Maminka.czVýchova

Proč číst dětem už od narození? A jaké knihy? Ptáme se odborníků

Hana Langrová 2.  4.  2023
Vystudovala jsem bohemistiku a opravdu mi záleží na tom, aby moje dcera měla vztah ke knížkám. Marušce je rok a já zvažuju, co jí číst, a zajímá mě, jaké benefity jí to vlastně přinese. Oslovila jsem proto přední české odborníky na čtenářství a dětskou literaturu. Užijte si střípky našich rozhovorů. A pro maminky, které jsou ve stejné situaci jako já, samozřejmě nechybějí konkrétní tipy!

[Odebírejte NOVINKY Z MAMINKY! Chci newsletter!]

Rodiče někdy chybně soudí, že čtenářský život začíná až ve věku šesti let, tedy vstupem do školy. „Ve skutečnosti začíná už okamžikem narození. To je pravý ‚bod nula‘. V té chvíli jsme jako rodiče či prarodiče, eventuálně další blízcí pro dítě jakýmisi klíčníky ke dveřím, které si ještě dítě neumí samo otevřít. Potřebuje nás. Důležitější než to, co si dítě z našeho předčítání odnese, je darovaná blízkost, kontakt, společně sdílený čas,“ vysvětluje profesor Jiří Trávníček z Ústavu pro českou literaturu Akademie věd České republiky.

VIDEO: Jak zařídit, aby bylo dítě v online světě v bezpečí

Předčítejte batoleti i školákovi

Podle odbornice na dětskou literaturu doktorky Olgy Kubeczkové z Ostravské univerzity vnímavý rodič časem sám zjistí, kdy je v denním programu dítěte nejvhodnější chvíle na čtení, prohlížení nebo i hraní s knihou. Přitom záleží na tom, aby to bylo všem zúčastněným příjemné: „Nerada bych vytvářela dojem existujících správných postupů. Čtení a poslech v sobě nesou celou škálu různorodých faktorů, je to aktivita výrazně individuální.“ Ovšem připomíná, že ze čtení by se neměla stát denní povinnost, cennější je zážitek ze společného trávení času, z objevů, které tato setkávání mohou přinést: „Časem se z takových chvil může stát pěkný zvyk, který může pokračovat i v době, kdy už je třeba dítě školákem a samo čte, ale rodina si dokáže najít čas na společný čtenářský prožitek.“

Proč byste měli číst svým dětem? Podívejte se, co vzkazuje Marta Jandová a jak si to užívá Pavel Liška

A svou roli v motivaci rodiče k předčítání podle Olgy Kubeczkové hraje i fakt, že to má nezanedbatelný vliv na komunikační schopnosti dítěte: „Společné předčítání ho určitě také vede ke schopnosti koncentrace, rozvíjí se jeho představivost a mnohdy to vede i ke spontánním tvůrčím projevům. Radost z vytváření rýmových dvojic, vymýšlení pohádek, ale i jen to, že se z literárního hrdiny stává aktér dětské hry nebo že si ho dítě vizualizuje kresbou, má smysl.“

V pokračování pro předplatitele také najdete

Jak kniha pomáhá dětské hlavince?

Proč je čtení skvělý společný rituál?

Tipy na nejlepší české knihy pro předškolní děti.

Odemkněte si exkluzivní obsah a videa bez reklam na devíti webech.

Vyzkoušet za 1 Kč Více informací
Témata: Předškolák, Batole, Péče o dítě a jeho výchova, Výchova, Rodiče, Kniha, Pohádky, pohádka, Volný čas, Tipy na čtení, Jiří Dvořák, Čtení, Michal Černík, Děti, Vztah, František Hrubín, Daniela Fischerová, Karel Čapek, Čtenářství, Knížka, Ester Stará, Liberec, PhD, Hana Doskočilová, Tereza Říčanová