Maminka.czZdraví

Problém zvaný „zlatá žíla“

Ivana Ašenbrenerová 5.  3.  2009
Problém zvaný „zlatá žíla“
Nacházíte po použití toaletního papíru krvavé stopy? Pokud jste navíc po porodu, můžete tím trpět víc než kdy předtím. Řeč je o varixech konečníku neboli hemoroidech.

[Odebírejte NOVINKY Z MAMINKY! Chci newsletter!]

Proč hemoroidy vznikají, se přesně neví. Teorií je několik – od dlouhého vysedávání na toaletě až po zvýšený nitrobřišní tlak či slabost sliznice nad cévní pletení. Jedno je jisté – ať už se vzaly, kde se vzaly, jsou hodně nepříjemné. Třicetiletá Romana si myslela, že ji nic horšího než porod nemůže potkat. Ale potkalo. Přestože nikdy zvlášť netrpěla na hemoroidy, porod je „odstartoval“, a to dokonce tak, že došlo k vyhřeznutí. Trvalo dva měsíce, než se „zatlačily“ zpět, ovšem užila si dost. Mastičky vyzkoušela všechny možné, máčela se v dubovém odvaru a modlila se, aby to už skončilo. Měla svým způsobem štěstí, při komplikovaných formách je obvykle třeba chirurgického ošetření.

POTÍŽE MÁ KAŽDÝ DRUHÝ

Tímto onemocněním prý trpěli i mocní panovníci. Je to vleklý problém, který vzniká rozšířením žilních pletení, které se nacházejí kolem řitního otvoru. Příčinou může být například vrozená dispozice k poruše stavby žilní stěny, která má pak větší tendenci se rozšiřovat a způsobovat další komplikace.

Odhaduje se, že až polovina dospělé populace s nimi bojuje. Vnější hemoroidy jsou viditelné kolem řitního kanálu a obvykle nekrvácejí. Vnitřní hemoroidy nejsou zpravidla viditelné a diagnostiku lze někdy provést jen prostým pohledem. Ty se už projevují krvácením (čerstvá, jasně červená krev ve stolici i na toaletním papíru). Nekomplikované většinou nebolí, bolest se začne projevovat při zánětlivých komplikacích. Pozor, za „obyčejným“ krvácením se mohou bohužel skrývat i závažnější choroby, jako je nádorová onemocnění konečníku a tlustého střeva.

Mezi další obtíže patří i střídání zácpy a průjmu, déletrvající průjmy, hubnutí či bolesti břicha. Hemoroidy jsou v klidovém stavu měkké, elastické, narůžovělé a nebolestivé.

TĚHOTENSTVÍ A HEMOROIDY

Až 40 % žen má v těhotenství problémy s hemoroidy. Během gravidity dochází kromě jiných změn i k působení specifických hormonů na buňky hladkých svalů, a právě ty jsou obsaženy ve stěně střevní a způsobují celkové zpomalení činnosti střev a tím pádem i častý vznik zácpy. Ta se poté může výrazným způsobem podílet na vzniku hemoroidů. Dalším faktorem u gravidních žen je i zvětšující se děloha, která svým objemem způsobuje zpomalování toku v žilních pleteních právě kolem konečníku. Velmi „příznivou“ situací pro vznik hemoroidů je mechanismus porodu, kdy dochází k enormnímu tlaku v oblasti malé pánve a konečníku a může dojít ke klinické manifestaci tohoto onemocnění.

Výhodou je, že hemoroidy vzniklé kolem porodu většinou spontánně zmizí a vyhojí se. „Měla jsem dlouhý a náročný porod, a už před těhotenstvím jsem měla potíže se zácpou a hemoroidy. Po porodu u mě došlo bohužel k vyhřeznutí hemoroidů, takže jsem si nemohla ani sednout. Musela jsem s tím nakonec až na chirurgii,“ vzpomíná na nepříliš veselé okamžiky kolem narození dítěte třicetiletá Jitka.

LÉČBA A PREVENCE

Rozhodně platí, ať už jste těhotná, po porodu či nikoli, že byste měla pravidelně „pečovat“ o svou stolici a zamezit tak vzniku chronické zácpy. Kromě svědění, pálení, může dojít k místnímu zánětu, který může pokročit ve sražení krve uvnitř, tzv. trombózu. Tyto hemoroidy vyhřezávají a velice bolí. A jak na ně?

Prevence – pohyb, strava s dostatkem vlákniny, dostatek tekutin Mírnější formy – lze aplikovat masti, čípky, sedací koupele (zvyšují odolnost žilní stěny) Akutní výskyt – možno použít i tabletovou formu léčiv, většinou léky posilující stěny žil, snižující místní otoky (např. Glyvenol, Detralex) Komplikované formy (zanícení, trombotizace, vyhřeznutí) – obvykle je třeba chirurgického ošetření V těhotenství – totožné řešení, ve 2. trimestru lze použít venotonika, léky posilující žilní stěnu.

Proti zevním hemoroidům lze v těhotenství bojovat úpravou stravy, pitným režimem, eventuálně sirupem Lactulosa. Strava by měla obsahovat dostatek vlákniny, především ovoce, zeleniny, obilných vloček apod., důležitý je také příjem tekutin (2–3 litry denně). Prevence zácpy je důležitá, jinak se mohou hemoroidy zhoršit. K léčbě doporučuji dubovou kůru, oplachy hojivými bylinkami, antihemoroidika v masti nebo čípku, například Faktu. Vyprazdňování mohou napomoci například výrobky s psylliem, vláknina totiž stolici změkčí a sníží se tím riziko poškození sliznice tlustého střeva. Pokud hemoroidy přetrvávají i dlouho po porodu, je vhodné před následnou graviditou podstoupit chirurgické ošetření, jelikož lze očekávat, že se nález v dalším těhotenství opět zhorší.

Témata: Zdraví, Časopis Maminka, Detralex, Náročný porod, Problém, Enormní tlak, Lactulosa, Řitní kanál, Chirurgické ošetření, Žíla, Zdraví na Heureka.cz