Maminka.czSpánek

Království za trochu spánku! Co radí pediatr a osvědčilo se v praxi?

redakce 1.  4.  2022
Zdroj: Istock
Království za trochu spánku! Co radí pediatr a osvědčilo se v praxi? | Zdroj: Istock
Spánek je přirozený způsob, jak si tělo může odpočinout, zregenerovat síly a uvolnit se. Jenže co když vaše dítě nespí, i když jste zkusili všechny zaručené recepty? Navštivte pediatra a začněte pátrat po příčině. „Léčba poruch spánku je pestrá a záleží vždy na příčině,“ vysvětluje v rozhovoru pediatrička Jana Šumanová.

[Odebírejte NOVINKY Z MAMINKY! Chci newsletter!]

1. Jak často pediatr problematiku spánku řeší? U jak starých dětí? O jaké konkrétní potíže jde a jaké jsou nejčastější příčiny?

Problematiku spánku řeším v pediatrické praxi poměrně často a u všech věkových kategorií dětí. V kojeneckém věku jde nejčastěji o poruchu spánku při bolestivém růstu zubů, při jiném neklidu dítěte nebo při častém nočním probouzení se s vyžadováním tekutin.

U batolat a předškolních a mladších školních dětí se objevují noční děsy, kdy se dítě opakovaně probouzí s křikem a pláčem, dále jsou časté poruchy spánku při nočních růstových bolestech nohou a také neklid při onemocnění roupy, které je v dětském věku časté.

U dospívajících dětí jsou časté poruchy usínání spojené s úzkostmi, trémou nebo jinými psychickými potížemi, zde je vždy nutné vyloučit užívání návykových látek a psychiatrická onemocnění.

VIDEO: Podívejte se na jeden uspávací trik

2. V jaké míře je to záležitost pediatra a kdy a jak často posíláte dítě s tímto problémem ke specialistovi?

Nekomplikované případy, které jsou nejčastější, řeším s rodiči ve své ordinaci, nezbytné je stanovení příčiny poruchy spánku a vyloučení organického onemocnění. V případě potřeby doplňujeme laboratorní vyšetření, dále vyšetření neurologem, psychologem, případně dětským psychiatrem či jiným specialistou.

3. Jaké metody, přípravky, léky volíte a proč?

Léčba poruch spánku je pestrá a záleží vždy na příčině. Vedle nezbytných režimových opatření užívám často již několik let k léčbě i homeopatické léky. U kojenců s bolestivým růstem zubů lék Chamomilla 30 C nebo vícesložková homeopatika. U neklidných dětí používám homeopatikum Rhus toxicodendron a u dětí, které v noci vyžadují časté pití, homeopatický lék Silicea. V léčbě nočních děsů mohou pomoct homeopatika Stramonium, Kalium bromatum nebo Calcarea carbonica, u lehčích poruch spánku a u lehčích poruch spánku spojených s úzkostí pak doporučuji některé vícesložkové homeopatické léky.

4. Jaké vidíte hlavní výhody homeopatické léčby, a to ve vztahu k sobě i ve vztahu k pacientům – co ti nejvíce oceňují?

Homeopatika jsou šetrná, nejsou návyková, nezatěžují játra ani ledviny, nevyvolávají alergii ani fotosenzitivitu, dětem nevadí jejich chuť a při užívání pak dobře spolupracují.

Témata: Zdraví, Děti, Spánek, Rozhovor, Psychomotorický vývoj, Král, Calcarea carbonica, Psychiatr, Recept, Porucha spánku, Lék, Léčba, Jana Šumanová, Pediatr, SPA, Příčina, Onemocnění, Zdraví na Heureka.cz
Mohlo by vás zajímat
Mateřské výčitky svědomí: Jak se jimi nenechat zničit?
Novák Matějková Markéta
Časopis Maminka
Perličky ze žákovských knížek: Tyhle poznámky vás zaručeně pobaví, máte nějakou podobnou?
kog sim
Školák
Těhotenství s trojčaty týden po týdnu. Podívejte se na neskutečnou proměnu ženského těla
kog
Těhotenství
Tyto trapasy se nám opravdu staly! Maminky přiznaly, jaké zážitky si odvezly s sebou z porodnice
redakce
Porod
Tohle že je máma 5 dětí? Známá fitness trenérka ukázala své tělo 9 týdnů po porodu dvojčat
Formánková Simona
Po porodu
Pippa Middleton čeká třetího potomka: Co si zastánkyně zdravého životního stylu nehodlá odepřít ani u třetího těhotenství?
Mrázková Dita
Slavné maminky
Maminka roku 2022: Má handicapovanou dceru a sama bojuje s rakovinou prsu. Jak to maminka Magda zvládá?
Peluhová Adéla
Maminka roku 2022
Jako vejce vejci? Těchto 12 dětí celebrit vypadalo ve stejném věku přesně jako jejich rodiče
Formánková Simona
Galerie
Syn se narodil hodinu po přijetí do porodnice, sama jsem mu nahmatala hlavičku: Jana se s námi podělila o porodní příběh i fotky
Formánková Simona
Vaše porodní příběhy