Maminka.czChování a vztahy

Proč jsou holčičky jiné? Tajemství se skrývá v mozku

Fyzické rozdíly mezi chlapečkem a holčičkou jsou samozřejmě zjevné takřka na první pohled, ale napadlo vás třeba, proč holčičky mluví obvykle dříve a lépe než kluci?
27. 3. 2015
Proč jsou holčičky jiné? Tajemství se skrývá v mozku

Nejnápadnější rozdíl mezi klukem a holčičkou samozřejmě nalezneme tam, kde se setkávají jejich dolní končetiny, nicméně podobně důležité místo najdeme i mezi jejich ušima! Ano, mnoho rozdílů v chování, dozrávání, učení i dovednostech malých slečen a pánů ovlivňuje práce mozku, která v případě mužského a ženského mozku vykazuje určité rozdíly.

Proč holčičky mluví obvykle dříve a lépe, než kluci?

„Bylo prokázáno, že levá mozková hemisféra se u dívek rozvíjí mnohem rychleji, než u chlapců. A protože tam leží řečové centrum, naučí se chlapci zpravidla mluvit později než dívky,“ tvrdí  rodinná terapeutka německého původu v Gisela Preuschoffová, a nejen ona i celá řada dalších odborníků.

Tento rozdíl se samozřejmě časem vyrovná (i když některé slečny i dámy působí tak, jako by tento „náskok“ stále přetrvával, ba se dokonce zvětšoval – inu, asi delší praxe…). Naopak pravá hemisféra – oblast mozku odpovědná za řešení vizuálních a prostorových problémů si dává načas u dívek. Malé slečny mívají pravděpodobně horší prostorovou orientaci a představivost. Možná proto jsou technicky zaměřené stavebnice (a později přímo technické obory) spíše doménou kluků.

Holčičky mají širší spojovací „most“ mezi hemisférami

„Nejčastěji diskutovaný rozdíl mezi mužským a ženským mozkem se týká skupiny nervových buněk spojujících pravou a levou hemisféru. Tento most, corpus callosum, je podstatně větší u ženského mozku a to může vysvětlovat jisté rozdíly mezi mužským a ženským procesem myšlení,“ tvrdí Gisela Preuschoffová. Co to v praxi znamená?

Mužský mozek má tendenci se specializovat, každá funkce je přesně lokalizována do určitého centra, malý i velký muž umí výborně oddělovat a ukládat informace. Naproti tomu mozek dívky a ženy funguje globálněji, hemisféry jsou lépe propojeny, vzájemně bezvadně spolupracují a společně zpracovávají informace. Navíc dokážou lépe pracovat s intuicí a pamětí.

Kluci mají v hlavě krabice, holčičky klubko drátů

Populární americký pastor Mark Gungor o těchto rozdílech velmi vtipně mluvil v jednom ze svých nejzábavnějších kázání jako o mužském mozku plném krabic, kde má v každé krabici určitá oblast života své jasné místo, krabice se nedotýkají, jejich obsah se neprolíná a vždy je „otevřena“ jen jedna krabice. Naproti tomu dívky a dámy mají prý v mozku klubko drátů, ty se dotýkají, prolínají, vše je propojeno, vše souvisí se vším. Možná i proto bývají už v dětství chlapecké a holčičí hry i způsob hraní, přemýšlení a komunikace jiný.

Podívejte se na video:

Vlídné slovo odborníka na závěr

„…rodiče by si měli uvědomit, že existuje mnoho předsudků ohledně pohlaví a většina dětí se vyvine úplně jinak, než jak si rodiče ve svých snech představovali. Dívky v žádném případě nejsou vždy klidné, milé a hodné, stejně jako chlapci nemusí být automaticky divocí agresivní a inteligentní. Každé dítě je jedinečné. Každé přináší do světa charakteristickou osobnost a každé je utvářeno také svým okolím,“ říká rodičům ve své knize Výchova dívek, Gisela Preuschoffová.

Témata: Chování a vztahy, Řečové centrum, Pravá hemisféra, Tajemství, Gisela Preuschoff, Rodinná terapeutka
Mohlo by vás zajímat
V této lesní školce klasické hračky nenajdete, děti si je totiž musí vyrobit samy
Dítě ve znamení Váhy bývá miláčkem učitelů, ale často klame tělem
S bylinkami u dětí zacházejte opatrně. Při nachlazení pomůže lípa nebo mateřídouška
Vychází největší číslo roku časopisu Maminka. A nechybí slevové kupóny na nákupy!

Registrace

Pojďte s námi diskutovat, posílat otázky do poradny, nabízet a kupovat dětské zboží v bazárku.

Díky jednoduché registraci máte ke všemu okamžitý přístup.

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv do vaší e-mailové schránky.

 

Předplatné

Aktuální číslo časopisu