Maminka.czPředškolák

Proč děti mluví samy se sebou: aneb proč je samomluva důležitá

26. 8. 2014
Proč děti mluví samy se sebou: aneb proč je samomluva důležitá
Sedí na zemi v dětském pokoji a cosi si vypráví, občas dokonce slyšíte, jak napodobuje čísi jiný hlas a s ním se dohaduje, usmiřuje i vysvětluje. Je to normální?

Některé děti včetně malých batolat vás bohatstvím svých monologů mohou udivovat natolik, že se o jejich zvláštní zálibě s lehkými obavami svěříte dokonce jejich pediatrovi. Ten vás s velkou pravděpodobností ujistí, že nejde o žádnou psychickou poruchu či vadu naznačující, že se psychický vývoj vaší ratolesti ubírá nesprávným směrem. Mnozí psychologové dokonce tvrdí, že je dětská samomluva důležitá a prospěšná pro duševní vývoj dítěte.

Uznávaný americký psycholog Lawrence E. Shapiro o dětské samomluvě říká: Mnozí terapeuti propagují samomluvu jako způsob, jak se naučit novému chování. Některé programy dokonce využívají řízení sebe samého, aby děti naučily plánovat dopředu a ovládat své impulsivní chování. Jiní terapeuti děti učí mluvit samy se sebou, aby se tak vyrovnávaly se stresujícími problémy a vyrovnávaly svou úzkost.“

Klepněte pro větší obrázek
Samomluva dětem pomáhá vyrovnat se se stresem

5 stádií „zdravé“ dětské samomluvy

Dle L. Kohlberga, velmi uznávaného amerického psychologa druhé poloviny 20. století, existuje pět naprosto přirozených období dětské samomluvy. U některých dětí jsou tato období výrazná, u jiných takřka nepostřehnutelná. Některé děti jimi prý dokonce pravděpodobně neprocházejí vůbec, dle psychologů se často jedná o děti velmi impulsivní, které rychleji konají, než přemýšlejí, což jim obvykle přináší mnoho problémů.

Dětský psycholog Lawrence E. Shapiro problematiku glosuje zajímavým postřehem: „Naučí-li se děti vyrovnávat s obtížnými situacemi tím, že budou mluvit samy se sebou, bude to pro ně mít krátkodobě i dlouhodobě pozitivní účinky.“

1. Období: Bavím se! – Už u malých batolat lze pozorovat, jak si pro sebe broukají, mumlají, říkají říkanky či opakují slova. Pravděpodobně to dělají především pro radost a zábavu.

2. Období: Vysvětlím ti to. – Větší batolata můžete při hře nebo třeba při usínání zaslechnout, jak někomu cosi vysvětlují, vyprávějí. Obvykle povídají, co dělaly nebo co právě dělají.

3. Období: Zeptám se i odpovím. – Mezi pátým a sedmým rokem lze některé děti slýchat, jak si kladou otázky a samy na ně odpovídají, samy sebe poučují, samy sobě vysvětlují nejrůznější věci a situace. Nejedno dítě má v tomto, ale klidně i v mladším věku imaginárního kamaráda, se kterým mluví.

4. Období: Zavírání řeči. – Ve čtvrtém období se samomluva stává méně zřetelnou, děti si spíše mumlají, šeptají, někdy stěží postřehnete, jak pohybují ústy. Dle Kohlberga jde stále o jakousi řeč, která jim pomáhá řídit sama sebe.

5. Období: Vnitřní dialog se ztišil. – V pátém období se později nachází nejen děti, ale i my dospělí, mluvíme sami se sebou, ale málokdy nahlas, u dětí bývá v této fázi více patrný pohyb rty.

U mnohých z nás nějaká forma „zdravé“ slyšitelné samomluvy přetrvává i v dospělosti, kdy se tak v určitých situacích naprosto přirozeně povzbuzujeme, dodáváme si odvahy a kuráže zvládnout těžké či nepříjemné úkony. Někdy si takto povídáme, když máme radost, jindy když jsme na dně. A proč by ne, když nám to pomáhá!

Témata: Děti, Batole, Předškolák, Školák, Chování a vztahy, Zajímavý postřeh, Kuráž, Samomluva, Psychický vývoj, Dětská samomluva, Impulsivní chování, Americký psycholog, Sedmý rok, Lawrence, Imaginární kamarád

Mohlo by vás zajímat
Kojící matky jako bohyně! Kontroverzní fotky nafotila jako reakci na kritiku
Kdy jsem selhala jako máma? Tohle přiznaly maminky!
Za tři dny bez plenek! Snadná a rychlá metoda, která stojí za vyzkoušení
Očekávání vs. realita. Kresby mateřství, které pobaví i uklidní! Jedeme v tom všichni
Co všechno musí zvládnout lékařka v porodnici za jedinou směnu? Podívejte se!
25 vychytávek, které vám ulehčí život s dětmi a vy je možná neznáte
Kolik dárků na Vánoce je akorát? Když jich je moc, děti si je stejně neužijí
10 chyb v legendárním filmu Pelíšky, na které jste zatím nepřišli
7 nečekaných způsobů, jak malé dítě vyznává lásku rodičům

Horoskopy

Střelec O víkendu nechcete být ani minutu sami. Preferujete společnost kamarádů anebo rodiny. Pokud jste…

Jména pro děti

Největší výběr jmen.

Dnes má svátek: Drahoslav, Drahoň

Aktuální vydání

Aktuální číslo časopisu

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv do vaší e-mailové schránky.

  

Výhodné předplatné

Objednat předplatné