Nejdříve se spokojeně krmí, jenže pak místo blaženého úsměvu spustí řev! Víte, jaké jsou nejčastější důvody pláče a nespokojenosti bezprostředně po kojení?
„Amálka byla od narození takový náš uplakánek a občas až zuřivec – rozhodilo ji naprosto vše, stále byla špatně naladěná, nespokojená, a to i po kojení! To jsem u starších kluků naprosto neznala. U těch kojení zabíralo jako lék na všechny bolesti světa – tedy nejen na hlad, ale třeba i na úzkost spojenou s očkováním nebo jiným nepříjemným vyšetřením.
Kojení je také spolehlivě přeneslo do říše spánku, když byli přetažení a nedařilo se jim usnout – a podobných situací byla celá řada! No, možná to nebylo úplně správné, ale unavená maminka vezme někdy za vděk jakýmkoliv řešením. Jenže Ami byla jiná! Přestože bylo zřejmé, že pije s chutí a pěkně přibírá, končilo každé kojení řevem. Trvalo 2 měsíce, než jsme s paní doktorkou rozklíčovaly proč.
Amálka trpěla gastroezofageálním refluxem, obsah žaludku se jí po nakrmení vracel do jícnu, kde naši chuděrku vhledem k obsaženým žaludečním šťávám pálil – kdo by pak nebyl naštvaný? Když jsme s naší skvělou pediatričkou začaly řešit reflux a zavedly jistá opatření, začal se nám náš uplakánek měnit v pohodové miminko,“ vypráví o trápení malé Ami její maminka Mirka.
5 hlavních důvodů, proč některé děti po kojení pláčou
Důvodů pláče a nespokojenosti bezprostředně po kojení může být však více, reflux není zdaleka jediným důvodem, proč jsou malí kojenci někdy po kojení nespokojení.
- I přestože se může zdát, že miminko pilo dostatečně dlouho, může mít jednoduše stále hlad! Zatímco některé děti jsou nakrmeny během 5 minut, jiné se kojí víc než čtvrt hodiny. Ostatně vždyť i dospělí se stravují rozdílným tempem.
- Dalším důvodem nespokojenosti bývá zesílený gastrokolický reflex, což není nic jiného než velmi silné nucení na stolici provázené křečemi a pocity plynatosti bezprostředně po jídle. Jamile dojde k vyprázdnění, nastává úleva.
- Značně nepříjemné pocity, i když v jiné části trávicího traktu, vyvolává již výše zmíněný gastroezofageální reflux. Jako první pomoc v takovém případě pomůže, když si děťátko po odříhnutí ještě krátce „cucne“, aby zapudilo nepříjemnou chuť. Dále bývá nezbytné zavést do celkového denního režimu jistá „antirefluxní“ opatření (vyvýšená poloha v bdělém stavu i při spaní, vhodné polohy při manipulaci a nošení, antirefluxní sirup, doplněk stravy na zahuštění obsahu žaludku atd.).
- Některé děti mají velkou potřebu sání a blízkosti, i přestože jsou nakrmené. Ukončení krmení je pro tyto děti těžké, chtěly by zkrátka „dumlat“ dál… Zde nezbude nic jiného, než jim poskytnout jinou možnost „dumlání“ a velkou dávku něhy a blízkosti.
- Svízelnějším problémem, jehož důsledkem je v některých případech i nespokojenost po kojení, je potravinová alergie (např. na laktózu). V případě takového podezření rozhodně informujte lékaře!
VIDEO: Naučte se uklidnit kojence pevným zavinutím