Maminka.czPraktické rady

Proč je dobré mít pojištění domácnosti?

, Časopis Maminka
9. 9. 2015
Proč je dobré mít pojištění domácnosti?
Podle odborníků by ho měl mít každý, kdo nechce žít v nejistotě, že se i s rodinou ocitne v nepříjemné situaci. Nikdy totiž nevíme, co se může stát. Ať už je to požár, povodeň, silný vítr nebo vandalismus, to vše nám může způsobit nesnáze.

Je třeba především popřemýšlet nad tím, jaká je hodnota našeho majetku a proti jakým škodám jej vlastně chceme pojistit. Asi by byl nesmysl platit pojištění proti povodním, pokud máme domek postavený někde vysoko na stráni. Dále si zjistěte, jaká je přibližná rozloha vašeho bytu či domu. Podle toho se také bude odvíjet výše pojistného. Když máte tyto body srovnané v hlavě, můžete začít porovnávat nabídky jednotlivých pojišťoven.

Pozornost věnujte rozsahu pojistného krytí, pořádně si prostudujte pojistné podmínky, abyste měli jasno, zda pojištění vyhovuje právě vašim požadavkům. Buďte obezřetní i v případě výluk z pojištění. „Při samotném sjednání pojištění je důležité co nejpřesněji stanovit pojistnou částku. Správné stanovení pojistné částky je jedním ze základních parametrů, které mohou ovlivnit výši vyplaceného pojistného plnění při likvidaci škody. Měla by proto být sjednána v takové výši, aby pokryla celkovou hodnotu majetku,“ radí Jolana Ackermannová z České asociace pojišťoven.

Zjednodušeně řečeno, byt byste si měli pojistit na takovou částku, abyste si jej například v případě požáru mohli znovu vybavit. A nejde pouze o pračku, ledničku či kuchyňskou linku, ale i o věci běžné potřeby, jako je základní oblečení, obuv atd. Pojištění domácnosti prostě kryje vše, co vám v bytě patří. Pojistná částka u klasického bytu 2+1 se ve většině případů pohybuje okolo půl milionu korun. 

Kdy se pojištění domácnosti vyplatí 

,,Pojištění domácnosti ochrání vybavení bytu, věci osobní potřeby i stavební součásti přiléhající k bytu a nebytovým prostorům proti všem důležitým nebezpečím, tedy živelním událostem, vodovodním škodám, odcizení i vandalismu. Hodí se tedy poměrně často, když vás soused vytopí nebo když se vytopíte sami, pokud by vás někdo vykradl, byt by vyhořel a podobně,“ říká Milan Káňa z pojišťovny Kooperativa.

Pojistit se můžete i proti vykradení domu či bytu. A to třeba jen dočasně, na dobu, kdy budete třeba na dovolené. Stát se totiž může opravdu cokoli. Například maminka dá prát oblečení do pračky, mezitím odvede dítě do školky a po návratu zjistí, že praskla hadička k přívodu vody a voda bohužel prosakuje už i k sousedům… 

Vyvarujte se chyb 

Nejčastější chybou je to, že nevíme, co a proti jakým rizikům máme pojištěno. Proto bychom si měli dávat pozor na to, jakou pojistku uzavíráme. Mohlo by se totiž stát, že půjdeme do pojišťovny nahlásit pojistnou událost a budeme nemile překvapeni, protože nám pojišťovna oznámí, že pojistné plnění nemůže vyplatit. Pojistnou smlouvu je také třeba čas od času aktualizovat.

Může se stát, že získáte smlouvu novou a výhodnější. Samozřejmě je tady i fakt, že váš majetek se může navyšovat a vy budete mít ve smlouvě nízkou pojistnou částku. Další chybou je naopak i to, že ve snaze platit menší pojistné svůj majetek podhodnocujeme. Nemůžeme pak ale očekávat, že nám pojišťovna proplatí opravdu všechno, o co jsme přišli. 

Perličky z pojišťoven

Například v pojišťovně Kooperativa nemají nouzi ani o vtipné pojistné události. Často se setkávají s hlášeními typu:,,Vařil jsem. Vařil jsem v remosce. Při kontrole propečenosti pokrmu jsem odložil vrchní část remosky na prkénko (kulaté) položené na kuchyňské lince. Osud tomu chtěl, že truhlář vyrobil prkénko s menším poloměrem než v Remoskově závodu vrchní topnou část, čímž došlo k reakci topné vrchní části a pracovní desky kuchyňské linky. Díky této události vznikl na pracovní desce vypálený ornament kruhovitého tvaru.“ Klient uvedl tyto příčiny vzniku škody: nevědomost, nedbalost, neopatrnost, nešikovnost a hlad. Hlášení škodných událostí mohou být ale i o něco stručnější: „Do mého trezoru vnikla myš a rozkousala část hotovosti.“ 

Spojte pojištění domácnosti s pojištěním občanské odpovědnosti 

Pojišťovny vám často řeknou, že je dobré tato dvě pojištění spojit v jedno. Představte si situaci, kdy jdete na procházku se psem, ten vběhne do vozovky a srazí ho auto. Nikoho nebude zajímat to, že váš pes potřebuje veterináře, ale fakt, kdo zaplatí škodu na autě. 

V tuto chvíli se vám bude velice hodit právě pojištění občanské odpovědnosti, protože to se vztahuje na všechny členy domácnosti včetně domácích zvířat.,,Se synem jsme jednou byli na návštěvě u známých mé tchyně. Syn naneštěstí vylil jahodový džus na jejich drahý perský koberec. Kdybychom neměli pojištění občanské odpovědnosti, asi bychom se nedoplatili,“ říká maminka Eva. 

Speciál časopisu Maminka Back to school
Témata: Časopis Maminka, Váš domov, Praktické rady, Peníze a kariéra, Pojistné plnění, Hadička, Pojistná částka, Veterinář, Maminka Eva, Kooperativa, Nemilé překvapení, Domácnost, Pojištění, Hlášení

Mohlo by vás zajímat
Mahulena Bočanová: Epileptický záchvat dcery přišel zničehonic, změnil mi život!
Lékařka mi řekla, že dcera je autistka. Ona ale špatně slyšela!
Záhada jménem syndrom ruka-noha-ústa. Pozor na záměnu
Poznáte moluska? Podívejte se, jak vypadají a jak se jich zbavit
Jsem v tom? Jak poznáte, že jste těhotná, i bez testu
Kojení strašně bolí! Proč mě nikdo nevaroval, diví se Nikol Moravcová
Víte, kolik má vypít kojenec, batole a školák? Pozor na minerálky a džusy
Marie Doležalová: Po porodu jsme všechny tlusté. Kašleme na ostatní
Chtěla jsem rodit do vody a být krásná. Vše bylo jinak, říká Kristýna Leichtová

Horoskopy

Lev Jste velice rádi, že je tady poslední pracovní den. Nakonec se vám podaří dotáhnout všechny úkoly do…

Jména pro děti

Největší výběr jmen.

Dnes má svátek: Bartoloměj, Bartolomej

Registrace

Pojďte s námi diskutovat, posílat otázky do poradny, nabízet a kupovat dětské zboží v bazárku.

Díky jednoduché registraci máte ke všemu okamžitý přístup.

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv do vaší e-mailové schránky.

  

Předplatné

Aktuální číslo časopisu