Maminka.czNeplodnost a IVF

Problému s neplodností čelí stále starší ženy a stále více mužů

5. 6. 2011
Problému s neplodností čelí stále starší ženy a stále více mužů
Trend dnešní doby stále více posouvá věkovou hranici pro těhotenství. Z průzkumu Centra asistované reprodukce GEST vyplývá, že ženy se pokouší otěhotnět stále ve vyšším věku, což častokrát již představuje problém.

Průměrný věk žen, které vyhledávají pomoc odborníka, se v roce 2010 přehoupl přes 34 let. Oproti předchozím letům se jedná o poměrně alarmující stav. Před dvaceti lety byl v ČR průměrný věk rodiček necelých 25 let, v roce 2000 již více než 27 let a nadále se každým rokem posouvá.

Čím dál více žen plánuje otěhotnět v pozdějším věku. Nahrává tomu dnešní uspěchaná doba i touha více si užít, dosáhnout určitého kariérního postu v zaměstnání či dosáhnout finanční nezávislosti. Častokrát ale také bývá tím důvodem problém s hledáním vhodného partnera. Tyto faktory mají vliv na to, že páry plánované rodičovství stále posouvají.

Věk hraje roli i pro úspěšnou léčbu

Mladé ženy své těhotenství oddalují a tím zjistí případné problémy již relativně pozdě. Na naši kliniku GEST se obracejí stále starší pacientky. Za poslední rok byl jejich průměrný věk 34 let. Zaznamenáváme stále více žen přes 35 a dokonce i 40let, což samo o sobě stěžuje následnou léčbu. Z fyziologického hlediska u žen po 35 roce začíná plodnost klesat a po čtyřicítce je již spíše výjimečné, když žena otěhotní. Jedna věc je samozřejmě věk dle kalendáře a jinou věcí je věk biologický. Existují ženy, které otěhotní i po čtyřicítce, na druhé straně ale mohou mít vážný problém i ženy jen o málo starší než 30 let.

V současnosti máme k dispozici několik testů, které dokáží odhadnout, jak na tom konkrétní žena je. Jde o stanovení folikulostimulačního hormonu, kde hodnoty nad 20 iu/l na počátku cyklu jsou již nepříznivé, a v poslední době využíváme stanovení hladin AMH (antiMülleriánský hormon), kdy varující jsou hodnoty pod 2, vysloveně alarmující pak nález nižší než 1.“, uvádí MUDr. Jan Šulc, vedoucí lékař Centra asistované reprodukce GEST.

Neplodnost postihuje stále více i muže

U mužů věk nehraje natolik dramatickou roli, nicméně jejich plodnost i tak klesá opravdu výrazně.
Dle celosvětových statistik vyplývá, že hlavní podíl na neplodnosti páru mají v posledních letech nikoli ženy, ale spíše muži.

Neplodnost mužů může být vrozená, daleko častěji je ale získaná, tedy ovlivněna vnějšími faktory. Kromě úrazů či nejrůznějších nemocí zde svou úlohu hraje i znečištěné životní prostředí, špatné návyky (kouření, alkohol) či stres. Bohužel všechny příčiny pravděpodobně ještě ani neznáme.

Čtěte také: Náhradní mateřství: Když Vaše dítě porodí jiná žena

Není třeba panikařit, ale.....

I když se procento neplodných páru stále zvyšuje, není nutné mít hned po pár měsících strach, že se nepodaří vytouženého potomka počít. Určitá trpělivost je na místě. Lékaři o neplodnosti páru hovoří teprve tehdy, jestliže po roce pravidelných nechráněných sexuálních styků nedojde k otěhotnění. Pravděpodobnost dosažení těhotenství v jednom měsíčním cyklu je totiž pouze přibližně 20, maximálně 25 %, a to i u mladých zdravých žen se zdravým partnerem.

I v medicíně jsou patrné velké pokroky a dnes se neplodným párům nabízí široké spektrum možností, jak zvýšit šanci početí. Úspěšnost léčby se stále zvyšuje.

Léčba neplodných párů vyžaduje čas, psychickou pohodu a hlavně trpělivost. U mladších žen máme více času, což nám umožňuje komplexnější a pozvolnější přístup. Zdaleka ne u každé ženy znamená léčba neplodnosti hned program IVF, tedy mimotělní oplodnění neboli „dítě ze zkumavky“. Téměř 50% párů dokážeme pomoci daleko jednoduššími, méně invazivními a v neposlední řadě i po finanční stránce dostupnějšími léčebnými metodami. Naopak ale tam, kde již hrozí riziko časového prodlení, tedy především u párů, kde je žena starší než 35 let, přistupujeme k léčbě radikálnější. IVF program nabízíme v těchto případech daleko liberálněji. Rád bych zde uvedl, že pomoci dokážeme i u žen, kterým se již ve vaječnících netvoří vajíčka. Otěhotnět jim umožňuje v ČR zcela legální a na našem pracovišti široce rozvinutý program dárcovství vajíček“, dodává MUDr. Šulc.

Témata: Neplodnost a IVF, Problém, Spektrum možností, Hlavní podíl, Zdravý partner, Zen, Jan Šulc, Muž, AMH, Náhradní mateřství, Nechráněný sex

Mohlo by vás zajímat
Neuvěřitelné "skóre"! Krásná Michaela Salák se stala po páté maminkou!
Marie Doležalová má syna, na svět přišel nečekaně. Jak se jmenuje?
Přiznání matek! Nejtrapnější zážitky z porodnice. Tohle jsme nečekaly!
Jak během chvilky zklidníte rozzuřené dítě? Naučte se tyto chytré metody!
Tohle musíte vidět! Intimní, syrové i dojemné fotografie z porodů
Čtyřčata jsem kojila. Divím se, že jsem to dala, úplně mě vysála, říká Helena
Tohle napsal muž o břichu své ženy! Na internetu z toho byl poprask!
Nejkrásnější fotky porodů? Vyhrála holčička koukající na novorozeného bratra
Tohle neříkejte dětem, když brečí! Proč a co se může stát?

Horoskopy

Střelec V neděli byste neměli podléhat divné náladě partnera, kterého zajímá všechno možné, jen ne starost o…

Jména pro děti

Největší výběr jmen.

Dnes má svátek: Julius, Július, Julian

Aktuální vydání

Aktuální číslo časopisu

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv do vaší e-mailové schránky.

  

Výhodné předplatné

Objednat předplatné