Maminka.czČasopis Maminka

Proč nám děti lžou? Máme pro vás 7 nejčastějších důvodů lhaní předškoláků

Michaela Láchová 16.  10.  2021
Jak se zachovat, když nám dítě lže? A proč to vlastně dělá? Jak konkrétně se liší jeho motivace s věkem? A jak to je v případě milosrdné lži? Kolem lží člověka napadá tolik otázek! A my jsme na ně pro vás hledali odpovědi.

[Odebírejte NOVINKY Z MAMINKY! Chci newsletter!]

Lež má mnoho podob. Někdy je až směšně okatá i z úst dospěláka, někdy důmyslně převlečená tak, že je téměř neodhalitelná. Intriky, pomluvy a lži považujeme za něco hodného opovržení, přesto jsou v dospělém světě (bohužel) na denním pořádku.

Říká se, že ten, kdo tvrdí, že nelže, zalhal právě v tuto chvíli. Jen pro zajímavost – psycholog Gerald Jellison z Univerzity v Severní Karolíně v článku How to Spot a Liar uvádí, že každému člověku někdo zalže přibližně jednou za pět minut. Jak se v tom člověk, natož dítě, má vyznat? Přitom právě v dětství si k ní budujeme postoj dost zásadně.

VIDEO: Jak děti vnímají příchod sourozence? 

JAKÉ JSOU NEJČASTĚJŠÍ DŮVODY LHANÍ u předškoláků

  • Získání něčeho, po čem touží. 
  • Upoutání pozornosti a péče. 
  • Dítě z určitého množství informací vybere jen ty, které se mu hodí, neřekne to nejpodstatnější. 
  • Vyhnutí se trestu a něčemu nepříjemnému. 
  • Přehánění, zveličování.
  • Nerozeznání fantazie od skutečnosti.
Zdroj: Když dítě lže, Tereza Beníšková (Grada 2010)

rozhovor 

Mgr. MARTIN ZAJÍC, dětský psycholog, bez-tize.cz 

Jak by měl rodič přistupovat ke lži u svého dítěte? A liší se třeba s věkem to, kdy považovat lež za problém? 

Odlišme lhaní a přibarvování nebo vymýšlení malých dětí, kdy je zjevné, že nejde o nějaký špatný účel. Děti mají bohatou fantazii a leckdy se v popisu mohou nechat unést a opravdu věci popisují jinak, než jak se staly. Neznamená to nutně, že lžou, nemusí si skutečnosti být vědomy, prostě to nově prožívají barvitěji. Podle mého názoru je lhaní problém v momentě, kdy rodič dítěti nemůže věřit a jde o vědomé uvádění nepravdy. Školní dítě by se podle mě již mělo orientovat v tom, co je to lhaní a že je nevhodné a nevýhodné. 

Je namístě lež trestat? 

Nejsem zastáncem trestů, nicméně někdy se jim podle mě nevyhneme. Dlouho jsem se nad tím zamýšlel a nakonec říkám ano, je to namístě. Je podle mě důležité odlišovat vztah k dítěti a vztah ke lži. Nelíbí se mi lhaní a vážně míněnou lež, klamání mohu nějak postihnout, ale nikdy nesmí dítě pochybovat, že se to týká jen tohoto chování. „Mám tě rád, i když jsi lhal, a to, že bude večer jen jedna pohádka místo dvou, neznamená, že mě to taky nemrzí. Chápu, proč jsi to udělal, ale tohle je důsledek lži. Tak a teď už jdeme na tu pohádku.“ 

Je podle vás někdy lež směrem k dítěti opodstatněná? Třeba v případě takzvané „milosrdné lži“? 

Jako začínající terapeut jsem byl plamenně proti milosrdným lžím. Teď už nejsem a vím, že někdy mají smysl. Všichni dospělí by ovšem měli počítat s tím, že ani milosrdnou lež nemusí dítě či dospívající po zjištění skutečnosti uznat – zpětně – proto s nimi doporučuji šetřit. Navíc rozhodně ovlivňují vzájemnou důvěru, takže s nimi opravdu opatrně. Už jsem někde říkal, že mě někdo ukamenuje, ale tvrzení „Táta tě má rád, jen musel asi zůstat v práci,“ znamená v životě menší utrpení i jiný vztah k rodiči, tím pádem i k sobě samému, než věta „Táta na tebe kašle, nestojíš mu za návštěvu…“ Chápu ale i lidi, kteří to odsuzují jako pokrytectví. Před patnácti lety bych stál na jejich straně. 

Kdy hovoříme o patologickém lhaní? 

Já o patologickém lhaní nemluvím, takže těžko soudit. V psychoterapii není někdy tak důležité, jak se problém nazývá, zda jde o diagnózu, nebo o vyjádření podstaty třeba hovorovými výrazy. Předpokládám, že myslíte situaci, kdy se sám mluvčí někdy nevyzná v tom, co je pravda a co lež, aniž by z toho měl nějaký výrazný užitek, snad nějaké uznání, pozornost. Je důležité se vždy zabývat tím, k čemu je tento nástroj tak potřebný a zda toho nelze dosáhnout jinak. Nicméně bez náhledu onoho lháře to jde velmi těžko. Bohužel se musí srážet s realitou a okolí musí počítat s tím, že důvěru si tento člověk musí teprve zasloužit. Se všemi důsledky, které to přináší. 

Umíme si připustit vlastní pravdu? Stojíme si za ní? Jak by měl člověk přistupovat ke lži u svého dítěte? Přečtěte si celý článek v říjnovém vydání časopisu Maminka. Časopis je dostání ve všech trafikách, ikiosek.czrohlik.cz a kosik.cz.

Témata: Časopis Maminka, Předškolák, Chování a vztahy, Rodičovství, Dospívání, Grada, Lež, Orient, Motivace, Děti, Milosrdná lež, Lhaní, Martin Zajíc, Vztah, Beníšková, Psycholog, Nejčastější důvod, Tereza Beníšková
Mohlo by vás zajímat
Před pěti lety získala titul Nejkrásnější dívka světa. Jak vypadá Anastasiya dnes a čím by chtěla být, až vyroste?
Mrázková Dita
slavné děti
Těhotenství s trojčaty týden po týdnu. Podívejte se na neskutečnou proměnu ženského těla
kog
Těhotenství
První těhotný muž světa porodil 3 děti. Nechtěl jsem zůstat lesbickou ženou, opačné pohlaví je pro mě přirozenější, říká
Formánková Simona
transgender
Princ George nebo princezna Charlotte jako dospělí: Jak se promění tváře dětí z královských rodin za několik let?
Formánková Simona
Galerie
Použitý kondom nebo ojetá pneumatika? Tyhle těhotenské fotky jsou kreativní až za hranu! Posuďte sami
Formánková Simona
Galerie
Upečte si dokonale vláčný perník. S nastrouhanými jablky bude nepřekonatelný
redakce
Recepty
Intimněji už to nejde: Tyhle fotky zachycují první vteřiny dítěte na světě. Podívejte se na dechberoucí detaily
Víchová Tereza
Porod
Chlapec žil pouhých 10 dní. Společně strávený čas pro nás byl požehnáním, tvrdí rodina. Jejich dojemný příběh obletěl celý svět
Formánková Simona
Příběhy
Dejte „to” do ústavu, řekli jí o dceři. Jana se nevzdala a z „hadrové panenky” Johanky křeše denně zázraky
Víchová Tereza
Příběhy