Maminka.czPředškolák

Proč děti mluví samy se sebou: aneb proč je samomluva důležitá

26. 8. 2014
Proč děti mluví samy se sebou: aneb proč je samomluva důležitá
Sedí na zemi v dětském pokoji a cosi si vypráví, občas dokonce slyšíte, jak napodobuje čísi jiný hlas a s ním se dohaduje, usmiřuje i vysvětluje. Je to normální?

Některé děti včetně malých batolat vás bohatstvím svých monologů mohou udivovat natolik, že se o jejich zvláštní zálibě s lehkými obavami svěříte dokonce jejich pediatrovi. Ten vás s velkou pravděpodobností ujistí, že nejde o žádnou psychickou poruchu či vadu naznačující, že se psychický vývoj vaší ratolesti ubírá nesprávným směrem. Mnozí psychologové dokonce tvrdí, že je dětská samomluva důležitá a prospěšná pro duševní vývoj dítěte.

Uznávaný americký psycholog Lawrence E. Shapiro o dětské samomluvě říká: Mnozí terapeuti propagují samomluvu jako způsob, jak se naučit novému chování. Některé programy dokonce využívají řízení sebe samého, aby děti naučily plánovat dopředu a ovládat své impulsivní chování. Jiní terapeuti děti učí mluvit samy se sebou, aby se tak vyrovnávaly se stresujícími problémy a vyrovnávaly svou úzkost.“

Klepněte pro větší obrázek
Samomluva dětem pomáhá vyrovnat se se stresem

5 stádií „zdravé“ dětské samomluvy

Dle L. Kohlberga, velmi uznávaného amerického psychologa druhé poloviny 20. století, existuje pět naprosto přirozených období dětské samomluvy. U některých dětí jsou tato období výrazná, u jiných takřka nepostřehnutelná. Některé děti jimi prý dokonce pravděpodobně neprocházejí vůbec, dle psychologů se často jedná o děti velmi impulsivní, které rychleji konají, než přemýšlejí, což jim obvykle přináší mnoho problémů.

Dětský psycholog Lawrence E. Shapiro problematiku glosuje zajímavým postřehem: „Naučí-li se děti vyrovnávat s obtížnými situacemi tím, že budou mluvit samy se sebou, bude to pro ně mít krátkodobě i dlouhodobě pozitivní účinky.“

1. Období: Bavím se! – Už u malých batolat lze pozorovat, jak si pro sebe broukají, mumlají, říkají říkanky či opakují slova. Pravděpodobně to dělají především pro radost a zábavu.

2. Období: Vysvětlím ti to. – Větší batolata můžete při hře nebo třeba při usínání zaslechnout, jak někomu cosi vysvětlují, vyprávějí. Obvykle povídají, co dělaly nebo co právě dělají.

3. Období: Zeptám se i odpovím. – Mezi pátým a sedmým rokem lze některé děti slýchat, jak si kladou otázky a samy na ně odpovídají, samy sebe poučují, samy sobě vysvětlují nejrůznější věci a situace. Nejedno dítě má v tomto, ale klidně i v mladším věku imaginárního kamaráda, se kterým mluví.

4. Období: Zavírání řeči. – Ve čtvrtém období se samomluva stává méně zřetelnou, děti si spíše mumlají, šeptají, někdy stěží postřehnete, jak pohybují ústy. Dle Kohlberga jde stále o jakousi řeč, která jim pomáhá řídit sama sebe.

5. Období: Vnitřní dialog se ztišil. – V pátém období se později nachází nejen děti, ale i my dospělí, mluvíme sami se sebou, ale málokdy nahlas, u dětí bývá v této fázi více patrný pohyb rty.

U mnohých z nás nějaká forma „zdravé“ slyšitelné samomluvy přetrvává i v dospělosti, kdy se tak v určitých situacích naprosto přirozeně povzbuzujeme, dodáváme si odvahy a kuráže zvládnout těžké či nepříjemné úkony. Někdy si takto povídáme, když máme radost, jindy když jsme na dně. A proč by ne, když nám to pomáhá!

Maminka Roku 2019
Témata: Děti, Batole, Předškolák, Školák, Chování a vztahy, Impulsivní chování, Kuráž, Lawrence, Zajímavý postřeh, Samomluva, Dětská samomluva, Imaginární kamarád, Psychický vývoj, Sedmý rok, Americký psycholog

Mohlo by vás zajímat
Poznáte moluska? Podívejte se, jak vypadají a jak se jich zbavit
Záhada jménem syndrom ruka-noha-ústa. Pozor na záměnu
Herečky, které otěhotněly během natáčení! Podařilo se to zamaskovat?
Rodičovská dovolená 2020: Vše, co o ní potřebujete vědět
Bláznivá letní láska: Málem jsem utekla od dětí a muže. Doteď se stydím
Marta Jandová: Dcera chodí do státní školy, na úkoly jsme připraveni
Jsem v tom? Jak poznáte, že jste těhotná, i bez testu
Těhotenství je zásah do sebevědomí, říká tenistka Andrea Sestini Hlaváčková
Maminka roku: Syn mi holil hlavu, smál se, já brečela, říká Andrea

Horoskopy

Blíženci Milí Blíženci, zvykli jste si na pohodové dny. Proto se nemusíte bát, že by jim byl konec. Do nového…

Jména pro děti

Největší výběr jmen.

Dnes má svátek: Agáta, Agata, Elsa

Registrace

Pojďte s námi diskutovat, posílat otázky do poradny, nabízet a kupovat dětské zboží v bazárku.

Díky jednoduché registraci máte ke všemu okamžitý přístup.

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv do vaší e-mailové schránky.

  

Předplatné

Aktuální číslo časopisu