Maminka.czNovorozenec

Proč nám novorozenci tolik voní? Je to droga, zjistili vědci

len 19.  2.  2024
Miminka možná vypadají bezmocně, ale ve skutečnosti je příroda vybavila několika velmi efektivními mechanismy, které jim mají zajistit přežití. Velké oči, hebká kůže, baculaté tvářičky… Všechny tyhle něžné, ale účinné prostředky nutí nás dospělé, abychom se o ně starali navzdory nevyspání, hromadě křiku i nevábnému obsahu plenek. A pak je tu zbraň z nejsilnějších – dětská vůně. Jak to, že pouhé její nasání v nás spouští takovou škálu emocí?

[Odebírejte NOVINKY Z MAMINKY! Chci newsletter!]

Kdo nebořil (nejen) svému miminku nos do chmýří na hlavičce? Je to voňavé, neodolatelné a ani vlastně pořádně nevíme, proč to děláme. Prostě MUSÍME. Příroda to tak zařídila. Odér vršku hlavičky novorozence je jednou z nejúžasnějších vůní. Kam se na ni hrabou mořský vzduch a čerstvě upečené čokoládové sušenky!

Tuto jedinečnou vůni cítíme od okamžiku, kdy se dítě narodí, ať už jde o vaginální porod nebo o císařský řez. Vydrží několik týdnů a pak postupně odeznívá. A zdá se, že se jí nedá odolat... Tento fakt se rozhodli prozkoumat vědci a došli k převratnému výsledku – vůně novorozenců působí jako droga!

VIDEO:  Zdají se kojencům sny? A proč se ve spánku smějí?

Reagují maminky i bezdětné ženy

Obecně opravdu existuje vůně, která doprovází novorozence v prvních týdnech života, u každého dítěte se ale liší. Jedna maminka řekne, že její miminko voní jako kombinace mýdla, mléka a čerstvého chleba, jiná bude svou novou ratolest popisovat jednoduše jako „sladkou“. Předpokládá se, příroda tuto vůni "nenadesignovala" jen tak pro zábavu, ale že má svou funkci: v prvních dnech života kojence je jejím úkolem propojit rodiče se svým potomkem – utvořit mezi nimi pouto.

Jaké jsou síla této vůně a mechanismus jejího fungování, se rozhodli prozkoumat vědci z Université de Montréal v Kanadě. Sledovali mozkovou aktivitu 30 žen: 15 žen, které nedávno porodily, a 15 žen, které nerodily nikdy. Dávali jim (druhé skupině) očichávat košilky dvoudenních dětí, se kterými neměly nic společného – neznaly je. Výsledky byly překvapivé: obě skupiny žen vykazovaly mozkovou aktivitu v oblastech spojených s odměnou, na přístrojích jim přímo jiskřila centra potěšení. Přičemž nezáleželo až tolik na tom, zda žena předtím porodila, nebo ne – mozek žen z obou kategorií reagoval na dětskou vůni, jako by to byla lahodná pochoutka, nebo dokonce droga. Vědci tak dokázali, že vůně kojenců je opravdu omamná!

20 podivných věcí na novorozencích, které jsou ale úplně normální

Voním, abys měla radost, mámo

„Vůně novorozenců zasahuje oblasti mozku, které se aktivují, pokud máte velký hlad a konečně si dáte něco k jídlu nebo pokud jste narkoman a konečně dostanete drogu, po které jste toužili,“ říká spoluautor studie Maternal Status Regulates Cortical Responses To The Body Odor Of Newborns publikované v časopise Frontiers in Psychology Johannes Frasnelli.

Potvrzuje tím teorii, že omamný novorozenecký odér se s největší pravděpodobností vyvinul pro to, aby rodičům usnadnil péči o novorozence. „Zejména s prvním dítětem přechází matka ze života v páru k tomu, že se najednou musí starat o malého človíčka, který pláče, kdy chce, a po kterém musí uklízet. Je to velké, opravdu velké narušení jejího života a mohlo by to být vnímáno jako něco nepříjemného. A přesto z toho většina rodičů má radost,“ říká Johannes Frasnelli. 

Všimněte si, že schválně používá výraz „rodiče“, přestože zmíněný výzkum dopad novorozenecké vůně na otce nezkoumal. Ale Johannes Frasnelli míní, že mozky otců budou reagovat také tak. K tomu razí odvážný názor, a sice ten, že zdánlivě bezmocné dítě nejenže potřebuje si dospělé zavázat, co se péče týče, ale zároveň je jeho vůně i jakýsi způsob, jak se o rodiče stará – náročnou péči jim vlastně ulehčuje tím, že je takto těší.

Mám tě ve své čichové paměti

Co když se vůně novorozence nakonec rozplyne? Maminky vám řeknou, že i nadále milují vůni svých dětí, byť už to není tak omamný koktejl jako na začátku. A to jim vydrží docela dlouho, do batolecího věku i dál. V pubertě prý ale dostane toto čichové opojení na frak... Přesto jejich vzpomínka na ten čerstvý dětský pach pravděpodobně jen tak nevybledne. Proč? To prý ještě musí vědci zjistit.

Věděli  jste, že...

Čichová paměť se liší od paměti obrazové a sluchové tím, že přenáší informace jinými cestami a zapojuje z velké části jiné vrstvy mozku než ostatní smysly. Díky tomu je čich přímo propojen s mozkovými centry emocí a paměti. Proto vzpomínky vyvolané vůněmi bývají mnohem intenzivnější a čichová paměť delší. 

Kojenci dokážou rozlišit mateřské mléko své matky od mléka jiných žen už na základě jeho vůně.

Děti dávají přednost oblečení, které nosily jejich matky. Pokud si cizí lidé na sebe vezmou něco, co nosila jejich maminka, lépe se s nimi "spřátelí".

Vůně novorozence může být návyková

Klepněte pro větší obrázek
VERONIKA ŠTĚCHOVSKÁ, komunitní porodní asistentka
naporoduzalezi.cz, nfpropolis.cz

"Pro mnohé z nás je vůně novorozených miminek naprosto neodolatelná. Několik týdnů po porodu můžeme vidět rodiče či členy rodiny, jak mimovolně čichají k dětským hlavičkám. Z evolučního hlediska tato vůně pomáhá tvořit unikátní pouto s rodiči, kteří se i přes veliké a náročné změny, které se s příchodem novorozence pojí, o něj postarají.

Vůně novorozených miminek je tvořena nejspíše několika věcmi: plodovou vodou, ve které se miminko celou dobu těhotenství koupalo, mázkem (vernix caseosa), což je bílá, vazelíně podobná ochranná vrstvička na pokožce novorozence, a v neposlední řadě potem dítěte.

Přivonění k hlavičce novorozeněte pomáhá mezi ním a matkou utvářet silné pouto. Podle mnohých studií si matky svá novorozená miminka poznají jen podle čichu! Proto by se miminko hned po porodu nemělo koupat a neměla by se mu ani nasazovat čepička.

Další studie ukazují, že vůně novorozence může být stejně návyková jako dobré jídlo či (s drobnou nadsázkou) drogy. Přivonění totiž spouští v mozku podobnou hormonální odpověď v podobě uvolnění oxytocinu, serotoninu, endorfinů, dopaminu a dalších hormonů, díky kterým se cítíme dobře. Což je zase z evolučního hlediska veliká výhoda."

Nemají čéšky, neroní slzy, pláčou s přízvukem... 15 fascinujících věcí o novorozencích, které vás ohromí
Témata: Miminko, Novorozenec, Kuriozita, Zajímavosti, kůže, příroda, Emoce, Drogy, vůně, Vědec, dopamin, Veronika Štěchovská, Zbraně, Kanada