[Odebírejte NOVINKY Z MAMINKY! Chci newsletter!]
„Kreslení a malování je pro děti jednou z přirozených aktivit, při kterých rozvíjejí velmi důležité stránky psychiky, jako jsou představivost, tvořivost a koncentrace,“ popisuje psycholog a psychoterapeut Jan Kulhánek. Začít dítě může klidně ještě dřív, než vůbec udrží v prstech pastelku, oblíbené jsou třeba prstové barvy, kreslit se klidně dá i přímo prstem do písku, mouky nebo plastelíny.
První pokusy o kresbu bychom u dítěte měli podle odborníků pozorovat zhruba ve dvou letech. Je přitom úplně jedno, co dítě kreslí, a je dobré mu nepodsouvat motivy, o kterých si myslíme, že jsou vhodné, nebo které máme sami rádi. Důležitým přínosem kreslení i pokusů o něj je senzomotorická koordinace. „Kreslením u dětí pěstujeme prostorový odhad, šikovnost rukou i pozorovací schopnosti,“ vysvětluje psychoterapeut Kulhánek. Dobře vyvinutá motorika pak znamená, že se dítě bude učit snadněji psát, a málo se ví, že kresba souvisí i s řečí. Uvolněná ruka při kreslení znamená uvolněná mluvidla.
Zhruba okolo čtyř let věku bychom také dítě měli učit správnému úchopu pastelky. Nechávat to až na první třídu by bylo pozdě, pak už je totiž nutné přeučovat techniku držení tužky speciální metodou. Správné uchopení tužky nebo pastelky je totiž důležitým předpokladem pro správné psaní. Jak na to? Správnému držení se říká špetkový úchop. Tužka je položena na prostředníčku a palec ji přidržuje. Ukazováček je shora položený na tužce. Vhodně položený ukazováček umožní dítěti na tužku poklepat. Prsty by měly být pokrčeny, nikoli prohnuty. K tréninku správného držení pastelky můžete použít jednoduchou básničku: „Vezmi palec, ukazovák, zob, zob a máš tu zobák. Do zobáčku tužku dáme, prostředníčkem podpíráme.“
Určitě dítě k ničemu nenuťte, abyste mu tuto činnost ještě více nezprotivili. „Velmi důležité je, abychom my dospělí tvořivost dětí nekazili kritikou a příliš velkými nároky na výkon. Ideální je děti povzbuzovat, oceňovat a projevovat hlavně zájem,“ radí Jan Kulhánek.
Zkuste také zdravou motivaci. Někdy pomůže kreslit si společně, vyzvat dítě, aby nakreslilo, co si přeje k Vánocům, co nejhezčího zažilo o prázdninách. Pokud však váš potomek kreslení zatvrzele odmítá, nabídněte mu jiné činnosti, díky kterým procvičí jemnou motoriku. Jde o běžné každodenní aktivity jako skládání prádla, spravování různých věcí, vaření a pečení nebo třeba navlékání korálků.
Skvělou motivací může být také přihlásit dítko do nějaké výtvarné soutěže, kde má šanci díky svému obrázku vyhrát ceny, které ho zaujmou. Tak funguje například mezinárodní soutěž pro děti Dream Car, kterou každoročně pořádá společnost Toyota. Na regionální úrovni děti ve třech věkových kategoriích soutěží o krásné ceny, jako jsou třeba stavebnice Lego, zábavní elektronika nebo skateboard. Pokud by dítko uspělo v mezinárodním kole, jehož finále probíhá v Japonsku, získá dokonce i finanční odměnu.
Výtvarné soutěže pro děti probíhají rovněž v rámci celostátního projektu Celé Česko čte dětem nebo pod záštitou Ministerstva vnitra ČR pod názvem Svět očima dětí.