[Odebírejte NOVINKY Z MAMINKY! Chci newsletter!]
Kdyby mi někdo vyprávěl, že usnu během skládání puzzlí s dvouletým batoletem, neuvěřím mu. Nebo taky na záchodě v práci. A obojí je vlastní zkušenost ze dvou těhotenství. Takže nejste divná, když každou volnou chvíli téměř padáte do mdlob. Především první a poslední trimestr stojí za to.
Kromě všudypřítomné únavy se asi dostaví nevolnost, takže potřeba ležet se zintenzivní. Nepřekonatelná potřeba spánku se může objevit v jakékoli denní době a situaci především kvůli hormonům, které si s vaším tělem dělají, co chtějí. Pokud to půjde, spánku se nebraňte. Ideální doba je aspoň pár minut po obědě a večer do pelechu co nejdříve. Když máte doma už jedno dítě, nestyďte se jít spát po obědě s ním. A vyhlížejte druhý trimestr, kdy to všechno načas přejde a naopak se budete třeba cítit přímo nabitá energií.
„U některých maminek ale může únava převládat celé těhotenství,“ říká porodní asistentka a cvičitelka Dagmar Vlčková ze Studia pro ženy. Podle ní se dá proti tomu částečně bojovat i cvičením, ale velmi důležitý je spánkový režim. Berte to s nadsázkou tak, že máte spát za dva. Vyhovět tělu v jeho potřebách. Také se zaměřte na správný jídelníček, především příjem železa. Ve druhé a třetí třetině těhotenství je totiž třeba jeho příjem zvýšit – váš organismus musí zásobovat placentu a vytvářet červené krvinky nejen pro sebe, ale i pro miminko. Takže na váš talíř by mělo patřit kvalitní maso. Dopřejte si i mořské ryby, celozrnné potraviny, luštěniny a oříšky.
Pro něj platí jedno hlavní heslo: Nepřetěžujte se. Tělo vám to obvykle ani moc nedovolí – bříško je velké a překáží, znovu budete unavená a k tomu se přidají dva atributy, které odpočinek budou kazit: potřeba často čurat a téměř nemožnost najít pohodlnou polohu, ve které byste se vyspala. V kombinaci s tím, že vás třeba miminko bude i budit kopáním, je to pěkný koktejl na nespavost.
„Protože spokojenost a psychika ženy je u porodu zásadní, radím opravdu pracovně vypnout, nedohánět věci na poslední chvíli, vyhovět potřebám těla i ohledně odpočinku,“ shrnuje Dagmar Vlčková. „Únava je už velká a spánek příliš kvalitní není.“
Průvodce těhotenstvím ve dvou minutách
Snažte se najít co nejpohodlnější polohu pro odpočinek (klidně i na zádech) a pod vedením zkušené lektorky trénujte úlevové polohy a dýchání. Ideální volbou je jóga a jí podobné body and mind formy. Učíte se tu dýchat do břicha – uvolníte napětí, relaxujete a to všechno jako když najdete za pár týdnů u porodu.