Maminka.czBatole

Proč chtějí batolata číst stejnou knížku pořád dokola? Možná vás to překvapí!

17. 5. 2019
Proč chtějí batolata číst stejnou knížku pořád dokola? Možná vás to překvapí!
Každý den, znovu a znovu, se železnou pravidelností a běda, když se jim pokusíte vnutit jinou. Přestože i vám se možná líbí roztomilé příběhy kocoura Modroočka nebo Krtkova dobrodružství, přiznejme si, že drobná změna by občas přeci jen byla vítaná. Vyplatí se ale vydržet!

Kolikrát za sebou můžete předčítat ratolestem večer co večer stejnou dětskou knížku, aniž by vám nezačaly vstávat vlasy hrůzou na hlavě a notoricky známý příběh vás nepřiváděl k šílenství? Pokud máte doma batole, jste zřejmě už velmi blízko ke správnému zodpovězení této otázky a naprosto přesně víte, o čem je řeč.

Ještě, maminko!

„Pokud jste stejní jako já, cítíte se nejspíš trochu provinile, že vás napadají podobné myšlenky. Samozřejmě, jsem nadšená, že moje tříletá dcera miluje knížky a vyžaduje, abychom si společně četly každý den. A je neskutečně roztomilé a dojemné, když poté, co dočteme na poslední stránku, ona nadšeně zakřičí: „Znovu mami, zvovu prosíííím.“ Moc ráda, ale proč proboha zase tu samou knížku? Knihovničku máme přeci plnou nádherných příběhů, takže je k dispozici zhruba 487 dalších možností. Ne, to nejde, žádná jiná není dost dobrá, neakceptuje se ani sebemenší změna. Takže ne, ne, vůbec se nebudu nudit k slzám. Ani setrvale zívat a usínat uprostřed stránky. Slibuji, vždyť je to vlastně skvělé,“ svěřuje se Natálie, maminka sedmiletého Ondry a tříleté Sandry.

Proč číst dětem pohádky? Budou kreativnější, citově vyrovnanější a budou se lépe učit!

Opakování dělá mistra

„Není nejmenších pochyb, že pravidelné čtení, respektive předčítání dětem již od nejútlejšího věku pomáhá nezanedbatelným způsobem rozvíjet slovní zásobu. Podle řady výzkumů se nejvíce nových slovíček takto malé děti naučí právě díky ustavičnému opakování při každodenním předčítání,“  říká Dr. Joanne Cummingsová, klinická dětská psycholožka z kanadského Toronta a dodává: „Opakování je důležité, vede k rychlejšímu učení a osvojování si mluveného slova, zároveň pomáhá vytvářet pocit důvěry.“

Holka modrooká a spol.

Dítě v batolecím věku obecně zbožňuje, když se věci opakují pořád dokola, to ho nikdy neomrzí. Patří to k této fázi vývoje. I když se vám to může zdát kontraproduktivní, protože nekonečné opakování znamená zároveň také méně rozmanitosti (v případě čtení tedy méně slov, které může dítě pochytit a osvojit si je), věřte, že je všechno v nejlepším pořádku. Batole pozorně vnímá a jako houba „saje“ vše, co slyší. A určitě jste si už stihli všimnout, že slyší dobře a všechno. Občas i to, co není jeho uším určeno. „Dítě je schopno zpracovat jednotlivá slovíčka nebo i slovní spojení velmi rychle a velmi efektivně. To znamená, že si je bude skutečně dobře a trvale pamatovat. Leporela s krátkými obrázkovými příběhy, říkanky, rýmovačky a krátké veršovánky i dětské písničky využívají tohoto principu opakováním určitých slok a  líbivých refrénů, které mají za úkol děti okamžitě zaujmout. Čímž jim pomáhají rychle se učit a lépe si texty zapamatovat,“ vysvětluje Dr. Cummingsová.

Jak se vyvíjí dětská pozornost od narození až po školní věk?

Pocit jistoty a síla rituálů

Smyslem pravidelného předčítání není ale jen učení a rozvoj gramotnosti, i když jde samozřejmě o dost podstatný důvod. Fenomén společného čtení znamená mnohem víc! Batolata touží po vaší pozornosti a blízkosti, zbožňují váš hlas a potřebují vás mít „jen pro sebe“.  Zároveň v tomto věku potřebují mít jasně daný režim, vyžadují každodenní rituály, které jsou pro ně jistotou a zajišťují pocit bezpečí. Pokud do běžné domácí rutiny patří i společné chvilky nad knížkou, rodiče batolátek a mladších předškoláků dobře vědí, že čtení jedné a té samé knížky znovu a znovu, do omrzení (rodičovského, ratolesti jen tak nezevšední) dokáže poskytnout dítěti alespoň nějakou „jistotu“ v zatím pro něj nesrozumitelném fungování a koloběhu okolního světa, pevný bod, se kterým může počítat. „Nekonečné čtení jedné knížky pořád dokola umožňuje dítěti cítit se po emocionální stránce dobře a bezpečně, ví, že má vše pod kontrolou, předvídá, co se stane, v příběhu i ve skutečnosti, počítá s tím, že čtení je součástí jeho dne. Je signálem ke zklidnění, přitulení k mámě nebo tátovi, pomazlení, dovoluje cítit se příjemně a pohodlně. Batolata nemají ráda změny, nechtějí žádná překvapení, ale své neochvějné jistoty,“ zdůrazňuje Dr. Cummingsová. Pokud zavedete společné čtení například jako součást večerního rituálu před spaním, pomůžete dítku přirozeně se zklidnit a bude mnohem klidněji a snadněji usínat.

 

 

Maminka
Témata: Děti, Předškolák, Batole, Chování a vztahy, Rodina, Péče o dítě a jeho výchova, Rodiče, Rituál, Předčítání, Šílenství, Toronto, Gramotnost, Příběh, Opakování, Vaš, Pór, Koloběh, Čtení, ČÍST, Knížka, Modroočko, Krtek

Mohlo by vás zajímat
Testujeme s dětmi: Kočárek, který uveze dvě děti a zabere minimum místa
Manželovi rodiče nám finančně pomohli. Teď za to platíme jinak
Nestudoval jsem dvacet let medicínu, abych si k vám klekal! Šup na kozu
Nedávali jí šanci, nakonec má čtyřčata! Neuvěřitelné fotky před a po
Maminka našla trik, jak uklidnit v noci dítě bez vstávání. Ne každému se líbí...
Přiznání matek! Nejtrapnější zážitky z porodnice. Tohle jsme nečekaly!
Nejkrásnější fotky porodů? Vyhrála holčička koukající na novorozeného bratra
Dojemnější fotku jste neviděli! Náhradní matka doma porodila syna nové rodině
Matka kojí čtyřletého autistu a lidé ji odsuzují. Uklidňuje ho to, tvrdí

Horoskopy

Býk Milí Býci, tento týden počítejte s profesním zklamáním a pochybením. I když se velice snažíte, prostě…

Jména pro děti

Největší výběr jmen.

Dnes má svátek: Gabriela, Marin, Merlin

Aktuální vydání

Aktuální číslo časopisu

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv do vaší e-mailové schránky.

  

Výhodné předplatné

Objednat předplatné