Maminka.czTěhotenství

Přiznání: Kouřila jsem marihuanu v těhotenství. Pomáhala na nevolnosti

26. 11. 2019
Přiznání: Kouřila jsem marihuanu v těhotenství. Pomáhala na nevolnosti
Možné jste už slyšela o tom, že marihuana může zmírnit těhotenské ranní nevolnosti a další nepříjemnosti, které jiný stav někdy doprovázejí. Než se rozhodnete ověřit sama na sobě, zda je to pravda, zvažte, zda vám krátkodobá úleva stojí za rizika, která s sebou toto počínání nese.

„Za pokus to stojí, pomyslela jsem si, když jsem ve třetím měsíci tři týdny v kuse trávila většinu dne s hlavou v záchodové míse. V noci mě náběhy na zvracení budily ze spaní, nedokázala jsem fungovat v běžném životě. Bylo mi už úplně jedno, co do sebe kopnu, jen aby se mi udělalo líp. Léky ani žádné babské rady nezabíraly a já byla v čím dál větším stresu, že nedostatek odpočinku i živin ohrozí moje miminko,“ vypráví sedmadvacetiletá Aneta.

Nakonec tak udělala něco, nad čím dlouho váhala. Před otěhotněním byla příležitostnou kuřačkou marihuany a pamatovala si, jak jí „tráva“ pomohla, když jí bylo nevolno po bujarém vysokoškolském večírku. „A tak jsem si nakonec zapálila jointa a párkrát si zkusmo potáhla. Ta okamžitá úleva byla neuvěřitelná!“

Aneta rozhodně není jediná žena, která si v těhotenství dopřeje šluka. Například v USA průzkumy hovoří o 3 až 30 procentech. Výrazný rozptyl v číselných hodnotách je dán především tím, že mnoho nastávajících maminek se za své počínání stydí a tají ho. Odůvodněně – lékaři by je rozhodně nepochválili! Řada výzkumů už naznačila, že kouření marihuany má na průběh těhotenství nepříznivý vliv a zvyšuje riziko špatného vývoje plodu především v neurologické oblasti.

Nebude vadit jedna sklenička?  Jak to je s pitím alkoholu během kojení?

Je to stejné jako alkohol? 

Řadě lékařů se proto nelíbí diskuse o úplné legalizaci konopí, protože pak ho budeme automaticky považovat za bezpečné v jakékoli formě, ať půjde o konopnou mast, nebo silné kuřivo. A to u těhotných žen rozhodně neplatí. V některých amerických státech přitom porodní asistentky i lékaři těhotným ženám přípravky na bázi konopí předepisují. Nejen kvůli ranním nevolnostem, ale třeba i proto, aby se vyhnuly nespavosti, nechutenství a různým druhům bolesti.

Nastávající maminky většinou věří, že kouření trávy jednou či dvakrát týdně nemůže miminku nijak uškodit. Je to podobné jako s alkoholem – názory se různí od povolených pár sklenek týdně až po úplný striktní zákaz po celou dobu těhotenství.

Co hrozí miminku, když v těhotenství kouříte? Vývojové vady i předčasný porod!

Konopí obsahuje na čtyři sta různých aktivních chemických látek. Část z nich přitom proniká placentou až do tkání a mozku plodu. Většina výzkumů se zaměřuje na tetrahydrokanabinol (THC), primární psychoaktivní složku marihuany, a kanabidiol (CBD). Pokud těhotná žena užije marihuanu, množství THC krvi dítěte odpovídá desetině až třetině THC v jejím krevním oběhu. CBD přitom zvyšuje prostupnost placenty, čímž cestu pro THC a další látky usnadňuje.

Zvýšený třes a poruchy spánku miminek

Marihuana ovlivňuje placentu i dalšími způsoby. Snižuje průtok krve a kyslíku, což může ovlivnit růst a vývoj plodu. Největší dopad má na mozek, a to už na nejmenší embryo. Studium účinků marihuany na těhotné ženy a jejich děti je nicméně komplikováno skutečností, že ženy, které užívají konopí, jsou často také kuřačky tabáku nebo uživatelky dalších návykových látek, což komplikuje vyhodnocení celkových dopadů a často vede k protichůdným zjištěním.

Většina výzkumů se ale shoduje na jednom prokazatelném faktu – děti uživatelek marihuany mají trojnásobně vyšší pravděpodobnost, že se narodí s nízkou porodní váhou. Potvrzuje to i Jamie Seabrook, profesor na univerzitě v Brescii a jeden ze spoluautorů studie, která vyhodnocovala více než 26 tisíc porodů v kanadské provincii Ontario.

Děti vystavené působení marihuany podle něj po porodu trpí zvýšeným třesem, mají přehnaně vyděšené reflexy, poruchy spánku a jejich chování je vlastně podobné abstinenčním příznakům.

Těžké nevolnosti jako měla Kate: Co je způsobuje a co uleví?

Úleva od nevolnosti, ale spoustu dalších rizik

Existují i další studie, které se snaží nalézt souvislost mezi užíváním marihuany v těhotenství a chováním dětí v pozdějším věku. Zmiňují, že děti mohou trpět výpadky paměti, mívají potíže s vyjadřováním, trpí hyperaktivitou a poruchami pozornosti, hůře se učí a mohou být i agresivní. Jiné studie na toto téma však podobné dopady neprokázaly.

„Tím, že jde o dlouhodobé sledování, nemůže být možná všechno viditelné hned. Negativní dopady na další život dětí se mohou objevit kdykoli,“ říká k dosavadním výzkumům Jamie Seabrook.

Užívání marihuany v těhotenství však škodí i matce. Sice jí uleví od některých neduhů, v jiné oblasti jí ale zase přitíží: Zvyšuje riziko anémie a srdeční frekvenci, naopak snižuje krevní tlak, takže hrozí závratě a mdloby, také jistá neohrabanost nebo zmatenost. Těhotenství je navíc rizikovým obdobím pro vznik duševních chorob a kouření marihuany může psychické problémy zhoršit.

Je přitom bezpředmětné, jestli se konopné látky do těla dostávají prostřednictvím kouření, v jídle nebo „jen“ mastí nebo tinkturou. Pronikání THC do krevního oběhu nastává ve všech případech. Při kouření je ho však nejvíce, to je nezpochybnitelné. Čím více konopí těhotná žena zkonzumuje, tím více ho přijme i dítě. Nebylo však zatím přesně stanoveno, jaké množství je „absolutně bezpečné“ a jaké už „naprosto škodlivé“. Nejlepší je tedy najít jiné alternativy a marihuaně se úplně vyhnout.

Předplatné Matka
Témata: Zdraví, Těhotenství, Vaše příběhy, Miminko, Placenta, Nevolnost, Oběh, Anémie, Kouření, Život dětí, Marihuana, Mári, USA, Těhotná žena, Konopí

Mohlo by vás zajímat
100 mimořádných fotek z porodu! Podívejte se, jak ho rodiny prožívají
Rouška z trička: Jednoduchý návod bez šití! Video s postupem
Obyčejný den očima mámy a dítěte. Tohle video vás dojme
Růstový spurt: Období nenasytného kojence vás potká několikrát
Holčička se narodila s jizvou na tváři. Zranili ji lékaři při císaři
Tohle napsal muž o břichu své ženy! Na internetu z toho byl poprask!
Sedm znaků, podle kterých poznáte, že z dítěte roste psychopat
Zimní děti versus ty letní: Datum narození ovlivňuje zdraví i charakter
Nechali se vyfotit s mrtvým miminkem. Potřebovali jsme se rozloučit, říkají

Horoskopy

Štír Ke všemu přistupujte s nadhledem a nemalujte si něco, čeho nejste schopni dosáhnout. Sami brzy poznáte,…

Jména pro děti

Největší výběr jmen.

Dnes má svátek: Richard, Richarda

Aktuální vydání

Aktuální číslo časopisu

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv do vaší e-mailové schránky.

  

Výhodné předplatné

Objednat předplatné