[Odebírejte NOVINKY Z MAMINKY! Chci newsletter!]
Úspěšná osvětová kampaň Celé Česko čte dětem má od loňského roku nový projekt, s trefným názvem „Kdy jindy, když ne teď“.
„Předčítání či čtení, povídání a trávení společných chvil v rodině či venku s kamarády jsou jednou ze zásadních věcí v životě dětí. Rodiče mají nyní výjimečnou příležitost trávit předčítáním a povídáním si nejen symbolických dvacet minut denně, ale i déle. Vytěžit pro sebe a své rodiny to dobré,“ říká Eva Katrušáková, ředitelka a zakladatelka organizace Celé Česko čte dětem (celeceskoctedetem.cz).
Na speciálním YouTube kanálu se dozvíte více a poslechnete si poselství z úst tenistky Lucie Šafářové, moderátorů Jakuba Železného, Ester Janečkové a Nory Fridrichové, literárního vědce, profesora Jiřího Trávníčka, oblíbených herců Pavla Lišky nebo Romana Vojtka, zpěvaček Marty Jandové či Markéty Konvičkové a dalších známých osobností. Ti všichni se s chutí zapojili do kampaně pro podporu čtenářství a jdou ostatním rodičům příkladem.
Každý z oslovených předčítačů k natáčení přistoupil po svém. Pavel Liška například vtahuje své děti do příběhu tak, že mění hlasy, vymýšlí si a přidává zdánlivě nesmyslná slova. Jeho čtení je show, u které se každé dětské srdce tetelí. Marta Jandová se zase ptá: „Čtete dětem? Je to nejkrásnější věc naučit naše děti lásce ke knížkám, protože jim to krásně otevře jejich fantazii.“
Literární teoretik, profesor Jiří Trávníček nabádá: „Když rodiče čtou dětem, je to velmi pozitivní kulturní kapitál. Ten, kdo ho nedostane, tak celý život zápasí s handicapem. Rodina je začátek, jiné začátky nebudou. Dbejte na to.“
V týdnu od 4. října proběhne již po osmé celostátní projekt Týden čtení dětem, který poukazuje na to, jak je prospěšné dětem předčítat.
„My, rodiče, míváme často dojem, že bychom svým dětem měli vnímání světa uspíšit, zatraktivnit, otevřít jim všechny možné přístupové cesty. Naše děti však nejvíce potřebují přítomnost druhého člověka, ne toho virtuálního na displeji televize nebo chytrého mobilu, ale živého, moudrého průvodce. Ne vždy si uvědomujeme, jak negativní vliv na dětskou duši má přebytek virtuálních vjemů. Myšlenka čtení dětem je tak univerzální, že není důvod jí vytyčovat hranice,“ říká Eva Katrušáková. Součástí týdne jsou nejrůznější akce, mezigenerační aktivity, setkání se spisovateli nebo malé dílny pro děti a rodiče.