Maminka.czRodičovství

Proč je dobré si povídat s dítětem před spaním? A o čem?

Petra Kubalová 13.  7.  2023
Jak vypadají chvíle, kdy ukládáte děti ke spánku? Je to spíš hra na honěnou, čas chaosu, nebo klidné polehávání? Možná se to střídá. Zkuste se na tuto chvíli lépe zaměřit. Je totiž důležitá. Začněte si před spaním povídat a prohlubte vzájemný vztah.

[Odebírejte NOVINKY Z MAMINKY! Chci newsletter!]

Život s dětmi je intenzivní a většina z nás má pocit, že času je málo. Zejména toho pro sebe. A tak se nezřídka stává, že když své děti ukládáme ke spánku, už myšlenkami skáčeme do budoucnosti, co vše budeme dělat, až naše ratolest usne. Komu odepsat na messengeru, kolik e-mailů vyřídit, kdy uklidit nádobí, konečně si sednout, dát si sklenku vína... Takže náš ideální scénář je dát potomkovi pusu, zhasnout a jít. Dobře, přečíst maximálně jednu stranu z knížky.

VIDEO: Komunikace s dětmi: Zaveďte těchto 6 pravidel a budete si rozumět, radí koučka

Nemá cenu se pranýřovat za to, že chceme, aby dítě rychle usnulo a abychom měli rodičovské volno. Někdy je to potřebné, protože toho máme za celý den opravdu dost. Avšak pojďme se někdy zastavit a pro vztah dítě-rodič udělat víc. Doba před spaním je totiž skvělá na to, propojit se mnohem hlouběji s dítětem, poznat, co je pro dítě důležité, co se mu líbí, prozkoumat jeho emocionální svět, odhalit i možné dětské těžkosti a strachy a dodat mu sebedůvěru a sdělit svou lásku. Vztah dítěte k nám je minimálně do jeho dvanácti let tím nejdůležitějším a nejhlubším. Takže pokud dítko už dokáže mluvit, pojďte si s ním před spaním povídat. Horní věková hranice není. Dejte si společnou povídací deseti- či dvacetiminutovku.

O čem si před spaním povídat?

Pokud už dítě leží, posaďte se k němu, klidně ho držte za ruku nebo si k němu lehněte, tím vytvoříte ještě větší propojení. A začněte hned zvesela, tady máte pár šikovných tipů.

Co bylo dneska skvělé/super/se ti líbilo?

Vděčnost je mocná. Je příčinou štěstí a pozitivního naladění. A také sbližuje. Možná už vy sami s vděčností pracujete, možná si vedete deník vděčnosti a během dne, před spaním děkujete za vše, co se vám dobrého přihodilo – i za drobnosti. Naučte to i své dítě. Povídání si o veselých věcech přináší do života štěstí. Uspáváte-li dva sourozence najednou, klidně povídání spojte.

Možná vás překvapí, co dítě řekne. Očekáváte, jak vychválí den v aquaparku, a ono přijde s tím, že nejskvělejší bylo, jak jelo do školky na koloběžce. Ukáže vám, co opakovat, co má rádo, co opravdově zasáhlo jeho srdce. Chcete-li, klidně dítěti sdělte, co bylo skvělé i pro vás. Někdy se setkáte i s tím, že zmíní obtížné, nepříjemné věci, zejména u těch starších, ale bude za ně rádo. Že se pohádalo s kamarádem, ale je to dobře, protože zjistilo, že není opravdový kamarád...

Na co se těšíš?

Můžete směřovat k zítřku, víkendu, k prázdninám či k nějaké konkrétní události. Cílem je vidět pozitivní budoucnost. Významný americký psycholog Martin E.P. Seligman věnující se mnoho let výzkumům zpracoval metody k získání pozitivního pohledu na svět. Zajímali ho nejen dospělí, ale v knize The Optimistic Child se zaměřuje i na děti. Pro všechny je společné to, že naděje a optimismus jsou silnými prostředky, které bojují proti smutku a depresi. Navíc můžete společně s dětmi prožívat nadšení, vzrušení z pozitivní události.

Šest věcí, které dělají rodiče úspěšných dětí! Zkusíte je taky?

Chceš si o něčem promluvit?

Varianta otázek může být: "Trápí tě něco? Jsi z něčeho smutný?" Když dítě ví, že teď máte společný čas, kdy se na něj plně soustředíte – a věřte, dítě to hodně vnímá – dokáže se otevřít. Odhalí své zážitky, emoce, obavy, starosti, které byste se možná nedozvěděli. Hektický den vám takový prostor nedá. Chvíle před spaním ano. Možná vám sdělí, že není o čem mluvit, všechno je OK, respektujte to. Ale dětská duše je plná obav a strachů, vždy se něco najde. Možná se vám dětské trápení bude zdát jako banalita, ale neshazujte daný problém. Poskytněte pochopení, radu, ukonejšení a doptejte se dál. Co tě na tom tak moc trápí? Je něco, co mohu udělat, abych ti pomohla, aby bylo lépe?

Místo otázky omluva

Slova teď půjdou od vás. Omluvit se za něco, co vás vůči dítěti mrzí. Že jste dnes na něco zapomněli, možná jste zbytečně křičeli, vysvětlete, proč se to stalo, co vás k takovému chování vedlo. Byli jste nervózní z práce, unavení... Aby dítě vidělo i druhou stranu. Učíte ho tak pokoře, lidskosti, přiznat chybu, umět se omluvit, ukazovat nedokonalost.

Nezapomeňte na “mám tě rád”

S touhle větou rozhodně nešetřete a před spaním na ni nezapomínejte. Jedná se o nejzásadnější větu ze všech. Ukazování zájmu a bezpodmínečné lásky, naslouchání dětem je pro vzájemný milující vztah to nejdůležitější. Ať děti cítí, že vám na nich záleží. Ať v dospívání či dospělosti nepřicházejí za terapeutem s pocitem nemilovaného dítěte.

Další otázky před spaním pro inspiraci. Střídejte je, vyberte si dvě či tři, obměňujte je, ale vždy to zakončete větou “mám tě rád” a objetím.

  • Kdybys měl z dnešního dne vybrat jednu věc, kterou bys nakreslil, co by to bylo?
  • Je něco, co bys chtěl dnes změnit/udělat jinak?
  • Chtěl bys dnešní den prožít znovu? Co konkrétně?
  • Stalo se něco, co tě naštvalo/rozesmutnilo/rozplakalo?
  • Co se ti dnes povedlo?
  • Je něco, čeho se v příštích dnech/zítra – zítřejšího závodu, zápasu, představení, výletu – bojíš?
  • Komu jsi dnes udělal radost?
Čtěte dětem už od narození: Rozvíjíte jejich slovní zásobu a obrazotvornost
Témata: Děti, Předškolák, Školák, Výchova, Batole, Rodina, Rodina a vztahy, Péče o dítě a jeho výchova, Praktické rady, Rodičovství, Chování a vztahy, Spánek, Rodiče, Věková, Vztah, Vděčnost, Víno, Knížka, Láska, Propojení, Spaní, Polehávání, Nádobí, Messenger