Tohle slovo slýcháte pravděpodobně ze všech stran. Probiotika neboli mléčné bakterie vám lékař doporučí pokaždé, když vám předepisuje antibiotika, ale i jako prevenci pro celkové posílení imunitního systému. A stejně důležitá jsou i pro naše nejmenší. Jaké zázračné vlastnosti v sobě tyto živé organismy skrývají a proč se bez nich neobejdeme?
V posledních letech jsou probiotika velice populární záležitostí. Jsou dostupná v nejrůznějších podobách – můžete je užívat ve formě tobolek, nápojů nebo jogurtů. Probiotické kultury ale najdeme i v mateřském mléku. To přitom obsahuje bohaté množství těchto prospěšných bakterií, které podporují mimo jiné i obranyschopnost organismu vašeho dítěte. Oslabení imunitního systému dětí i dospělých, jehož důležitou součástí je také trávicí trakt, má často na svědomí nezdravý životní styl. Tomu však kvůli neznalosti člověk často nevěnuje náležitou pozornost. Ve střevech neprobíhá pouze trávicí proces, ale tvoří se zde skutečné obranné linie proti vnějším vlivům. ČTĚTE TAKÉ: Probiotika pro ženy: pomohou zhubnout a získat lepší BMI
Tereza Víchová
10. ledna 2018
Kde najít probiotika?
Právě probiotické kultury zpomalují rozmnožování nežádoucích mikroorganismů, a zlepšují tak celkovou vitalitu zažívacího a imunitního systému. Aby mléčné bakterie mohly ve střevě správně pracovat a optimálně se rozmnožovat, potřebují potravu. Ta se ve formě vlákniny hojně vyskytuje v takzvaných prebiotikách. Po odvedení své práce jsou ale mléčné bakterie schopny v těle vydržet pouze krátkodobě. Odborníci proto doporučují probiotika konzumovat v potravinách, a to zejména při užívání antibiotik, kdy organismus podléhá většímu oslabení. V současné době je k dispozici mnoho možností, jak užitečné probiotické kultury doplňovat, a to například pomocí speciálních výživových doplňků, kvašené zeleniny či jogurtových výrobků.
redakce
17. listopadu 2016
Probiotika pro kojence
Každý kojenec je dostatečně chráněn díky mateřskému mléku bohatému na mléčné bakterie a další nezbytné složky. Zlom nastává v případě miminek, která nemohou dále probiotika obsažená v mateřském mléce přijímat. Po konzultaci s odborníkem je nutné vybrat jinou alternativu v podobě umělého mlíčka, které se mateřskému mléku nejvíce přibližuje, a podporuje tak správnou funkci zažívacího a imunitního systému.
V rámci dlouhodobého výzkumu bylo potvrzeno, že probiotické kultury obsažené v umělé mléčné výživě dlouhodobě prospívají dětskému organismu. Kromě obnovy střevní mikroflóry podporují navíc třeba prevenci zácpy a průjmu, stimulují obranyschopnost, zlepšují vstřebávání vápníku do kostí a zmírňují projevy kožních nemocí či potravinových alergií.
Simona Procházková
4. listopadu 2018
Probiotika v umělém mléce
Když tedy kojení není možné, je třeba myslet na to, abyste našla tu nejlepší možnou alternativu, která zajistí podporu imunitního a zažívacího systému dítěte. Co má mléko obsahovat, aby stoprocentně splňovalo svoji úlohu?
Náhradní mléčná výživa by měla obsahovat především železo a vitaminy D a K, které mají na starosti obranyschopnost organismu a funkčnost několika proteinů podílejících se na správném srážení krve. Nezbytnou součástí mléka je i snížený obsah soli s upraveným poměrem a strukturou bílkovin tak, aby se co nejvíce blížily mléku mateřskému.
Michaela Čentešová
11. června 2017
V těle člověka žijí desítky až stovky bilionů bakterií. To je zhruba dvakrát více, než kolik máme buněk v těle. Řada těchto organismů ovlivňuje i to, jak vypadáme či myslíme. Ve střevech je bakterií milionkrát více než v žaludku, a to hlavně díky kyselině chlorovodíkové. Ta funguje jako aktivátor žaludečního enzymu pepsinu, pomáhá k rozpadu bílkovin a zabíjí škodlivé bakterie v potravě. Nezapomínejte proto na pravidelný přísun probiotik pro sebe i svého drobečka, která mohou zdraví významně prospět.