Maminka.czNeplodnost a IVF

Problému s neplodností čelí stále starší ženy a stále více mužů

redakce 5.  6.  2011
Trend dnešní doby stále více posouvá věkovou hranici pro těhotenství. Z průzkumu Centra asistované reprodukce GEST vyplývá, že ženy se pokouší otěhotnět stále ve vyšším věku, což častokrát již představuje problém.

[Odebírejte NOVINKY Z MAMINKY! Chci newsletter!]

Průměrný věk žen, které vyhledávají pomoc odborníka, se v roce 2010 přehoupl přes 34 let. Oproti předchozím letům se jedná o poměrně alarmující stav. Před dvaceti lety byl v ČR průměrný věk rodiček necelých 25 let, v roce 2000 již více než 27 let a nadále se každým rokem posouvá.

Čím dál více žen plánuje otěhotnět v pozdějším věku. Nahrává tomu dnešní uspěchaná doba i touha více si užít, dosáhnout určitého kariérního postu v zaměstnání či dosáhnout finanční nezávislosti. Častokrát ale také bývá tím důvodem problém s hledáním vhodného partnera. Tyto faktory mají vliv na to, že páry plánované rodičovství stále posouvají.

Věk hraje roli i pro úspěšnou léčbu

Mladé ženy své těhotenství oddalují a tím zjistí případné problémy již relativně pozdě. Na naši kliniku GEST se obracejí stále starší pacientky. Za poslední rok byl jejich průměrný věk 34 let. Zaznamenáváme stále více žen přes 35 a dokonce i 40let, což samo o sobě stěžuje následnou léčbu. Z fyziologického hlediska u žen po 35 roce začíná plodnost klesat a po čtyřicítce je již spíše výjimečné, když žena otěhotní. Jedna věc je samozřejmě věk dle kalendáře a jinou věcí je věk biologický. Existují ženy, které otěhotní i po čtyřicítce, na druhé straně ale mohou mít vážný problém i ženy jen o málo starší než 30 let.

V současnosti máme k dispozici několik testů, které dokáží odhadnout, jak na tom konkrétní žena je. Jde o stanovení folikulostimulačního hormonu, kde hodnoty nad 20 iu/l na počátku cyklu jsou již nepříznivé, a v poslední době využíváme stanovení hladin AMH (antiMülleriánský hormon), kdy varující jsou hodnoty pod 2, vysloveně alarmující pak nález nižší než 1.“, uvádí MUDr. Jan Šulc, vedoucí lékař Centra asistované reprodukce GEST.

Neplodnost postihuje stále více i muže

U mužů věk nehraje natolik dramatickou roli, nicméně jejich plodnost i tak klesá opravdu výrazně.
Dle celosvětových statistik vyplývá, že hlavní podíl na neplodnosti páru mají v posledních letech nikoli ženy, ale spíše muži.

Neplodnost mužů může být vrozená, daleko častěji je ale získaná, tedy ovlivněna vnějšími faktory. Kromě úrazů či nejrůznějších nemocí zde svou úlohu hraje i znečištěné životní prostředí, špatné návyky (kouření, alkohol) či stres. Bohužel všechny příčiny pravděpodobně ještě ani neznáme.

Čtěte také: Náhradní mateřství: Když Vaše dítě porodí jiná žena

Není třeba panikařit, ale.....

I když se procento neplodných páru stále zvyšuje, není nutné mít hned po pár měsících strach, že se nepodaří vytouženého potomka počít. Určitá trpělivost je na místě. Lékaři o neplodnosti páru hovoří teprve tehdy, jestliže po roce pravidelných nechráněných sexuálních styků nedojde k otěhotnění. Pravděpodobnost dosažení těhotenství v jednom měsíčním cyklu je totiž pouze přibližně 20, maximálně 25 %, a to i u mladých zdravých žen se zdravým partnerem.

I v medicíně jsou patrné velké pokroky a dnes se neplodným párům nabízí široké spektrum možností, jak zvýšit šanci početí. Úspěšnost léčby se stále zvyšuje.

Léčba neplodných párů vyžaduje čas, psychickou pohodu a hlavně trpělivost. U mladších žen máme více času, což nám umožňuje komplexnější a pozvolnější přístup. Zdaleka ne u každé ženy znamená léčba neplodnosti hned program IVF, tedy mimotělní oplodnění neboli „dítě ze zkumavky“. Téměř 50% párů dokážeme pomoci daleko jednoduššími, méně invazivními a v neposlední řadě i po finanční stránce dostupnějšími léčebnými metodami. Naopak ale tam, kde již hrozí riziko časového prodlení, tedy především u párů, kde je žena starší než 35 let, přistupujeme k léčbě radikálnější. IVF program nabízíme v těchto případech daleko liberálněji. Rád bych zde uvedl, že pomoci dokážeme i u žen, kterým se již ve vaječnících netvoří vajíčka. Otěhotnět jim umožňuje v ČR zcela legální a na našem pracovišti široce rozvinutý program dárcovství vajíček“, dodává MUDr. Šulc.

Témata: Neplodnost a IVF, nahradní mateřství, Muž, Nechráněný sex, Star, Zdravý partner, Jan Šulc, Hlavní podíl, Problém, Spektrum možností, Zen, AMH, Náhradní mateřství
Mohlo by vás zajímat
Neuvěřitelné – tahle holčička se narodila přeložená napůl!
len
Kuriozita
Pobuřující a zvrhlé? Nikoli, takhle se vychovávalo za dob našich prababiček. Neuvěřitelné fotografie jsou důkazem!
Mrázková Dita
Retro
Před pěti lety získala titul Nejkrásnější dívka světa. Jak vypadá Anastasiya dnes a čím by chtěla být, až vyroste?
Mrázková Dita
slavné děti
Největší těhotenská bříška ve své přirozenosti. Tyto mámy za ně sklidily obdiv i urážky. A to, světe div se, i od žen!
Mrázková Dita
Těhotenství
Dejte „to” do ústavu, řekli jí o dceři. Jana se nevzdala a z „hadrové panenky” Johanky křeše denně zázraky
Víchová Tereza
Příběhy
Porod v detailu a bez příkras. Podívejte se na 102 snímků, které vás ohromí svou krásou i syrovostí
Stöckbauerová Vanda
Galerie
Rodinný horoskop na únor pro všech 12 znamení zvěrokruhu: Zdraví, láska, finance, motto měsíce i šťastné dny!
Mrázková Dita
Znamení podle horoskopu
První těhotný muž světa porodil 3 děti. Nechtěl jsem zůstat lesbickou ženou, opačné pohlaví je pro mě přirozenější, říká
Formánková Simona
transgender
Je jí 23, ale vypadá na 8: Uvízla jsem v těle dítěte, říká dívka, která trpí vzácným onemocněním
Mrázková Dita
Životní příběh