Maminka.czJen pro maminku

Pro maminky vodomilky

Monika Kosová 22.  6.  2009
Horké prázdninové dny přímo vybízejí k tomu, abyste se naložila do vody. Nechcete spojit příjemné s užitečným a dát si během mokrého osvěžení trochu do těla?

[Odebírejte NOVINKY Z MAMINKY! Chci newsletter!]

Horké prázdninové dny přímo vybízejí k tomu, abyste se naložila do vody. Nechcete spojit příjemné s užitečným a dát si během mokrého osvěžení trochu do těla?

Dopřejte si chvilku pro sebe a kromě toho, že se cákáte ve vodě s dětmi, učíte je plavat a všelijak dovádíte, si zkuste z vodního prostředí udělat místo pro relaxaci i posílení těla. Jako při každém cvičení si vyčistíte hlavu a tentokrát doslova odplavíte starosti, protože pohyb ve vodě navozuje fyzické i psychické uvolnění. Navíc se osvěžíte a posílíte i těžko dostupné partie. Vodní prostředí má příznivé účinky na páteř a pohybovou soustavu. Vezměte plavky, ručník, popřípadě koupací čepici a jdeme na to!

KONDIČNÍ PLAVÁNÍ

Plavání patří mezi oblíbené sporty. Ve starověku dosáhla tato aktivita vrcholu v Řecku a Římě, kde byla součástí vzdělání. Jednak se u něj nezapotíte a jednak není nijak výrazně náročné. Přesto si díky aktivnímu pobytu ve vodě můžete výrazně vylepšit fyzičku a především doslova odplavit z hlavy všechny starosti. Také si vytvarujete pěknou postavu a ladné křivky. Největší výhoda plavání tkví asi v tom, že ho může provozovat v podstatě kdokoli, nezatěžuje klouby a uvolňuje zablokované svalové skupiny, především ty v okolí páteře. Navíc aniž byste to věděla, zapojíte při plavání všechny svaly a posílíte srdeční činnost, a tím i krevní oběh. Aby však mělo plavání nějaké účinky, musíte plavat alespoň deset minut bez zastavení, ideální je však vydržet déle, protože teprve po deseti minutách se nastartuje spalování tuků.

Je v podstatě jedno, jaký plavecký styl zvolíte (jsou čtyři základní: prsa, kraul, znak a motýlek), důležité je, jak dlouho budete plavat. Zapomeňte však na styl paní starostové, s hlavou vysoko nad hladinou, abyste si nenamočila vlasy a tak pomalu, že téměř splýváte. Při plavání je třeba zabrat, stejně jako při kterékoli jiné sportovní aktivitě. Můžete si určit nějaký cíl a postupně ho prodlužovat - například uplavat dva bazény co nejrychleji a potom půl minuty odpočívat. To zkuste opakovat alespoň půl hodiny a postupně intervaly prodlužovat.

ŠNORCHLOVÁNÍ

Pokud se chystáte k moři a namísto sladkých vod se naložíte do slaných vln, doporučujeme prohlédnout si i život pod hladinou.

Odpočinete si na chvíli od rodinky a prozkoumáte mořské dno.

Šnorchlování je totiž báječný zážitek z mořského světa, nejméně fyzicky i finančně náročný. Stačí jen nazout ploutve, nasadit brýle, do pusy šnorchl a je to. Je to vlastně plavání těsně pod hladinou vody, kdy dýcháte pomocí trubice a můžete tak být zcela ponořeni do vodního prostředí. Nejenže to je zábava k nezaplacení, navíc si hezky zpevníte zadeček. Až se totiž budete potápět a kmitat ploutvemi na chodidlech nahoru a dolů, zapojíte těžko dostupné hýžďové svaly.

A jak vypadá šnorchlovací vybavení? Potřebujete brýle, které se perfektně přisají na obličej a nepropustí vodu. Šnorchl je v podstatě plastová trubice s náustkem ze silikonu, který skousnete mezi zuby. Pokud se pustíte hlouběji pod hladinu, oceníte výpustný ventilek, který je umístěný dole pod náustkem. Až se vynoříte zpět nad hladinu, nevyfukujete z trubice vrchem, ale spodním ventilkem, což je komfortnější a rychlejší. Ploutve existují páskové, do kterých se dávají neoprenové botky, nebo botičkové, které jsou určeny pro konkrétní velikost bosé nohy. Je důležité je vyzkoušet, aby na noze opravdu seděly a dobře se s nimi plavalo. Výbavu můžete doplnit o neoprenové rukavice, nebudete se bát dotýkat věcí pod hladinou, ani se nezraníte o případné ostré kameny. Brýle se pod vodou často mlží, ale tomu se dá snadno zabránit. Buď můžete koupit speciální sprej proti mlžení, nebo použít osvědčený trik: naslinit si prst, sliny rozetřít zevnitř po skle a trochu vypláchnout.

AQUAAEROBIK

Cvičit ve vodě aerobik je velmi příjemné. Nezpotíte se a jako zátěž vlastně používáte odpor vody. Navíc můžete jednotlivé cviky i celé sestavy natrénovat přes zimu a v létě si zacvičit sama v řece nebo i v moři. Aquaaerobik je gymnastické cvičení ve vodě za doprovodu hudby. Jedná se o velmi jednoduché cviky bez choreografi e. Dochází k optimálnímu zatížení srdečně-cévního, dechového a pohybového systému. Rozhodně nepřetížíte páteř ani klouby. Díky tomu může cvičit opravdu každý, nezáleží na fyzické dovednosti, ani na tom, zda umíte plavat. Ačkoli se to možná nezdá, jde o velmi intenzivní cvičení, které účinně zpevní a vytvaruje postavu.

Voda dosahuje do poloviny hrudníku, odpor vody je v závislosti na rychlosti prováděného pohybu čtyřikrát až čtyřicetkrát vyšší než odpor vzduchu, a tím se zvyšuje intenzita cvičení. Oproti aerobiku na suchu nehrozí žádné otřesy a maximální tepová frekvence je ve vodě o 10-15 % nižší než na suchu. Netrpí tedy ani váš kardiovaskulární systém. Díky tlaku vody na povrch těla dochází k masáži, která přispívá k lepšímu odbourávání podkožního tuku a k prevenci celulitidy. Na hodiny aquaaerobiku si pořiďte raději jednodílné plavky, lépe drží a během cvičení vás nebudou obtěžovat padající ramínka. Pokud budete cvičit pravidelně - alespoň jednou týdně, dostaví se výsledky po dvou až třech měsících. Díky cvičení ve vodě (nejste na očích) a efektu nadnášení je tento druh sportu ideální pro ženy s nadváhou.

PLAVÁNÍ PRO TĚHOTNÉ

Pro těhulky je plavání ideální aktivita, na chviličku si odpočinete a budete si zas připadat lehká jako peříčko. Navíc díky pohybu ve vodě získáte fyzickou i psychickou pohodu. Plavání se v kombinaci s cvičením pro těhotné doporučuje i v případě, že žena není na sportování zvyklá. Porod je nemalá fyzická zátěž a je žádoucí na ni organismus připravit. V rámci cvičení pro těhotné, třeba v kombinaci s plaváním, lze nacvičit uvolnění svalů i potřebně posílit svalové skupiny. Můžete natrénovat různé druhy dýchání, které se vám pak u porodu budou hodit. Plaváním lze zmírnit či odstranit bolesti zad, zlepšit držení těla a současně usnadnit návrat k původní postavě po porodu. Výrazně se snižuje riziko kloubních bolestí a bolestí páteře, do jisté míry se zabraňuje ukládání tuků.

Díky pravidelnému pohybu se vám zlepší tělesná kondice, kterou uvítáte, až bude váš malý tvoreček na světě. Voda v době těhotenství pomáhá relaxaci pánevního dna a podporuje vhodný rytmus dýchání. V průběhu celého roku můžete chodit na plavání určené speciálně pro těhulky, což znamená, že v té době se v bazénu budou pohybovat pouze ženy v očekávání a plavání bude probíhat za přítomnosti porodní asistentky. To je vhodné především ve vyšším stupni těhotenství. Některé lekce plavání a cvičení mohou probíhat v bazénu se slanou vodou. Samozřejmostí by měla být dostatečně teplá voda a odborný dohled. V letních měsících si však můžete zaplavat a osvěžit se v přírodě, jen neplavte daleko a raději si s sebou vezměte doprovod.

VODNÍ LYŽOVÁNÍ

Hledáte netradiční vodní sport, u kterého vás pohltí vlna adrenalinu a dokonale si zchladíte rozpálenou hlavu? V tom případě vyzkoušejte lyžování na vodě. Stačí se pevně chytit madla, udržet balanc a nespadnout. Neváhejte a splňte si bobříka odvahy již toto léto, na tento vodní zážitek určitě nezapomenete! Klouzat po vodní ploše můžete na jedné nebo více lyžích, popřípadě jakémsi waterboardu, taženi pomocí lana s madlem za motorovým člunem. Vše pro vás bude připraveno v půjčovnách, takže s sebou potřebujete jen plavky a notnou dávku odvahy a hlavně pořádnou rovnováhu. Existují dokonce školy vodního lyžování, kde vás základy tohoto sportu naučí. Je několik způsobů sjíždění vodní hladiny, základem je jakési propojení surfování na prknech a klasického lyžování. Zde však rozhodně kopec nepotřebujete.

A jaképak existují závodní kategorie?

SLALOM - používá se jen jedna lyže - slalomovka. Soutěžící musí prokličkovat mezi šesti bójkami za motorovým člunem.

TRIKY - soutěžící v této disciplíně je hodnocen za jednotlivé prvky. Jede se opět na jedné lyži - trikovce. Závodník objíždí čtyři bóje a na provedení triků má 20 vteřin.

SKOKY - lyže se používají tentokrát dvě a jsou mnohem širší.

Skokan má k dispozici tři pokusy a počítá se mu ten nejdelší skok. Na rozdíl od předchozích disciplín musí být závodník vybaven helmou, vestou a být navlečen v neoprenu.

TROJKOMBINACE - výše uvedené disciplíny se sčítají, podobně jako ve sjezdovém lyžování sjezd a slalom.

VODNÍ RELAXACE

Pobyt ve vodě je relaxací sám o sobě, rozhodnete-li se pro kondiční plavání s cílem vytvarovat si postavu a zhubnout, dopřejte si po mokrém tréninku opravdovou dávku odpočinku. Příležitostí, jak relaxovat, je mnoho, po plavání se však přímo nabízí varianta odpočinku v sauně nebo páře. Obojí má tisíciletou historii a traduje se, že tímto způsobem odpočíval v římských lázních i Gaius Julius Caesar. Během pobytu v sauně či páře povolí vnitřní i fyzické napětí, regeneruje se ztuhlé svalstvo a z těla se začnou vyplavovat odpadní látky. Spolu s potem odejde i stres a spěch. Posílíte imunitu, rozšíříte cévy, zklidníte činnost srdce, uvolníte dýchací cesty a také potlačíte nespavost. Pokud budete v aquacentru nebo wellness studiu, dopřejte si v rámci relaxace také masáž. Existuje jich mnoho druhů, jedno však mají společné - pomohou vám od bolesti a ztuhlých svalů, některé napomohou nastartovat hubnoucí proces (lymfatické masáže) a zlepší se vám pleť. Masáž je léčivá především díky svému zklidňujícímu účinku. Záleží jen na vás, jakým způsobem se rozhodnete odpočívat, důležité však je, abyste nezapomínala se zastavit a užívala si alespoň chvilku sama pro sebe.

Témata: Časopis Maminka, Jen pro maminku, Vodní prostředí, Osvědčený trik, Kondiční plavání, Sjezdové lyžování, Vodní sport, Intenzívní cvičení, Speciální sprej, Malý tvoreček, Bobr, Caesar, Skokan, Neopren