Maminka.czVýživa a stravování

Probiotika: Trend, nebo naprostá nezbytnost?

4. 1. 2019
Probiotika: Trend, nebo naprostá nezbytnost?
Tohle slovo slýcháte pravděpodobně ze všech stran. Probiotika neboli mléčné bakterie vám lékař doporučí pokaždé, když vám předepisuje antibiotika, ale i jako prevenci pro celkové posílení imunitního systému. A stejně důležitá jsou i pro naše nejmenší. Jaké zázračné vlastnosti v sobě tyto živé organismy skrývají a proč se bez nich neobejdeme?

V posledních letech jsou probiotika velice populární záležitostí. Jsou dostupná v nejrůznějších podobách – můžete je užívat ve formě tobolek, nápojů nebo jogurtů. Probiotické kultury ale najdeme i v mateřském mléku. To přitom obsahuje bohaté množství těchto prospěšných bakterií, které podporují mimo jiné i obranyschopnost organismu vašeho dítěte. Oslabení imunitního systému dětí i dospělých, jehož důležitou součástí je také trávicí trakt, má často na svědomí nezdravý životní styl. Tomu však kvůli neznalosti člověk často nevěnuje náležitou pozornost. Ve střevech neprobíhá pouze trávicí proces, ale tvoří se zde skutečné obranné linie proti vnějším vlivům. ČTĚTE TAKÉ: Probiotika pro ženy: pomohou zhubnout a získat lepší BMI

Zdravá střeva jsou základ. Jaké "hodné" bakterie dítě potřebuje?

Kde najít probiotika?

Právě probiotické kultury zpomalují rozmnožování nežádoucích mikroorganismů, a zlepšují tak celkovou vitalitu zažívacího a imunitního systému. Aby mléčné bakterie mohly ve střevě správně pracovat a optimálně se rozmnožovat, potřebují potravu. Ta se ve formě vlákniny hojně vyskytuje v takzvaných prebiotikách. Po odvedení své práce jsou ale mléčné bakterie schopny v těle vydržet pouze krátkodobě. Odborníci proto doporučují probiotika konzumovat v potravinách, a to zejména při užívání antibiotik, kdy organismus podléhá většímu oslabení. V současné době je k dispozici mnoho možností, jak užitečné probiotické kultury doplňovat, a to například pomocí speciálních výživových doplňků, kvašené zeleniny či jogurtových výrobků

Užíváte antibiotika? Potom nezapomeňte na probiotika. Patří k sobě

Probiotika pro kojence

Každý kojenec je dostatečně chráněn díky mateřskému mléku bohatému na mléčné bakterie a další nezbytné složky. Zlom nastává v případě miminek, která nemohou dále probiotika obsažená v mateřském mléce přijímat. Po konzultaci s odborníkem je nutné vybrat jinou alternativu v podobě umělého mlíčka, které se mateřskému mléku nejvíce přibližuje, a podporuje tak správnou funkci zažívacího a imunitního systému. 

Tajný tip: Jezte probiotika, pomohou vám zhubnout a získat dobrý BMI

V rámci dlouhodobého výzkumu bylo potvrzeno, že probiotické kultury obsažené v umělé mléčné výživě dlouhodobě prospívají dětskému organismu. Kromě obnovy střevní mikroflóry podporují navíc třeba prevenci zácpy a průjmu, stimulují obranyschopnost, zlepšují vstřebávání vápníku do kostí a zmírňují projevy kožních nemocí či potravinových alergií. 

Bolí ho často bříško nebo blinká? Možná trpí alergií na mléko!

Probiotika v umělém mléce

Když tedy kojení není možné, je třeba myslet na to, abyste našla tu nejlepší možnou alternativu, která zajistí podporu imunitního a zažívacího systému dítěte. Co má mléko obsahovat, aby stoprocentně splňovalo svoji úlohu? 
Náhradní mléčná výživa by měla obsahovat především železo a vitaminy D a K, které mají na starosti obranyschopnost organismu a funkčnost několika proteinů podílejících se na správném srážení krve. Nezbytnou součástí mléka je i snížený obsah soli s upraveným poměrem a strukturou bílkovin tak, aby se co nejvíce blížily mléku mateřskému. 

Jak připravovat umělé mléko? 7 tipů pro spokojeného strávníka

V těle člověka žijí desítky až stovky bilionů bakterií. To je zhruba dvakrát více, než kolik máme buněk v těle. Řada těchto organismů ovlivňuje i to, jak vypadáme či myslíme. Ve střevech je bakterií milionkrát více než v žaludku, a to hlavně díky kyselině chlorovodíkové. Ta funguje jako aktivátor žaludečního enzymu pepsinu, pomáhá k rozpadu bílkovin a zabíjí škodlivé bakterie v potravě. Nezapomínejte proto na pravidelný přísun probiotik pro sebe i svého drobečka, která mohou zdraví významně prospět. 

Harry Potter - Materidouska
Témata: Zdraví, Děti, Miminko, Výživa a stravování, Nemoc, Imunitní systém, Zažívací systém, Umělé mléko, Dětský organismus, Mléko, Správná funkce, Vnější vliv, Trávicí proces, Potravinová alergie, Dlouhodobý výzkum, Nezbytnost, Antibiotika, Funkčnost, Živý organismus, Snížený obsah, Pravidelný přísun, Bakterie, Obranyschopnost, Tajný tip, Střevní mikroflóra

Mohlo by vás zajímat
Přiznání matek! Nejtrapnější zážitky z porodnice. Tohle nás nenapadlo!
Ve třinácti matkou! Těhotenství tajila, její máma ale ucítila pohyby dítěte
O druhé dítě se snažíme už osm let. Pořád se nevzdávám naděje
Záhada jménem syndrom ruka-noha-ústa. Pozor na záměnu
Marika Šoposká: Těhotenství bez komplikací není samozřejmost, už to vím!
Pár dní ve školce a už je zase nemocné? Poradíme vám, jak podpořit imunitu
Otázky kolem přebalování: Jak často měnit plenku? Utírat, nebo umývat?
Herečky, které otěhotněly během natáčení! Podařilo se to zamaskovat?
Máte přecitlivělé dítě? Zdánlivá slabost může být výhrou

Horoskopy

Váhy Už vlastně ani nevíte, jak se dostat své drahé polovičce pod kůži. Partner si stěžuje, ale pomocnou…

Jména pro děti

Největší výběr jmen.

Dnes má svátek: Albína, Albina, Adelaida

Aktuální vydání

Aktuální číslo časopisu

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv do vaší e-mailové schránky.

  

Výhodné předplatné

Objednat předplatné