Maminka.czRodina a vy

Proč byste měli číst svým dětem? Podívejte se, co vzkazuje Marta Jandová a jak si to užívá Pavel Liška

6. 6. 2021
Proč byste měli číst svým dětem? Podívejte se, co vzkazuje Marta Jandová a jak si to užívá Pavel Liška
Známé tváře a populární osobnosti motivují v rámci kampaně Celé Česko čte dětem rodiče, proč by měli číst a předčítat svým ratolestem. Podívejte se na videa, inspirují a pobaví vás.

Úspěšná osvětová kampaň Celé Česko čte dětem má od loňského roku nový projekt, s trefným názvem „Kdy jindy, když ne teď“.

VIDEO: Když čte dětem herec Pavel Liška, je to opravdová show!

„Předčítání či čtení, povídání a trávení společných chvil v rodině či venku s kamarády jsou jednou ze zásadních věcí v životě dětí. Rodiče mají nyní výjimečnou příležitost trávit předčítáním a povídáním si nejen symbolických dvacet minut denně, ale i déle. Vytěžit pro sebe a své rodiny to dobré,“ říká Eva Katrušáková, ředitelka a zakladatelka organizace Celé Česko čte dětem (celeceskoctedetem.cz).

Na speciálním YouTube kanálu se dozvíte více a poslechnete si poselství z úst tenistky Lucie Šafářové, moderátorů Jakuba Železného, Ester Janečkové a Nory Fridrichové, literárního vědce, profesora Jiřího Trávníčka, oblíbených herců Pavla Lišky nebo Romana Vojtka, zpěvaček Marty Jandové či Markéty Konvičkové a dalších známých osobností. Ti všichni se s chutí zapojili do kampaně pro podporu čtenářství a jdou ostatním rodičům příkladem.

Každý z oslovených předčítačů k natáčení přistoupil po svém. Pavel Liška například vtahuje své děti do příběhu tak, že mění hlasy, vymýšlí si a přidává zdánlivě nesmyslná slova. Jeho čtení je show, u které se každé dětské srdce tetelí.  Marta Jandová se zase ptá: „Čtete dětem? Je to nejkrásnější věc naučit naše děti lásce ke knížkám, protože jim to krásně otevře jejich fantazii.“

Literární teoretik, profesor Jiří Trávníček nabádá: „Když rodiče čtou dětem, je to velmi pozitivní kulturní kapitál. Ten, kdo ho nedostane, tak celý život zápasí s handicapem. Rodina je začátek, jiné začátky nebudou. Dbejte na to.“

Pohádky pro děti: Proč byste je měli číst? Tady jsou ty nejkrásnější!

Týden čtení dětem bude na podzim

V týdnu od 4. října proběhne již po osmé celostátní projekt Týden čtení dětem, který poukazuje na to, jak je prospěšné dětem předčítat.

„My, rodiče, míváme často dojem, že bychom svým dětem měli vnímání světa uspíšit, zatraktivnit, otevřít jim všechny možné přístupové cesty. Naše děti však nejvíce potřebují přítomnost druhého člověka, ne toho virtuálního na displeji televize nebo chytrého mobilu, ale živého, moudrého průvodce. Ne vždy si uvědomujeme, jak negativní vliv na dětskou duši má přebytek virtuálních vjemů. Myšlenka čtení dětem je tak univerzální, že není důvod jí vytyčovat hranice,“ říká Eva Katrušáková. Součástí týdne jsou nejrůznější akce, mezigenerační aktivity, setkání se spisovateli nebo malé dílny pro děti a rodiče. 

Povinná školní četba: Baví děti, či jde o přežitek?
Čtěte dětem už od narození: Rozvíjíte jejich slovní zásobu a obrazotvornost
Pohádky na dobrou noc: Čtete je dětem? Důvody, proč byste to měli dělat!
Témata: Rodina a vy, Děti, Rodina, Rodiče, Batole, Předškolák, Školák, Výchova, Tipy na čtení, Dítě rodiče, Ester Janečková, Nora Fridrichová, Lucie Šafářová, Marta Jandová, Pavel Liška, Čtení, Česká republika, Celé Česko, Markéta Konvičková, YouTube, Show, Roman Vojtek, Eva Katrušáková

Mohlo by vás zajímat
Zakázané otázky: Na tohle se rozhodně neptejte žen po porodu
Herečka Eva Josefíková je maminkou. A miminko má neobvyklé jméno
Sedm znaků, podle kterých poznáte, že z vašeho dítěte roste psychopat
Pět holek na krku! Jak se žije rodině s paterčaty?
Nechce se vám v noci vstávat k miminku? Nechte se inspirovat trikem téhle maminky!
Intimněji už to nejde: Dítě se poprvé podívalo na svět přímo přes plodové obaly!
Dojemné, syrové, lidské. Nahlédněte do největší galerie porodních fotek!
Autismus u dětí: Pozor na první příznaky již u kojenců a batolat
8 úžasných proměn ženské sexuality: Od děvčátka k víle, matce a bohyni

Horoskopy

Střelec Mars je v parádním postavení k vašemu znamení, proto se ve vás probouzí velká energie a prahnete po…

Jména pro děti

Největší výběr jmen.

Dnes má svátek: Vít, Vítek, Lothar

Aktuální vydání

Aktuální číslo časopisu

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv do vaší e-mailové schránky.

  

Výhodné předplatné

Objednat předplatné