Maminka.czRodina a vy

Proč byste měli číst svým dětem? Podívejte se, co vzkazuje Marta Jandová a jak si to užívá Pavel Liška

Simona Procházková 6.  6.  2021
Známé tváře a populární osobnosti motivují v rámci kampaně Celé Česko čte dětem rodiče, proč by měli číst a předčítat svým ratolestem. Podívejte se na videa, inspirují a pobaví vás.

[Odebírejte NOVINKY Z MAMINKY! Chci newsletter!]

Úspěšná osvětová kampaň Celé Česko čte dětem má od loňského roku nový projekt, s trefným názvem „Kdy jindy, když ne teď“.

VIDEO: Když čte dětem herec Pavel Liška, je to opravdová show!

„Předčítání či čtení, povídání a trávení společných chvil v rodině či venku s kamarády jsou jednou ze zásadních věcí v životě dětí. Rodiče mají nyní výjimečnou příležitost trávit předčítáním a povídáním si nejen symbolických dvacet minut denně, ale i déle. Vytěžit pro sebe a své rodiny to dobré,“ říká Eva Katrušáková, ředitelka a zakladatelka organizace Celé Česko čte dětem (celeceskoctedetem.cz).

Na speciálním YouTube kanálu se dozvíte více a poslechnete si poselství z úst tenistky Lucie Šafářové, moderátorů Jakuba Železného, Ester Janečkové a Nory Fridrichové, literárního vědce, profesora Jiřího Trávníčka, oblíbených herců Pavla Lišky nebo Romana Vojtka, zpěvaček Marty Jandové či Markéty Konvičkové a dalších známých osobností. Ti všichni se s chutí zapojili do kampaně pro podporu čtenářství a jdou ostatním rodičům příkladem.

Každý z oslovených předčítačů k natáčení přistoupil po svém. Pavel Liška například vtahuje své děti do příběhu tak, že mění hlasy, vymýšlí si a přidává zdánlivě nesmyslná slova. Jeho čtení je show, u které se každé dětské srdce tetelí.  Marta Jandová se zase ptá: „Čtete dětem? Je to nejkrásnější věc naučit naše děti lásce ke knížkám, protože jim to krásně otevře jejich fantazii.“

Literární teoretik, profesor Jiří Trávníček nabádá: „Když rodiče čtou dětem, je to velmi pozitivní kulturní kapitál. Ten, kdo ho nedostane, tak celý život zápasí s handicapem. Rodina je začátek, jiné začátky nebudou. Dbejte na to.“

Pohádky pro děti: Proč byste je měli číst? Tady jsou ty nejkrásnější!

Týden čtení dětem bude na podzim

V týdnu od 4. října proběhne již po osmé celostátní projekt Týden čtení dětem, který poukazuje na to, jak je prospěšné dětem předčítat.

„My, rodiče, míváme často dojem, že bychom svým dětem měli vnímání světa uspíšit, zatraktivnit, otevřít jim všechny možné přístupové cesty. Naše děti však nejvíce potřebují přítomnost druhého člověka, ne toho virtuálního na displeji televize nebo chytrého mobilu, ale živého, moudrého průvodce. Ne vždy si uvědomujeme, jak negativní vliv na dětskou duši má přebytek virtuálních vjemů. Myšlenka čtení dětem je tak univerzální, že není důvod jí vytyčovat hranice,“ říká Eva Katrušáková. Součástí týdne jsou nejrůznější akce, mezigenerační aktivity, setkání se spisovateli nebo malé dílny pro děti a rodiče. 

Povinná školní četba: Baví děti, či jde o přežitek?
Čtěte dětem už od narození: Rozvíjíte jejich slovní zásobu a obrazotvornost
Pohádky na dobrou noc: Čtete je dětem? Důvody, proč byste to měli dělat!
Témata: Děti, Rodina, Rodina a vy, Batole, Předškolák, Rodiče, Školák, Výchova, Kampaň, liška, Tipy na čtení, Handicap, Mel C, Eva Katrušáková, Lis, Celé Česko, Čtenářství, Roman Vojtek, Nora Fridrichová, Česká republika, YouTube, Páv, Show, Otevřít, Lucie Šafářová
Mohlo by vás zajímat
Neuvěřitelné – tahle holčička se narodila přeložená napůl!
len
Kuriozita
Pobuřující a zvrhlé? Nikoli, takhle se vychovávalo za dob našich prababiček. Neuvěřitelné fotografie jsou důkazem!
Mrázková Dita
Retro
Před pěti lety získala titul Nejkrásnější dívka světa. Jak vypadá Anastasiya dnes a čím by chtěla být, až vyroste?
Mrázková Dita
slavné děti
Největší těhotenská bříška ve své přirozenosti. Tyto mámy za ně sklidily obdiv i urážky. A to, světe div se, i od žen!
Mrázková Dita
Těhotenství
Porod v detailu a bez příkras. Podívejte se na 102 snímků, které vás ohromí svou krásou i syrovostí
Stöckbauerová Vanda
Galerie
První těhotný muž světa porodil 3 děti. Nechtěl jsem zůstat lesbickou ženou, opačné pohlaví je pro mě přirozenější, říká
Formánková Simona
transgender
VIDEO: Co dělat, když dítě nic nejí? Poradí odborník na výživu Petr Havlíček. A nebere si servítky
Makovská Marie
Dětský jídelníček
Intimněji už to nejde: Tyhle fotky zachycují první vteřiny dítěte na světě. Podívejte se na dechberoucí detaily
Víchová Tereza
Porod
Vyroste z toho? Zploštělá hlavička miminka není jen vada na kráse
Láchová Michaela
Psychomotorický vývoj