Maminka.czZdraví

Proč nemá maminka vlásky? Medikomiksy pomůžou pochopit, co je vážná nemoc!

1. 10. 2020
Po kreslených příbězích o hemofilii a lymfomu vznikl ve spolupráci s lékaři, pacienty a jejich rodinnými příslušníky nový díl Medikomiksu, který se zaměřuje na karcinom prsu, který postihuje čím dál více žen. Co dělat, co říkat, jak se chovat a jak se vůbec s natolik náročnou situací, jakou je vážná nemoc blízkého člověka, vyrovnat?

Jak vysvětlit malému dítěti, že mamince není dobře, je unavená, vypadá jinak, padají jí vlasy, musí na operaci, pobývá často v nemocnici, nemá sílu vyrazit na výlet či na hřiště? Závažná nemoc zásadně ovlivňuje život celé rodiny ve všech oblastech. Dospělí vědí, že nastává těžké období, ale jak všechny aspekty spojené s nemocí vysvětlit těm nejmenším? Právě s tímto problémem dokážou hodně pomoci Medikomiksy. Kreslené příběhy srozumitelně vysvětlují, jak funguje lidské tělo, proč vznikne nemoc, co se děje během léčby a jak správně pomoci nemocnému v rámci rodiny. Nastavení správné atmosféry, komunikace a vzájemného porozumění je nejen z pohledu pacienta, ale i ostatních rodinných příslušníků, velice důležité.

Maminka roku: Tohle je devět finalistek! Kdy budeme znát vítězku?

Superhrdinové pomáhají

Za projektem Medikomiks stojí biotechnologická společnost Roche, která se nad rámec výzkumu a vývoje nových léčebných možností věnuje také vzdělávání pacientů a laické veřejnosti. Všichni autoři vložili do Medikomiksu své praktické zkušenosti a příběh odráží skutečné dění v české rodině. Čtenáři se v každém díle setkají se superhrdiny, kterými jsou Miki a Roni, zkráceně Mikroni. Ti zavedou rodiče a jejich děti do tajuplného Mikrosvěta, tedy lidského těla. Ukazují jim, jaká je příčina, průběh a léčba závažných onemocnění. Vše je popsáno formou jednoduchého komiksového příběhu. „Pro mnohé rodiče může být rozhovor s potomkem o vážné nemoci velmi náročný. Nevědí, jak takové téma dětem správně vysvětlit, váhají, zda to vůbec má smysl, a opomenout nelze ani emoční náročnost takového rozhovoru. Medikomiksy ulehčují oběma stranám pochopení nové situace a usnadňují komunikaci v náročné fázi života,“ vysvětluje MUDr. Jiří Pešina, ředitel komunikace společnosti Roche.

Praktický pomocník pro rodiče

Kreslené Medikomiksy (zde volně ke stažení) přebírají úlohu rádce i učitele, a rodiče tak mají po ruce praktického pomocníka, který pomůže otevřít diskusi o velmi vážném tématu a pomůže jej srozumitelnou a hravou formou vysvětlit každému dítěti. Pro rodiče je pak o něco snazší o nemoci s dětmi mluvit, odpovídat na všemožné otázky, zmírnit jejich stres a strach. „Největší přínos vidím v tom, že dítě si na příběhu může uvědomit, že za nemoc maminky samo nemůže. Vztahy jsou o komunikaci a při rakovině spolu lidé musí hovořit. Někdo o vážné nemoci neumí mluvit otevřeně, proto je Medikomiks šikovným pomocníkem a dobrým vodítkem,” popisuje Dr. Mgr. Zuzana Nemčíková, psycholožka, která má navíc sama opakovanou osobní zkušenost s karcinomem prsu.

Po třech vymodlených dětech přišla rakovina, říká Maminka roku Kristýna Tomečková
Témata: Zdraví, Rodina, Nemoc, Děti a nemoci, Nemoci, Rodiče, Mikrosvět, Vlásek, Maminka, Miki, Rodinný příslušník, Lékař, Lymfom, Karcinom prsu, Roni, Hemofilie

Mohlo by vás zajímat
100 věcí, které by mělo zažít každé dítě dřív, než půjde do školy. Má vaše aspoň půlku?
Od početí k porodu. Fascinující snímky zrození, jak ho viděl známý fotograf
Holčička s rozštěpem má po operaci. Teď je z ní krásná slečna. Jak vypadá?
Nástup do školky s dítětem zamává. Proč chodí domů tak unavené?
Skáče vám do řeči? Dělá, že neslyší? Tohle byste u dětí neměli ignorovat!
Matky influencerky. Které vládnou sociálním sítím? Znáte je všechny?
Jak zmírnit dětské záchvaty vzteku? Tohle nám zabírá
Víte, kolik má vypít kojenec, batole a školák? Pozor na minerálky a džusy
Po letech: Nafotili znovu oblíbené fotky z rodinného alba. To musíte vidět!

Horoskopy

Rak Od nového vztahu si mnohé slibujete, a proto splníte své lásce, co jí na očích uvidíte. Jen si dávejte…

Jména pro děti

Největší výběr jmen.

Dnes má svátek: Silvie, Sylva, Sylvie

Aktuální vydání

Aktuální číslo časopisu

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv do vaší e-mailové schránky.

  

Výhodné předplatné

Objednat předplatné