Maminka.czChování a vztahy

Proč kojenci hází věcmi?: Zlobí, manipulují s vámi, nebo je všechno jinak?

20. 3. 2017
Proč kojenci hází věcmi?: Zlobí, manipulují s vámi, nebo je všechno jinak?
Proč to ti kojenci jenom dělají. Co z toho mají házet věcmi kolem sebe. „Kojenecká házená“ je stará jak lidstvo samo – vedle přeborů v žužlání čehokoliv, „krámování“ šuplíků a košů, patří mezi nejoblíbenější sporty starších kojenců a mladších batolat.

Znáte tuhle situaci? Kolečka kočárku se točí, spěcháte domů a „bác!“, z kočárku letí autíčko, v poklidu jej seberete, podáte a než se stačíte narovnat „bum ho“ a máte kapotu obtisknutou na čele – to je prima hra!

„Kojenecká házená“ je stará jak lidstvo samo – vedle přeborů v žužlání čehokoliv, „krámování“ šuplíků a košů, patří mezi nejoblíbenější sporty starších kojenců a mladších batolat. Čím sedí „házenkář“ výše, tím lépe! Nejlépe se sportuje při jízdě v kočárku, během přebalování na vysokém přebalovacím pultu nebo třeba v době, kdy by se měla klížit očka, jenže v postýlce je táááková nuda…

Nejprve „žužlal“ a pak „házenkář“

Zatímco okolo pátého měsíce zkoumá kojenec svět zejména hmatem, zrakem a velmi typicky pro tento věk také ústy, kolem sedmého měsíce přichází období akce! „Je patrné, že dítě hází hračku nebo jiný předmět s obrovským potěšením!

Sleduje, jak padá, a očekává, že předmět rodič sebere, aby hra mohla opět začít! Dospělí, zvláště starší generace, velmi chybně toto chování interpretují jako manipulaci s jakýmsi náznakem agresivity,“ tvrdí předškolní a volnočasová pedagožka a maminka tří neposedů Elen Krátká.

VIDEO: Jak pomoci dětem se sedem, lezením a chůzí

Manipulátor? Nikoliv, experimentátor!

„To nemyslíš vážně, že to budeš sbírat, vždyť s tebou jen manipuluje! Plácni ho přes ruku, vyhubuj a hračku mu vezmi, ať si to pamatuje!“ slýchají maminky občas od babiček a starších tetiček. Jenže toto chování nemá zpočátku nic společného s manipulací nebo dokonce agresivitou; dítě si jednoduše hraje, objevuje svět a zkoumá prostor. 

 

„Dítě v tomto věku začíná intenzivně objevovat svou prostorovou ohraničenost – má ruce a nohy, může se jich dotýkat, prohlížet je, hrát si s nimi. Házením předmětů pak poznává vzdálenosti ve svém okolí a testuje, co to udělá, když dopadnou,“ vysvětluje pedagožka Elen Krátká.

 

Možná by se jeho činnost dala přirovnat k tomu, když dospělí stojí u studny a testují její hloubku – hodí kamínek, čekají a počítají, kdy a zda vůbec kamínek dopadne na hladinu.

Zapojit se, či ne?

Máte-li čas a jsou-li vhodné podmínky, klidně se do takové hra zapojte, dítě bude nadšené z vaší účasti, podpory a spolupráce. Je-li hra v danou chvíli nevhodná, nebo je na čase ji ukončit, hračku v klidu schovejte, můžete jí třeba společně udělat „pápá“ a věnujte se jiné činnosti.

Pokud dítěti za jeho objevování a hru vyhubujete, bude pravděpodobně zmateno z vašeho nepochopení a akt házení si spojí s něčím nežádoucím, špatným a agresivním. A tak se může časem stát, že házením věcí bude demonstrovat svou agresivitu a frustraci, ty ustoupí zábavě, pozorování a objevování světa – což je opravdu škoda!

Tuto krásnou hrací kostku zvládne ušít každý. Nevěříte? Vyzkoušejte!

V zajímavé, útlé publikaci s příznačným názvem Agresivita dětí, její autorka Edwige Antiérová uvádí: „Dítěti vyloženě škodí takový rodič, který nad ním ve hře uplatňuje svou převahu, například se posmívá jeho naivitě, podává mu hračku a pak cukne nebo ho straší. Toto morálně sadistické chování narušuje důvěru dítěte v dospělého. Dítě zneklidní, ztratí ke svému okolí důvěru, znejistí, protože nikdy neví, co mu kdo provede, a rozvine obranné chování, které ho činí agresivním.“

Když už hrají hry, tak ať přitom cvičí. Pořídili byste potomkům dětský rotoped?
8 tipů na rozvoj hrubé motoriky vašeho děťátka
GALERIE: Ilustrátorka baví mámy na internetu vtipnými komiksy
Boj s každým kusem oblečení aneb jak nasoukat batole do šatů?
Témata: Děti, Video, Kojenec, Chování a vztahy, Hry pro děti, Hračky pro děti, Agresivita, Kamínek, Objevování, Autíčko, Věc, Pedagožka, Přebalovací pult

Mohlo by vás zajímat
Dcery Karla Gotta: Která zdědila tátův talent? A která se mu nejvíc podobá?
Obula jsem podpatky a vyrazila si. Mé staré já stále existuje, jásá Marie Doležalová
Nejčastější mateřské hříchy: Tímhle brzdíte vývoj dítěte a možná to nevíte
Tereza Ramba to schytala od matek. Kvůli nosítku! Co jí píše Třeštíková?
Zimní děti versus ty letní: Datum narození ovlivňuje zdraví i charakter
Meghan vyrazila se synem Archiem na procházku. Ale co to nosítko?
Jsem v tom? Jak poznáte, že jste těhotná, i bez testu
Marta Jandová: Dcera chodí do státní školy, na úkoly jsme připraveni
Růstový spurt: Období nenasytného kojence vás potká několikrát

Horoskopy

Lev Využijte své schopnosti na maximum, protože jste podnikaví a kreativní. Určitě se vám povede v…

Jména pro děti

Největší výběr jmen.

Dnes má svátek: Ingrid, Ingeborg, Inna

Aktuální vydání

Aktuální číslo časopisu

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv do vaší e-mailové schránky.

  

Výhodné předplatné

Objednat předplatné