Maminka.czPuberta

Jak začíná puberta? Takhle to vypadá u kluků, takhle u holek

21. 12. 2020
Jak začíná puberta? Takhle to vypadá u kluků, takhle u holek
Dospívání je náročné nejen pro samotné aktéry, ale také pro rodiče. Zejména pokud jde o odolnost jejich nervové soustavy, která dostává řádně zabrat. Potomek se vám doslova mění před očima a často můžete mít pocit, že máte doma neznámého cizince, se kterým se nejde domluvit. Co všechno můžete očekávat?

Řečeno encyklopedickým slovníkem je puberta „hormonálně podmíněný proces fyziologického zrání a růstového výšvihu“. V organismu dochází k obrovským tělesným i psychickým změnám a emoce lítají jako na houpačce.

Během okamžiku se z usměvavých pohodářů stávají náladoví a protivní vzteklouni nebo bezdůvodně utrápené či vzdorovité bytosti. Váš potomek zkrátka už není dítě, ale nestal se ještě ani dospělým a jeho tělo si s ním dělá, co chce.

Puberta dívek stále častěji začíná už v osmi. Hormony z kuřat za to nemohou. Tak proč?

Je pravdou, že dívky dospívají dříve než kluci, ti je ale postupně dohánějí a stále častěji se právě u synů první známky puberty objevují dříve než u dcer. Podle Světové zdravotnické organizace je období dospívání chápáno od 10 do 19 let. Aktuální výzkumy ale ukazují, že puberta nastupuje ve stále mladším věku a probíhá postupně v několika fázích (Tannerovy fáze).

U dívek typicky ve věku od osmi do třinácti let, u chlapců mezi devátým a čtrnáctým rokem. Pokud se příznaky objeví v nižším věku, jedná se o předčasnou pubertu, a naopak pokud dospívání nastoupí později, mluvíme o pozdní pubertě. Průměrný věk začátku dospívání v případě chlapců je jedenáct a půl až dvanáct let, u dívek se pak uvádí deset a půl roku.

Kdy se objeví první menstruace? 

Mezi charakteristické první známky puberty u dívek patří růst a vývoj prsů. Kolem jedenáctého roku se pak obvykle objevuje pubické ochlupení a vyvíjejí se a rostou genitálie. První menstruace se dá očekávat zhruba dva roky po začátku puberty. Lékaři uvádějí, že dívky začínají menstruovat v průměru ve dvanácti a půl až třinácti letech. Zároveň jde o období, kdy nejrychleji rostou do výšky (své dospělé výšky dosáhne dívka asi dva roky po začátku menstruace).

Podcast Kristýna Dolejšová: Holky i kluky hodně moc ovlivňuje Instagram. Co mohou dělat rodiče?

Prvním projevem puberty u chlapců je zvětšení varlat. Po několika měsících pak zpravidla následuje růst pubického ochlupení a puberta pokračuje dalším růstem varlat a penisu.

Jak bude dítě vysoké? Své maximální výšky dosáhnou chlapci o dva až tři roky později než dívky. Mezi další charakteristické známky dospívání patří proces „mutování“ a následné prohloubení hlasu.

Zároveň s tím se zvyšuje objem svalové hmoty, zvětšují se ruce i nohy. Nastupuje schopnost erekce a ejakulace (objevují se noční poluce a tzv. mokré sny). Vývoj „kluka v muže“ je dokončen po třech až čtyřech letech, kdy dosáhnou své konečné velikosti varlata i penis a mladým mužům začnou rašit ochlupení na hrudníku a také vousy v obličeji. Můžou se objevit nadměrné pocení i hormonálně podmíněné akné.

Od narození do puberty. Táta točil své děti každý týden. Výsledek je skvělý

Během dospívání dochází k výrazným změnám v imunitním systému, objevit se mohou ortopedické potíže způsobené zrychleným růstem, přechodně například také vyšší krevní tlak a vyšší puls, syndrom studených končetin nebo rudnutí v oblasti obličeje a krku či nejrůznější kožní potíže a hormonální poruchy. A to zrovna sebevědomí a dobrému pocitu dospívajícího jedince nepřidá.

Kdy jde o předčasnou pubertu? 

Zvláště pokud se tyto nepříjemné průvodní příznaky dostaví dříve, než je obvyklé. Příčinou předčasné puberty může být genetika, některé zdravotní stavy ale také způsobují psychologické faktory a vzhledem k tomu, že důsledky toho všeho bývají problémy se sebeúctou, deprese i zvýšené riziko užívání návykových látek, je důležité poradit se s pediatrem a s potomkem o situaci komunikovat, podporovat jeho sebevědomí, případně se obrátit na psychoterapeuta.

Distanční výuka: Rodiče, buďme v klidu. Povinnosti nemáme téměř žádné!

Stejně tak zatěžkávací zkouškou může být pro dítě i zpožděná puberta, protože sleduje, jak se jeho kamarádi mění, ale ono za nimi zaostává. Může se tím pádem stát terčem výsměchu. Příčiny pozdní puberty bývají genetické a rovněž jsou v tomto případě důležité spolupráce s dětským lékařem a důkladné vyšetření dítěte. 

Psychika dospívajících jedinců je jako na horské dráze a musí se vyrovnávat se spoustou neznámých podnětů a pocitů. Puberťák si stále více uvědomuje vlastní osobnost.

Běžným projevem je určitý boj proti autoritám (v první linii to samozřejmě odnášejí rodiče, následováni jsou v těsném závěsu učiteli), dospívající bojují za své ideály, rozšiřují si sociální kontakty a také samozřejmě prožívají první lásky a s nimi spojené citové bouře. Nejednou vůbec poprvé zakoušejí pocity křivdy, zklamání či nepochopení.

Typický pubertální „výrostek“ je vysoce dráždivý, konfliktní jedinec, který nikoho neuznává a nerespektuje, se všemi bojuje a vyhraňuje se proti světu. Záleží mu na tom, jak působí na okolí, snaží se vydobýt si respekt a uznání okolí, zároveň ho vnitřně sužuje celá řada obav a nejistot. Ať už z měnícího se těla, probouzející se sexuality nebo dosud nepoznaných emocí. Dobrá zpráva je, že z toho (pravděpodobně) vyroste.

12 vět, které neříkejte dcerám v pubertě! Proč si je odpustit?
Co z tebe proboha bude? Sedm frází, které nikdy neříkejte teenagerům
Maminka
Témata: Puberta, Menstruace, Dospívání, Školák, Distanční výuka, Střední škola, Psychika, Preteen, Teenager, Teena, Ochlupení, Varlata, Dívka, Puls, Nervová soustava, Penis, Kluk, Emoce, Závěs, Proces

Mohlo by vás zajímat
Jste unavená? Jarní detox vám přinese spoustu energie
Maminka roku: Lucie radí matkám vychytávky, které jí usnadňují život s dětmi
Tělo po porodu je jiné! Změny, které vás mohou zaskočit nebo vyděsit
8 divných věcí, které nám dělaly naše matky nebo babičky, když jsme byli malí
Marie Doležalová: A je to tady zase! Vytahané břicho, povolený zadek a kila navíc
Emoce a detaily z nevídané blízkosti! Nejlepší porodní fotky roku 2021
Tohle neříkejte dětem, když brečí! Proč a co se může stát?
Největší galerie porodních fotek, jakou jste viděli. Pozor, je to dojímavé a občas syrové
Nejkrásnější fotky porodů? Vyhrála holčička koukající na novorozeného bratra

Aktuální vydání

Aktuální číslo časopisu

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv do vaší e-mailové schránky.

  

Výhodné předplatné

Objednat předplatné