Maminka.czZdraví

Proč nemá maminka vlásky? Medikomiksy pomůžou pochopit, co je vážná nemoc!

1. 10. 2020
Po kreslených příbězích o hemofilii a lymfomu vznikl ve spolupráci s lékaři, pacienty a jejich rodinnými příslušníky nový díl Medikomiksu, který se zaměřuje na karcinom prsu, který postihuje čím dál více žen. Co dělat, co říkat, jak se chovat a jak se vůbec s natolik náročnou situací, jakou je vážná nemoc blízkého člověka, vyrovnat?

Jak vysvětlit malému dítěti, že mamince není dobře, je unavená, vypadá jinak, padají jí vlasy, musí na operaci, pobývá často v nemocnici, nemá sílu vyrazit na výlet či na hřiště? Závažná nemoc zásadně ovlivňuje život celé rodiny ve všech oblastech. Dospělí vědí, že nastává těžké období, ale jak všechny aspekty spojené s nemocí vysvětlit těm nejmenším? Právě s tímto problémem dokážou hodně pomoci Medikomiksy. Kreslené příběhy srozumitelně vysvětlují, jak funguje lidské tělo, proč vznikne nemoc, co se děje během léčby a jak správně pomoci nemocnému v rámci rodiny. Nastavení správné atmosféry, komunikace a vzájemného porozumění je nejen z pohledu pacienta, ale i ostatních rodinných příslušníků, velice důležité.

Maminka roku: Tohle je našich devět finalistek! Kdy budeme znát vítězku?

Superhrdinové pomáhají

Za projektem Medikomiks stojí biotechnologická společnost Roche, která se nad rámec výzkumu a vývoje nových léčebných možností věnuje také vzdělávání pacientů a laické veřejnosti. Všichni autoři vložili do Medikomiksu své praktické zkušenosti a příběh odráží skutečné dění v české rodině. Čtenáři se v každém díle setkají se superhrdiny, kterými jsou Miki a Roni, zkráceně Mikroni. Ti zavedou rodiče a jejich děti do tajuplného Mikrosvěta, tedy lidského těla. Ukazují jim, jaká je příčina, průběh a léčba závažných onemocnění. Vše je popsáno formou jednoduchého komiksového příběhu. „Pro mnohé rodiče může být rozhovor s potomkem o vážné nemoci velmi náročný. Nevědí, jak takové téma dětem správně vysvětlit, váhají, zda to vůbec má smysl, a opomenout nelze ani emoční náročnost takového rozhovoru. Medikomiksy ulehčují oběma stranám pochopení nové situace a usnadňují komunikaci v náročné fázi života,“ vysvětluje MUDr. Jiří Pešina, ředitel komunikace společnosti Roche.

Praktický pomocník pro rodiče

Kreslené Medikomiksy (zde volně ke stažení) přebírají úlohu rádce i učitele, a rodiče tak mají po ruce praktického pomocníka, který pomůže otevřít diskusi o velmi vážném tématu a pomůže jej srozumitelnou a hravou formou vysvětlit každému dítěti. Pro rodiče je pak o něco snazší o nemoci s dětmi mluvit, odpovídat na všemožné otázky, zmírnit jejich stres a strach. „Největší přínos vidím v tom, že dítě si na příběhu může uvědomit, že za nemoc maminky samo nemůže. Vztahy jsou o komunikaci a při rakovině spolu lidé musí hovořit. Někdo o vážné nemoci neumí mluvit otevřeně, proto je Medikomiks šikovným pomocníkem a dobrým vodítkem,” popisuje Dr. Mgr. Zuzana Nemčíková, psycholožka, která má navíc sama opakovanou osobní zkušenost s karcinomem prsu.

Po třech vymodlených dětech přišla rakovina, říká Maminka roku Kristýna Tomečková
Témata: Zdraví, Rodina, Děti a nemoci, Nemoc, Rodiče, Nemoci, Rodinný příslušník, Hemofilie, Roni, Vlásek, Lékař, Lymfom, Miki, Mikrosvět, Karcinom prsu, Maminka

Mohlo by vás zajímat
Šéfkuchař Přemek Forejt: Jsem krkavčí táta. Dceru nevídám moc často
Co všechno musí zvládnout lékařka v porodnici za jedinou směnu? Podívejte se!
To se nedá jíst, stěžují si mámy v porodnicích. Co jste dostaly na talíř vy?
Velký rodinný a vztahový horoskop pro rok 2021: Co čeká vaše znamení?
Očekávání vs. realita. Kresby mateřství, které pobaví i uklidní! Jedeme v tom všichni
Výborný domácí chleba i bez pekárny - vyzkoušejte náš recept!
Brutálně upřímné momentky? Ano, protože přesně takové mateřství je
Velký rodinný horoskop na rok 2021! Co čeká rodiče a děti podle hvězd?
Představy vs. realita. Vánoční fotky dětí, které se tak úplně nepovedly

Horoskopy

Vodnář Vstup do nového týdne nebude zrovna ideální, ale nakonec se s tím vypořádáte. Slunce je sice ve vašem…

Jména pro děti

Největší výběr jmen.

Dnes má svátek: Zora, Danica, Zoran

Aktuální vydání

Aktuální číslo časopisu

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv do vaší e-mailové schránky.

  

Výhodné předplatné

Objednat předplatné