Maminka.czNeplodnost a IVF

Problémy s početím: Od jakého momentu se již jedná o neplodnost?

redakce 10.  10.  2011
Problémy s plodností řeší v Česku každý pátý až šestý pár. Informace jim pomáhají překonat psychickou bariéru a najít pomoc.

[Odebírejte NOVINKY Z MAMINKY! Chci newsletter!]

Co je porucha plodnosti?

Nemožnost přivést na svět potomky je odedávna považována za stigma, „boží trest“, nepřízeň osudu. Samotnými jedinci a páry je vnímána jako selhání v základních lidských, společenských a rodinných funkcích.

Definice poruchy plodnosti

Světová zdravotnická organizace WHO označuje jako poruchu plodnosti (neplodnost) stav, nedošlo-li k otěhotnění za 12 měsíců nechráněného pohlavního styku. Po roce neúspěšných pokusů by tedy měl pár vyhledat odbornou pomoc. V některých případech se ale doporučuje vyhledat pomoc dříve – například při poruchách menstruačního cyklu, vyšším věku partnerů apod.

Neplodnost, či lépe porucha plodnosti je však v posledních desetiletích definována jako nemoc (WHO, 1977). To, že je nyní uznávána jako choroba, již napovídá, že v naprosté většině případů nejde o stav trvalý, konečný a bezvýchodný, ale odchylku, která mívá své příčiny.

Příčinu neplodnosti se podaří se odhalit asi u 90 % léčených párů. V 90–95 % případů – bez ohledu na to, zda se příčina objeví – se podaří poruchu neplodnosti léčit. Proto také někteří odborníci raději mluví o poruše plodnosti jako o přechodném stavu, zatímco neplodnost (infertilita) může naznačovat nebo být vnímána jako neměnný stav.

Jak častá je porucha plodnosti?

Pro jedince je velmi těžké o svém problému hovořit. Stydí se, trpí pocity méněcennosti, později se přidává mnohdy úzkost a deprese. I v dnešní době, kdy se o léčbě poruch plodnosti veřejně hovoří, existují páry, které se odhodlají vyhledat pomoc po letech marných pokusů o početí. Možná by jim pomohlo najít cestu k léčbě, kdyby si uvědomili, že stejný problém řeší na světě miliony lidí, zejména ve vyspělých zemích:

  • Odhaduje se, že na Zemi žije kolem 80 milionů lidí s poruchou plodnosti.
  • Každý pátý až šestý pár v EU musí vyhledat odbornou pomoc pro poruchu plodnosti.
  • Ve většině zemí, kde funguje přesné sledování demografických dat, se potýká s poruchami plodnosti 9 % lidí.
  • Podle sledování finských odborníků se s poruchou plodnosti ve svém vlastním životě setkalo 20 % žen a 9 % mužů.
  • V ČR vyhledá pomoc pro poruchu plodnosti 15 % párů.

Jak dlouho se neplodnost úspěšně léčí?

Pokusy o léčbu neplodných párů jsou staré jak lidstvo samo. Magické rituály a tradiční lidové prostředky postupně nahrazují v polovině minulého století diagnostické a léčebné postupy založené na vědeckém výzkumu.

Skutečným průlomem v léčbě poruch plodnosti znamenal porod prvního „dítěte ze zkumavky“. Jmenuje se Louise Brownová a narodila se císařským řezem dne 25. července 1978 v Oldhamu ve Velké Británii. K jejímu početí ve zkumavce došlo na IVF klinice v Bourn Hall v Camdridgi.

Klepněte pro větší obrázek 
Klinika Bourn Hall, kde se poprvé podařilo oplodnit vajíčko „ve zkumavce“. Zdroj CC BY-SA 2.0 © Andrew Dunn

U zrodu metody in vitro fertilizace – IVF, umělé oplodnění „ve zkumavce“ – i u početí Louisy Brownové stáli profesoři Robert Edwards a Patrick Steptoe. Za svůj přínos medicíně získali v roce 2010 Nobelovu cenu. Od roku 1978 pomohla tato stále zdokonalovaná metoda 3,8 milionům párů k vytouženému dítěti.

V Česku se první dítě ze zkumavky narodilo 4. listopadu 1982 v Brně. Bylo to výsledkem výzkumu a práce týmu pod vedením zakladatele reprodukční medicíny v ČR, profesora Ladislava Pilky.

Je léčba poruch plodnosti dostupná?

V České republikce nyní funguje přes třicet center asistované reprodukce. Podle Národního registru asistované reprodukce, který funguje od roku 2007, se ročně rodí po léčbě metodami asistované reprodukce kolem čtyř tisíc dětí.

V roce 2006 tvořil podíl dětí po léčbě neplodnosti metodami asistované reprodukce 3 %. V současnosti je podíl narozených dětí po metodách asistované reprodukce přibližně stejný jako v Belgii, Francii, Švédsku či Finsku.

Hlavní kritériem úspěchu je porod jednoho živého zdravého dítěte z jednoho těhotenství. O významu dalších ukazatelů se zatím diskutuje.

Přečtěte si také

6 faktorů, které ovlivňují úspěch umělého oplodnění
9 důvodů, proč se vám nedaří otěhotnět
Štěstí ze zkumavky: Znáte dobře rizika umělého oplodnění?
IVF: Začátek života po umělém oplodnění
Témata: Než otěhotníte, Neplodnost a IVF, Početí, Neúspěšný pokus, Moment, Louis Brown, Jake, Patrick, Neplodný pár, Jed, Demograf, Vytoužené dítě, Jak, Problém, Počet, Marný pokus, Stejný problém, Andrew

Video