Maminka.czŠkolák

Proč je třeba procvičovat mysl dětem i o prázdninách?

Mnozí z vás si z dětství vybavují chvíle, kdy vám někdo z blízkých diktoval věty či matematické příklady. Nebo jste přeříkávali básničky, nutili vás číst si co nejvíce knížek a hrát společenské hry. Někdo to miloval a rád na to vzpomíná. Zároveň to teď předává vlastním dětem. Někteří to možná neměli nijak v lásce, v každém případě všichni se shodneme, že je to dobrá a potřebná škola do života.
18. 8. 2013
Proč je třeba procvičovat mysl dětem i o prázdninách?

Nakonec jsem byla pro

Kdyby mi moje máma taky dávala během prázdnin diktáty, jistě bych dnes neměla problém s disciplínou. Takto jsem po uvážení a prvotním odsouzení musela souhlasit s kamarádkou, která zrovna chtěla vzpouzející se dceři – skoro čtvrťačce - nadiktovat pár větiček na procvičení.

Učitelka to ví nejlépe

Jsme uprostřed horkého léta, borůvky, mateřídouška a jahody přímo za chalupou u lesa, člověk neví, jestli se dřív houpat v síti, psát deníček a tajné dopisy na půdě, hltat poslední díl Harryho Pottera nebo dirigovat zbývající mladší, dobře manipulovatelný kolektiv k různým hrám a představením. A do toho přijde máma s diktátem. Ta máma, a moje dobrá přítelkyně k tomu, je navíc učitelka. Češtiny.

Bezpochyby matka moudrosti

Pedagogičtí odborníci jsou si samozřejmě jisti, že opakování je žádoucí, ale v přijatelné míře, protože mozek dítěte si také musí odpočinout. Ale ne zakrnět! Je nesmysl nutit dítě, které rádo čte, do každodenních diktátů. Ale proč mu jednou za x dnů nedat diktát s tím, že ho bude mít bez chyby – o to méně se třeba bude stresovat vstupem do vyššího ročníku.

Kterak správně na to?

Jak je výše uvedeno: všeho s mírou, v klidné chvíli, s upozorněním dopředu a třeba se slíbenou odměnou. Nebo vyhlaste soutěž, mač, dítě versus druhý rodič nebo návštěva, kterou máte zrovna na chalupě atp. Je však nutné zjistit si dopředu, co přesně děti v právě uběhlém školním roce probíraly, abyste například po prvňákovi nechtěla znát psaní předložek, které se učí až později. Ideálně byste měla mít po ruce učebnici z konce proběhnuvšího ročníku.

Pozor na dramatizování celé akce

Mějte na paměti, že z takového prázdninového procvičování nesmíte dělat vědu. Chyby neberte nijak zvlášť vážně a netrestejte školáky za jejich vědomostní nedostatky. Na druhou stranu bezchybně splněné úkoly, výhru v Černém Petrovi či Scrabble hodně chvalte, abyste žáčkům příjemně polechtala ego.

Proč a jak nejlépe trénovat mozek?

Berte takové letní učení, ať už v jakékoliv podobě, jako hodnotnou investici do budoucna. Pomocí diktátů, příkladů, pexesa, kvarteta, šachů a všech dalších společenských her pěstujete v dětech vůli, odpovědnost k vlastním znalostem a chuť ke vzdělávání, které není jen předmětem školy, ale celého života. Píše si vaše dítě deník? Ne? Ať co nejrychleji začne! Hrajete s dítětem karetní, vědomostní a strategické hry? Ne? Ihned je nakupte nebo vydolujte ze skříně a začněte si hrát! Nejen, že tak trénujete hlavu dětem i sobě, ale jednoznačně se dítěti plnohodnotně věnujete a to je prostě nejdůležitější.

Témata: Děti, Školák, Myš
Mohlo by vás zajímat
Špatné počasí? Nevadí! Vezměte do ruky knihu a užívejte si domácí pohodu
Halloweenské dobroty, které ocení nejen děti
Utrpení matek perfekcionistek... Perfektní chtějí být většinou prvorozené dcery
Diastáza se objevuje hlavně po druhém porodu. Jak se zbavit rozestupu břicha ?

Registrace

Pojďte s námi diskutovat, posílat otázky do poradny, nabízet a kupovat dětské zboží v bazárku.

Díky jednoduché registraci máte ke všemu okamžitý přístup.

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv do vaší e-mailové schránky.

 

Předplatné

Aktuální číslo časopisu