roku 2019
Témata: Výživa a stravování, Lepek, Přítel, Zeleninový příkrm, Celiakie, Obilnina, Kojenecké mléko, Správná doba

Mohlo by vás zajímat
Doma beránci, ve školce vlci. A mohla jsem za to já, perfektní matka!
Nejčastější mateřské hříchy: Tímhle brzdíte vývoj dítěte a možná to nevíte
Nejsmutnější příběh! Miminko žilo jen sedmnáct minut. Z fotek až mrazí
Malý Alexandr se narodil bez očí a nyní čeká na adopci. Jeho máma se ho zřekla
Řeč těla při spánku: Na zádech spí králové, schoulení jsou mamánci
Aleš Háma: Nerad kluky trestám a řvu na ně. Manželka je přísnější
100 mimořádných fotek z porodu! Podívejte se, jak ho rodiny prožívají
Tohle napsal muž o břichu své ženy! Na internetu z toho byl poprask!
Eliánek spí od dvou měsíců ve svém pokojíčku, říká Dominika Mesarošová

Horoskopy

Štír Pracujete na sobě a každý den se zlepšujete. Nejvíce se soustředíte na profesní posun, který je…

Jména pro děti

Největší výběr jmen.

Dnes má svátek: Dana, Arpád

Aktuální vydání

Aktuální číslo časopisu

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv do vaší e-mailové schránky.

  

Výhodné předplatné

Objednat předplatné