[Odebírejte NOVINKY Z MAMINKY! Chci newsletter!]
Je na něj žalostný pohled! Při každém škytnutí se kojenec celý otřese, navíc trvá vcelku dlouho, než otravná škytavka odezní...
Úderně načasované a velmi rytmické stahy bránice, svalo-šlachové blány, která odděluje orgány hrudního koše a orgánů v dutině břišní, nejsou žádným příjemným skotačivým tanečkem – naopak! Škytavka, jak tento pohyb v našich útrobách nazýváme, je sice nebolestivá, zato však značně nepříjemná. Když si pak „zasedne“ na maličkého kojence a ne a ne se ho pustit, bývá na děťátko žalostný pohled. Proč ke škytavce u kojenců dochází?
„Novorozenci a kojenci často škytají. Po pití mají totiž naplněný žaludek, a to dráždí nerv na bránici. Škytání je vlastně špatná synchronizace dýchání a bránice – to že roztahování plic a bránice postupují proti sobě, se projevuje jako škytavka,“ vysvětluje zcela jednoduše autorka řady knih a publikací o výchově dětí, psycholožka Helena Chvátalová. Existuje však několik skupin dětí, které mají ke škytání větší sklony.
Škytavkou velmi často trpí kojenci, kteří z různých důvodů hltají. Buď jde o jedlíky od narození, nebo o děťátka, kterým kvůli prudkému spouštěcímu reflexu mateřského mléka nic jiného nezbývá. Častěji též škytají děti, které trápí tzv. gastroezofageální reflux. Méně častou příčinou škytání jsou také leknutí a chlad.
Děťátko se zkrátka rozškytá potom, co uslyší nepříjemný hlasitý zvuk nebo je kvůli „nehodě“ rozbaleno z plenky a vysvlečeno v chladnější místnosti.
„V podstatě s tím nemůžete nic dělat – neznepokojujte se, škytavka odezní sama. Případně můžete dát děťátku ještě trochu napít nebo je položit na bok,“ radí rodičům psycholožka Chvátalová. My však pro vás máme ještě další tipy a triky z praxe: