Maminka.czZdraví

Otužování dětí: Proč se ho nebát a k čemu je dobré? Nejen pro lepší spánek a silnější imunitu!

Simona Procházková 10.  4.  2021
Otužování je momentálně velkým hitem. Zvykat si na chlad má totiž na organismus blahodárné účinky. Zocelí tělo proti virům a bakteriím, přispívá k psychické pohodě, posiluje srdce, pomáhá alergikům, pozitivně působí na lymfatický systém a podporuje chuť k jídlu. Jak s ním začít u dětí a proč je pro ně důležité? Poradí odborníci.

[Odebírejte NOVINKY Z MAMINKY! Chci newsletter!]

Mezi nejčastější dětská onemocnění patří akutní virové infekce dýchacích cest, virózy a nemoci z nachlazení spojené s rýmou, kašlem nebo záněty průdušek. V některých případech bývá jejich průběh náročnější a může být doprovázen dalšími komplikacemi, jako je například zánět středního ucha, opakované infekce pak mnohdy vedou k rozvoji chronického zánětu průdušek nebo dokonce u některých malých pacientů také ke vzniku průduškového astmatu.

Otužováním proti nachlazení, rýmě, alergiím a infekcím

Otužování dětí, a to klidně od raného věku, výrazně přispívá a pomáhá při prevenci nachlazení a sezonních viróz, posiluje imunitní systém, prospívá srdci a cévám. Organismus otužilého dítěte dokáže lépe hospodařit s teplem a udržovat tělesnou teplotu. Funguje to tak, že u malých dětí se schopnost udržovat tělesnou teplotu teprve vyvíjí. „Nedostatečně je rozvinuta u novorozence a kojence, později je již přístupná ke značnému zdokonalování. Výsledek záleží na charakteru a frekvenci chladových podnětů, s nimiž se dítě v každodenním životě setkává. Není-li dostatečný, zůstává choulostivé. Vysoké adaptační schopnosti na chlad může naopak dosáhnout záměrným trénováním tepelně regulačních mechanismů, tedy otužováním. Otužování má vedle zvyšování odolnosti proti nákazám i další zdravotně příznivé stránky: Stimuluje látkovou výměnu, celkově aktivizuje, zlepšuje chuť k jídlu a navozuje duševní pohodu,“ uvádí prof. MUDr. Jaroslav Kotulán, CSc. ze Státního zdravotního ústavu Praha.

S dětmi do sauny? Určitě! Budou odolnější proti nachlazení a lépe spát!

Silná imunita, odolné srdce

Proč je dobré děti odmalička otužovat, v čem to pomáhá jejich zdraví a kondici a jak správně na to? Otužování je velkým fenoménem posledních měsíců a není se čemu divit. Pokud se budete vy i vaše děti otužovat pravidelně, opravdu posílíte přirozenou imunitu a to je zejména v dnešní době potřeba. Co je však hodně důležité, otužovat se správně! Tento proces má určitá pravidla, která by se měla dodržovat, aby mělo otužování ten správný účinek. Neznamená to tedy hned skočit do zmrzlého rybníka a uhnat si angínu, ale vede k tomu dlouhá cesta, která může trvat pár měsíců, ale i let. První, co vás zřejmě napadne, je otužování ve vaně nebo sprše, což je nejjednodušší způsob zahájení této aktivity. Ideální otužování je ráno, nic ale nepokazíte ani večerní hodinou či kdykoli během dne.

Jak správně otužovat malé děti?

Nejzásadnější pravidlo zní, postupujte velmi pozvolna. „Začínáme vždy od nožiček, postupně přes zadeček až po hrudník. Každou část tělíčka otužujeme zvlášť, k tomu nám u nejmenších pomůže žínka. Každou část těla omývejte vlažnou vodou, přibližně jednu minutu. Samozřejmě sledujte reakci děťátka, pokud bude zcela klidné, je možné teplotu vody postupně snižovat, ideálně každý týden o 1 °C. Při pravidelném „tréninku“ asi dva měsíce a každý den může teplota vody klesnout až na 20 °C a od žínky můžete přejít ke sprchování. S tím začínejte opět malou částí těla a podle reakce prcka postupujte dál. Celý proces by měl trvat asi jednu minutu. Pokud vám začne dítko klást odpor či plakat, otužování přerušte a nechte na další den, nemá smysl otužovat přes jeho odpor,“ popisuje Petra Zajíc Czabeová, instruktorka z plavecké školy Žabička Praha Step.

VIDEO: Jak vybrat cvičení pro batole, tříleté nebo pětileté dítě?

Masáž, procházka a vhodné oblečení

Pro starší otužilce je dobré připomenout, že ve studené vodě není dobré sedět, lepší je stát a mírně se pohybovat. Po otužování je pak potřeba sebe nebo dítě řádně osušit, můžete promazat pokožku hydratačním či výživným krémem a zejména u mladších dětí je fajn ještě provést jemnou masáž. Dospělým se doporučuje procvičit tělo sérií protahovacích a zahřívacích cviků.

Otužovat se a posilovat imunitu můžete také při procházkách na chladném vzduchu. Důležité je ale vhodné oblečení, kdy platí, že děti mají mít jen o jednu vrstvu víc než dospělý. Není třeba prcka narvat do všeho, co doma máte. I když bude mrznout, nadělá zbytečně mnoho vrstev více škody než užitku – organismus dítěte bude více choulostivý. V zimě je ideální volit kratší procházky vícekrát denně, ideálně před a po poledni,“ vysvětluje Petra Zajíc Czabeová.

Otužování v sauně? Ano, i s malými dětmi

K procedurám, kdy se aplikuje na tělo studená voda, patří také oblíbené saunování, které je založeno na střídání pobytu v horkém suchém vzduchu, vyvolávajícím intenzívní pocení, s šokovým zchlazováním pod studenou sprchou nebo ve studené lázni. Nevíte, od jakého věku můžete brát děti s sebou do sauny? „Když se podíváme na tradice severských zemí, zjistíme, že se tam děti berou do sauny již několik týdnů po porodu. V našich končinách se setkáváme se saunováním dětí zhruba od šestého měsíce jejich věku, kdy miminka již lépe reagují na různorodé podněty. Při pravidelném saunování posilují imunitu a také celkovou odolnost organismu! Zkrátka můžeme říct, že děti (ale i dospělí), které budou saunu navštěvovat pravidelně, mohou být méně nemocné,“ říká Petra Zajíc Czabeová.

Jak vyléčit dítě? Pozor na zaručené rady z diskusí na internetu, varuje lékárnice

Pro děti samozřejmě existují specifická pravidla pobytu v sauně. Pro miminka je ideální sauna soukromá, kde je možné nastavit nižší teplotu, a to nejlépe okolo 70 °C. Před vstupem do sauny se rodič s dítětem společně umyjí a osuší, je třeba setřít veškerou vodu z tělíčka dítěte.

„V sauně se pohodlně posadíte, miminko se drží v klubíčku, batolata mohou sedět rodičům na klíně, starší děti si rády sedají vedle rodiče, případně si lehnou. Nezapomeňte pod ně vždy rozprostřít prostěradlo či osušku, aby nedošlo k popálení o rozehřáté lavice. Děti se snažte udržet v klidu a hlavně pozorujte, jak reagují. Na začátku se doporučuje saunovat se 3 až 5 minut, vždy podle aktuálního stavu a reakcí dítěte, při pravidelném saunování je možné dobu pomalu prodlužovat, třeba až na 8 minut. Po saunování následuje ochlazení, kdy děti osprchujeme vlažnou vodou – celé tělo včetně hlavičky. Zabalíme do osušky a jde se na relaxaci, která by měla trvat minimálně 15 minut, než vyrazíte na další „kolečko,“ objasňuje Petra Zajíc Czabeová.

FOTO: Istock.com

Saunováním proti virům? Funguje to na děti i dospělé
Co jsou probiotika a proč je potřebujeme? Chrání střeva, posilují imunitu a zabraňují depresím!
Zánět středního ucha: Jak ho poznáte a jak se léčí? Je nutné ouško „píchnout“?
Viróza či nachlazení v rodině? Na tohle dávejte pozor, abyste se nenakazili všichni!
Témata: Zdraví, Děti, jídlo, Spánek, Imunita, Nemoci, odsávačka, odolnost, otužování, Sauna, Tragédie, Lymfatický systém, Zahájení, SPA, Studeno, Organismus, Vir, Bakterie, Zdraví na Heureka.cz
Mohlo by vás zajímat
Těhotenství s trojčaty týden po týdnu. Podívejte se na neskutečnou proměnu ženského těla
kog
Těhotenství
Perličky ze žákovských knížek: Tyhle poznámky vás zaručeně pobaví, máte nějakou podobnou?
kog sim
Školák
Syn se narodil hodinu po přijetí do porodnice, sama jsem mu nahmatala hlavičku: Jana se s námi podělila o porodní příběh i fotky
Formánková Simona
Vaše porodní příběhy
Tohle že je máma 5 dětí? Známá fitness trenérka ukázala své tělo 9 týdnů po porodu dvojčat
Formánková Simona
Po porodu
Markéta a porod miminka koncem pánevním: V hlavě jsem měla nastaveno, že se Anežka narodí přirozeně!
Víchová Tereza
Maminka v porodnici
Tyto trapasy se nám opravdu staly! Maminky přiznaly, jaké zážitky si odvezly s sebou z porodnice
redakce
Porod
Rychlá zeleninová polévka s krupičkou. Uvaříte ji za deset minut a děti si ji zamilují
redakce
Recepty
Jako vejce vejci? Těchto 12 dětí celebrit vypadalo ve stejném věku přesně jako jejich rodiče
Formánková Simona
Galerie
Jak se rodí v Česku? Více ambulantních i vyvolávaných porodů, různé polohy u tlačení a méně přípravy
Víchová Tereza
Průvodce porodnicemi