Maminka.czChování a vztahy

Proč kojenci hází věcmi?: Zlobí, manipulují s vámi, nebo je všechno jinak?

20. 3. 2017
Proč kojenci hází věcmi?: Zlobí, manipulují s vámi, nebo je všechno jinak?
Proč to ti kojenci jenom dělají. Co z toho mají házet věcmi kolem sebe. „Kojenecká házená“ je stará jak lidstvo samo – vedle přeborů v žužlání čehokoliv, „krámování“ šuplíků a košů, patří mezi nejoblíbenější sporty starších kojenců a mladších batolat.

Znáte tuhle situaci? Kolečka kočárku se točí, spěcháte domů a „bác!“, z kočárku letí autíčko, v poklidu jej seberete, podáte a než se stačíte narovnat „bum ho“ a máte kapotu obtisknutou na čele – to je prima hra!

„Kojenecká házená“ je stará jak lidstvo samo – vedle přeborů v žužlání čehokoliv, „krámování“ šuplíků a košů, patří mezi nejoblíbenější sporty starších kojenců a mladších batolat. Čím sedí „házenkář“ výše, tím lépe! Nejlépe se sportuje při jízdě v kočárku, během přebalování na vysokém přebalovacím pultu nebo třeba v době, kdy by se měla klížit očka, jenže v postýlce je táááková nuda…

Nejprve „žužlal“ a pak „házenkář“

Zatímco okolo pátého měsíce zkoumá kojenec svět zejména hmatem, zrakem a velmi typicky pro tento věk také ústy, kolem sedmého měsíce přichází období akce! „Je patrné, že dítě hází hračku nebo jiný předmět s obrovským potěšením!

Sleduje, jak padá, a očekává, že předmět rodič sebere, aby hra mohla opět začít! Dospělí, zvláště starší generace, velmi chybně toto chování interpretují jako manipulaci s jakýmsi náznakem agresivity,“ tvrdí předškolní a volnočasová pedagožka a maminka tří neposedů Elen Krátká.

VIDEO: Jak pomoci dětem se sedem, lezením a chůzí

Manipulátor? Nikoliv, experimentátor!

„To nemyslíš vážně, že to budeš sbírat, vždyť s tebou jen manipuluje! Plácni ho přes ruku, vyhubuj a hračku mu vezmi, ať si to pamatuje!“ slýchají maminky občas od babiček a starších tetiček. Jenže toto chování nemá zpočátku nic společného s manipulací nebo dokonce agresivitou; dítě si jednoduše hraje, objevuje svět a zkoumá prostor. 

 

„Dítě v tomto věku začíná intenzivně objevovat svou prostorovou ohraničenost – má ruce a nohy, může se jich dotýkat, prohlížet je, hrát si s nimi. Házením předmětů pak poznává vzdálenosti ve svém okolí a testuje, co to udělá, když dopadnou,“ vysvětluje pedagožka Elen Krátká.

 

Možná by se jeho činnost dala přirovnat k tomu, když dospělí stojí u studny a testují její hloubku – hodí kamínek, čekají a počítají, kdy a zda vůbec kamínek dopadne na hladinu.

Zapojit se, či ne?

Máte-li čas a jsou-li vhodné podmínky, klidně se do takové hra zapojte, dítě bude nadšené z vaší účasti, podpory a spolupráce. Je-li hra v danou chvíli nevhodná, nebo je na čase ji ukončit, hračku v klidu schovejte, můžete jí třeba společně udělat „pápá“ a věnujte se jiné činnosti.

Pokud dítěti za jeho objevování a hru vyhubujete, bude pravděpodobně zmateno z vašeho nepochopení a akt házení si spojí s něčím nežádoucím, špatným a agresivním. A tak se může časem stát, že házením věcí bude demonstrovat svou agresivitu a frustraci, ty ustoupí zábavě, pozorování a objevování světa – což je opravdu škoda!

Tuto krásnou hrací kostku zvládne ušít každý. Nevěříte? Vyzkoušejte!

V zajímavé, útlé publikaci s příznačným názvem Agresivita dětí, její autorka Edwige Antiérová uvádí: „Dítěti vyloženě škodí takový rodič, který nad ním ve hře uplatňuje svou převahu, například se posmívá jeho naivitě, podává mu hračku a pak cukne nebo ho straší. Toto morálně sadistické chování narušuje důvěru dítěte v dospělého. Dítě zneklidní, ztratí ke svému okolí důvěru, znejistí, protože nikdy neví, co mu kdo provede, a rozvine obranné chování, které ho činí agresivním.“

Když už hrají hry, tak ať přitom cvičí. Pořídili byste potomkům dětský rotoped?
8 tipů na rozvoj hrubé motoriky vašeho děťátka
GALERIE: Ilustrátorka baví mámy na internetu vtipnými komiksy
Boj s každým kusem oblečení aneb jak nasoukat batole do šatů?
Témata: Video, Děti, Kojenec, Chování a vztahy, Hry pro děti, Hračky pro děti, Přebalovací pult, Agresivita, Věc, Autíčko, Objevování, Pedagožka, Kamínek

Mohlo by vás zajímat
Alena Šeredová porodila holčičku. Jak něžně ji oslovuje?
Módní ikoně Harper Beckham je devět. Chodí na nehty, hraje fotbal, rodiče ji líbají na rty
Milují vaše děti trdelník? Upečte jim ho doma za zlomek ceny
Hrnkový beránek: Paráda hotová za pár minut! Tady je video recept
Šéfkuchař Přemek Forejt: Jsem krkavčí táta. Dceru nevídám moc často
Zveřejňuje fotky dcery na sítích, ale neukáže ji! Jak to dělá?
Jana Bernášková: Špatně jsme odhadli syna, komunitní škola nebyla pro něj
Kristýna Leichtová rodila doma! Mezi herečkami nebyla první
Růstový spurt: Období nenasytného kojence vás potká několikrát

Horoskopy

Střelec Naslouchejte hlasu svého těla. Když hlásí pomalejší tempo, tak ho poslechněte. Opravdu vám nic neuteče.…

Jména pro děti

Největší výběr jmen.

Dnes má svátek: Prokop, Ramon, Ulrika

Aktuální vydání

Aktuální číslo časopisu

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv do vaší e-mailové schránky.

  

Výhodné předplatné

Objednat předplatné