Maminka.czTěhotenství

11 symptomů, které prozradí, že jste těhotná

17. 2. 2016
11 symptomů, které prozradí, že jste těhotná
Ženy někdy o svém těhotenství ví ještě dřív, než si udělají test. Jistě, částečně za to může intuice. Ale také skutečnost, že dobře známe své tělo a všimneme si, že se s ním něco děje. A nemusí to být jen zpoždění menstruace, to ostatně kromě těhotenství může mít mnoho různých příčin.

Těhotenství lze samozřejmě potvrdit těhotenským testem, který je běžně dostupný v lékárnách a drogeriích. Většina z nich je poměrně spolehlivá a žena si jimi sama může jednoduše diagnostikovat změnu stavu již několik dní po vynechání jinak pravidelné menstruace. Ale ještě než se těhotenství projeví v moči, můžete odhalit další příznaky, které vám mohou těhotenství napovědět.

Test pak vaše podezření potvrdí. „Jakmile otěhotníte, tělo začne produkovat hormony, které pomalu mění vaše tělo. Tak poznáte těhotenství ještě před tím, než by to dokázal domácí těhotenský test," vysvětluje Melissa Goistová, profesorka porodnictví a gynekologie na Ohijské státní univerzitě Medical Center.

Bohužel, některé tyto příznaky, jako jsou bolesti v prsou nebo nadýmání, mohou být součástí PMS. Jaké tedy jsou signály raného stádia těhotenství?

7 prvních příznaků těhotenství

Bolavá prsa

To je velmi častý symptom těhotenství, protože prsní tkáň je velmi citlivá na hladiny hormonů. Již několik dní po ovulaci některé nastávající maminky pociťují zvláštní pnutí, brnění či zvýšenou citlivost bradavek. „Když je vajíčko oplodněno, tělo zaplaví hormony progesteron a hCG, které mají za úkol zvětšit objem krve. To způsobí, že se prsa zvětší a jsou těžší, než je obvykle,“ uvedla Goistová.

Únava

Mnoho žen se cítí neobvykle unaveno. Ono se není co divit, vždyť v jejich těle roste nový život a ten potřebuje mnoho energie, aby se mohl správně vyvíjet. A to i v době 14 dní po oplodnění vajíčka. Nesnažte se proto proti únavě bojovat, ale dopřejte si kvalitní stravu a dostatek odpočinku. Časem únava pomine.

Křeče

Na začátku těhotenství můžete mít v podbřišku podobné pocity, jako předchází PMS, tedy napětí, pobolívání či křeče v této oblasti. Je to znamení, že se oplodněné vajíčko váže k děložní stěně. Také vaše děloha se připravuje na masivní růst v příštích devíti měsících.

Špinění

„Mnoho žen si plete špinění na začátku těhotenství s menstruací, ale toto je jiné. A až 25 procent žen zaznamená v období těhotenství nějaký typ špinění,“ tvrdí gynekoložka. Krvácení může mít různou barvu, od světlé až po tmavou. První špinění se může objevit 10 až 14 dní po oplodnění vajíčka a jeho příčinou je uhnízdění se oplodněného vajíčka ve stěně dělohy.

Jsou to příznaky těhotenství?

Tmavnutí bradavek

Vypadají vaše prsa v těchto dnech trochu jinak? Těhotenské hormony ovlivňují též melanocyty, což jsou buňky v bradavkách, které jsou odpovědné za jejich barvu. „Ženy s tmavší pletí si této změny mohou všimnout až později, zhruba v 10 týdnu. Ženy se světlejší pletí však mohou tuto změnu zaznamenat daleko dříve,“ vysvětluje lékařka.

Nevolnost

Zatímco plnohodnotné ranní nevolnosti, které postihují až 85 procent všech těhotných, pravděpodobně ještě několik týdnů neudeří, některé ženy mohou v prvních dnech zažít malé nevolnosti. „Měla jsem pacientky, které mi říkaly, že se jim najednou dělá špatně v autě, při čtení v letadle, prostě v situacích, které jindy přežily bez problémů,“ uvedla gynekoložka.

Nadýmání

Nedaří se vám zapnout zip na kalhotách? Zvýšené hladiny progesteronu zpomalují váš trávicí trakt a bříško může být nafouklé. To se shodou okolností děje také během PMS, ale když přijde menstruace a hladina progesteronu poklesne, nadýmání odezní. Pokud nadýmání nezmizí (a vaše menstruace nepřijde), je čas udělat si těhotenský test.

Stejné hormony mohou i za zácpy. Protože váš trávicí trakt se zpomaluje, jídlo prostě prochází pomaleji. To se bude ještě zhoršovat, jak bude těhotenství postupovat.

Častější močení

S častým močení se setká každá nastávající maminka. Pocit na močení může přicházet dokonce bezprostředně po již vykonané potřebě. Se zvětšujícím se bříškem mnoho budoucích maminek zjistí, že se frekvence nutkání stále zvyšuje. V prvních týdnech těhotenství za tuto potřebu může zvýšená hladina hormonu hCG.

Chutě

Je pravděpodobnější, že začnete mít chutě. Daleko víc vás bude lákat sladké než kyselé okurky. „Vaše unavené tělo totiž pravděpodobně bude požadovat další dávku sacharidů, protože snadno metabolizují, což pomáhá udržet hladinu energie,“ tvrdí Goistová.

Bolesti hlavy

Rostoucí objem krve v prvních týdnech těhotenství může vyvolat časté, i když mírné bolesti hlavy. Tento příznak časem ustoupí, až se tělo přizpůsobí zvýšené hladině hormonů.

Změny nálady

Jak se hladina hCG hormonů zvyšuje, máte pocit obrovské únavy, což způsobuje vaši náchylnost k náladovosti. K tomu připočtěte bolesti hlavy, zácpu, bolesti prsou a další nepříjemné příznaky těhotenství… Je něco divného na tom, že máte blbé nálady?

VIDEO: Jak se proměňuje ženské tělo v těhotenství

Tvrdne vám v těhotenství břicho? Na vině může být stres i málo tekutin
8 brutálních pravd o těhotenství aneb co vám nikdo neřekne
Co hrozí miminku, když v těhotenství kouříte? Vývojové vady i předčasný porod!
Témata: Těhotenství, Zdraví, Než otěhotníte, Těhotenský test, Hormon hcg, Prsní tkáň, Nový život, Symptom, Časté močení, Oplodněné vajíčko, PMS

Mohlo by vás zajímat
Má rozštěp, řekl lékař a navrhl potrat. Dítě si nechala. Jak vypadá teď?
Starat se o dítě je mnohem těžší než vrcholově sportovat, tvrdí nová studie!
Přiznání: S miminkem se nudím. Co s tím? Vyzkoušejte naše rady
Bez andělů nejsou Vánoce. Vyrobte si je ze šišek, špuntů nebo kolíčků
Čekáte miminko? Oznámit to můžete vtipně a s nápadem. Třeba takto
Smí rodič líbat dítě na ústa? Mate ho tím a dráždí, tvrdí někteří odborníci
Mateřská? Navenek se flinkáme, ale potají měníme svět, píše Marie Doležalová
Fejeton Marie Doležalové: Tady můžu s klidem říkat MY, kašlík a prdíky
Takhle vypadá život s batoletem! Vtipná kreslířka skvěle zachytila mateřství

Horoskopy

Střelec Vedoucí v práci zas nevstal pravou nohou a vy trpíte jeho trapnými připomínkami. Říkáte si, že už toho…

Jména pro děti

Největší výběr jmen.

Dnes má svátek: Světlana, Světla, Svetlana

Registrace

Pojďte s námi diskutovat, posílat otázky do poradny, nabízet a kupovat dětské zboží v bazárku.

Díky jednoduché registraci máte ke všemu okamžitý přístup.

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv do vaší e-mailové schránky.

  

Předplatné

Aktuální číslo časopisu