Maminka.czSpánek

Království za trochu spánku! Co radí pediatr a osvědčilo se v praxi?

redakce 1.  4.  2022
Zdroj: Istock
Království za trochu spánku! Co radí pediatr a osvědčilo se v praxi? | Zdroj: Istock
Spánek je přirozený způsob, jak si tělo může odpočinout, zregenerovat síly a uvolnit se. Jenže co když vaše dítě nespí, i když jste zkusili všechny zaručené recepty? Navštivte pediatra a začněte pátrat po příčině. „Léčba poruch spánku je pestrá a záleží vždy na příčině,“ vysvětluje v rozhovoru pediatrička Jana Šumanová.

[Odebírejte NOVINKY Z MAMINKY! Chci newsletter!]

1. Jak často pediatr problematiku spánku řeší? U jak starých dětí? O jaké konkrétní potíže jde a jaké jsou nejčastější příčiny?

Problematiku spánku řeším v pediatrické praxi poměrně často a u všech věkových kategorií dětí. V kojeneckém věku jde nejčastěji o poruchu spánku při bolestivém růstu zubů, při jiném neklidu dítěte nebo při častém nočním probouzení se s vyžadováním tekutin.

U batolat a předškolních a mladších školních dětí se objevují noční děsy, kdy se dítě opakovaně probouzí s křikem a pláčem, dále jsou časté poruchy spánku při nočních růstových bolestech nohou a také neklid při onemocnění roupy, které je v dětském věku časté.

U dospívajících dětí jsou časté poruchy usínání spojené s úzkostmi, trémou nebo jinými psychickými potížemi, zde je vždy nutné vyloučit užívání návykových látek a psychiatrická onemocnění.

VIDEO: Podívejte se na jeden uspávací trik

2. V jaké míře je to záležitost pediatra a kdy a jak často posíláte dítě s tímto problémem ke specialistovi?

Nekomplikované případy, které jsou nejčastější, řeším s rodiči ve své ordinaci, nezbytné je stanovení příčiny poruchy spánku a vyloučení organického onemocnění. V případě potřeby doplňujeme laboratorní vyšetření, dále vyšetření neurologem, psychologem, případně dětským psychiatrem či jiným specialistou.

3. Jaké metody, přípravky, léky volíte a proč?

Léčba poruch spánku je pestrá a záleží vždy na příčině. Vedle nezbytných režimových opatření užívám často již několik let k léčbě i homeopatické léky. U kojenců s bolestivým růstem zubů lék Chamomilla 30 C nebo vícesložková homeopatika. U neklidných dětí používám homeopatikum Rhus toxicodendron a u dětí, které v noci vyžadují časté pití, homeopatický lék Silicea. V léčbě nočních děsů mohou pomoct homeopatika Stramonium, Kalium bromatum nebo Calcarea carbonica, u lehčích poruch spánku a u lehčích poruch spánku spojených s úzkostí pak doporučuji některé vícesložkové homeopatické léky.

4. Jaké vidíte hlavní výhody homeopatické léčby, a to ve vztahu k sobě i ve vztahu k pacientům – co ti nejvíce oceňují?

Homeopatika jsou šetrná, nejsou návyková, nezatěžují játra ani ledviny, nevyvolávají alergii ani fotosenzitivitu, dětem nevadí jejich chuť a při užívání pak dobře spolupracují.

Témata: Zdraví, Děti, Spánek, Rozhovor, Psychomotorický vývoj, Král, Psychiatr, Recept, Lék, Porucha spánku, Jana Šumanová, Pediatr, Příčina, Onemocnění, Léčba, Calcarea carbonica, Zdraví na Heureka.cz
Mohlo by vás zajímat
Těhotenství s trojčaty týden po týdnu. Podívejte se na neskutečnou proměnu ženského těla
kog
Těhotenství
Single mámy ze světa celebrit. Které známé krásky zvládají mateřské povinnosti bez partnera?
Zenklová Veronika
Slavné maminky
Dcera Angeliny Jolie a Brada Pitta Shiloh: Na fotce ji nepoznáte! Z "kluka" je šarmantní teenagerka
Mrázková Dita
Děti slavných
Zpěvačka Katy Perry: 20 kilo navíc, odhalená prsa a neoholené nohy neřeším. Pro naši Daisy obětujeme s Orlandem všechno na světě!
Mrázková Dita
Slavné maminky
Před dětmi a po nich! Tohle jsou šokující proměny žen, které změnilo mateřství
kog
Rodina a vy
Rodiče, těchto 7 věcí přestaňte dělat. Nejlépe hned, přejí si pediatři
Procházková Simona
Děti a nemoci
GALERIE: Princezna Charlotte nebo princ George jako dospělí? Neuvěříte, jak budou vypadat děti královských rodin za pár let
Formánková Simona
Galerie
Od děvčátka k bohyni: Podívejte se na osm neskutečných proměn ženské sexuality
Zenklová Veronika
Fotografie
Andrea porodila dceru doma a ukázala fotky: Kéž by byla každá žena po porodu tak silná a šťastná jako já, říká
Víchová Tereza
Porod doma