Maminka.czČasopis Moje psychologie

Proč nemám práci?!

, Časopis Moje psychologie
21. 6. 2010
Proč nemám práci?!
Přišli jste o práci a už několik týdnů nebo dokonce měsíců se marně poohlížíte po nové? Sehnat zaměstnání teď opravdu není jednoduché, o každé volné místo se vede tvrdý boj.

Ale skutečně za to může jenom nepříznivá ekonomická situace, že nemáte kde zúročit své vzdělání a dosavadní zkušenosti?

Několik desítek odeslaných e-mailů. Každý týden pracovní pohovor. A reakce pořád stejná: „Děkujeme vám, ale dali jsme přednost jinému kandidátovi.“ S každou další takovou zprávou vysokoškolačka Magda propadá většímu zoufalství a pasivitě – má smysl zkoušet to znovu? Má vzdělání i praxi a přitom je bez práce už šest měsíců. „Každý neúspěšný pohovor beru jako osobní selhání. Cítím se trapně sama před sebou, a především před svými rodiči, od kterých už si třetí měsíc půjčuju peníze i na drobnosti, jako jsou lístky na MHD,“ vypráví.

Najít práci dnes opravdu není snadné. Jedním z důvodů je samozřejmě ekonomická situace, na kterou negativně reaguje i trh práce a počet volných pozic je nižší než počet uchazečů o práci. Spojení „finanční krize“ je dnes v módě a máme tendenci na krizi svádět kdejaký neúspěch. Ale co když si za to, že je momentálně bez místa, může člověk tak trochu sám? „Pominu-li ekonomickou situaci, je řada dalších faktorů, proč dnes lidé nemohou najít práci – špatně napsaný životopis, chybějící motivační dopis a vůbec absence motivace.

Člověk, který absolvuje už několikátý pohovor, působí často velmi demotivovaně a unaveně. Řada lidí bojuje se špatnou sebeprezentací – neumí se ,prodat‘, přestože na danou pozici mají kvalifikaci i spoustu předchozích zkušeností,“ říká Veronika Písková, personální manažerka pracovního portálu Monster.cz. Jistě, říkáte si, ale jak zjistit, který z těchto problémů se týká zrovna mě, když personalisté mi to neřeknou?

Silné a slabé stránky vám může otestovat psycholog – stejně jako chodíte k lékaři zjistit, co vám chybí ve zdraví, můžete navštívit odborníka a zjistit, co vám chybí v osobních vlastnostech. Bohužel ani sebelepší znalosti sebe sama vám úspěch nezaručí a v konečné fázi to bude stejně záležet na personalistech. O zpětnou vazbu je sice můžete požádat, ale zda vám vyhoví, nebo nevyhoví, záleží na nich. Každopádně nikdy není pozdě na sobě zapracovat a zvýšit své šance na přijetí – poradíme vám jak.

Ztráta práce – prohra

Od předchozího šéfa jste se sice dozvěděli, že za váš odchod nemohou chyby, ale pouze zeštíhlení firemního rozpočtu, jenže vy stejně hledáte příčiny v sobě. Díváte se na ztrátu zaměstnání jako na selhání, zahrnujete se výčitkami a trápíte se. Takovým přístupem si ovšem hrozně ubližujete. Jak můžete hledat novou práci, když máte zoufalý nedostatek sebevědomí?

„Po letech stoprocentní zaměstnanosti bohužel málokdo vnímá ztrátu místa jako běžnou ekonomickou věc. Každý to bere jako osobní prohru. Pocit, že selhal, z člověka vyzařuje i do okolí a sám si tak nahrává na svůj další společenský propad,“ říká psycholožka Zdeňka Židková. Někteří lidé zase mají tendenci hrnout se hned po vyhazovu jinam – cítí se unavení a bez energie, přesto obcházejí pohovory jeden za druhým a pokoušejí se o nemožné. Je to neefektivní, protože stejně nepůsobí dostatečně přesvědčivě a neúspěch s sebou pochopitelně přináší další zklamání.

Pokud je tohle i váš případ, raději využijte možnosti si pár dnů oddechnout a promyslete si, co vlastně dál. Jen musíte sami se sebou uzavřít dohodu, že se odpočinek neprotáhne donekonečna. Každý odborník vám řekne, že hledání práce je činnost na plný úvazek a že se mu musíte věnovat. Zaregistrovat se na úřadu práce je dobré kvůli placení zdravotního a sociálního pojištění, ale jinak jeho služby nepřeceňujte a snažte se být sami aktivní – ptejte se na možnosti kariérního poradenství, rekvalifikace a tak dále.

Slevit? Přestěhovat se? Ne!

Pracovní trh dnes funguje mnohem různoroději než před lety, to je důležité si uvědomit. Sedět v koutě a čekat, až „pracák“ něco sežene, nestačí. Štěstí přeje lidem aktivním. A flexibilním. Často je to neochota změnit bydliště, přijmout práci v jiném městě nebo být mobilní, co podle Veroniky Pískové a Zdeňky Židkové komplikuje lidem shánění práce. „Říká se, že český člověk postaví domek a už se z něj nikdy nehne. Dojíždění za prací není pro lidi řešení,“ míní Zdeňka Židková. Když už si někdo přece jenom najde zaměstnání mimo region, ve kterém bydlí, většinou je to muž, který pak dojíždí za svou rodinou.

Aby se za prací stěhovaly celé rodiny, to je u nás velmi výjimečné. „Taková změna představuje riziko, které je ne každý ochoten podstoupit. Když se však naskytne dobrá příležitost, je škoda ji nevyužít,“ říká Veronika Písková. Samozřejmě nemůžeme všichni bydlet v Praze a v okolí, kde je nejnižší nezaměstnanost, ale pokud jste třeba absolventi, doma vás nedrží partnerský vztah ani děti, proč to alespoň nezkusit? Nikde přece není psáno, že se za pár let nemůžete vrátit zpátky do své domoviny – navíc s cennými zkušenostmi. Magda uznává, že zrovna tohle může být její problém.

„Když se mě personalisté naposledy ptali, jestli bych byla ochotná pracovat prvních pár měsíců v centrále v Praze, upřímně jsem odpověděla, že bych dala přednost pobočce v Olomouci. Možná jsem si tím podepsala svůj ortel,“ uvažuje. Nejenže Češi nejsou ochotní se za prací stěhovat, málokdy souhlasí třeba i s přesunem do jiného oboru, než ve kterém dosud působili. „Lidé s určitým vzděláním jdou do hledání místa mnohdy s nesplněnými aspiracemi ve stylu ,jednou jsem získal vzdělání, tak mám právo ho uplatnit‘, ze kterých nemíní slevit,“ tvrdí Zdeňka Židková.

Přitom je jistě lepší nastoupit do nějakého zaměstnání a tam si rozšiřovat a doplňovat kvalifikaci než být nezaměstnaný. Největší psychologický problém však vidí odbornice v tom, že někteří lidé – a není jich málo, uvádí se 5 %, což je každý dvacátý v populaci – mají poněkud vyhraněné osobní vlastnosti, a jsou tudíž v dnešní uniformní době automaticky vyřazováni pro nepřizpůsobivost. „Mnozí z nich se ani začlenit nechtějí a stávají se takzvaně nezaměstnatelní,“ dodává psycholožka.

A motivaci máte?

Když jsem vloni v listopadu oslovila tři personalisty – Davida Mužíka z Vodafonu, Jana Rychlíka a Blanku Horákovou z Evropského kariérního institutu – s otázkou, co je spolehlivě odradí od přijetí zaměstnance, odpověděli: pasivita a nezájem. Firmy chtějí, aby jejich zaměstnance práce bavila. I proto dají přednost motivovaným před těmi, kteří mají vhodné vzdělání i praxi. Je pro ně totiž snadnější člověka dovzdělat, než v něm vzbuzovat chuť do práce.

A jak podle odborníků vypadá motivovaný uchazeč? Pro začátek pošle životopis upravený podle pozice, na kterou se hlásí. Co to znamená? „Pokud se hlásíte na pozici finančního analytika a máte patřičnou kvalifikaci a zkušenosti, je nezbytně nutné, aby informace uvedené ve vašem CV toto reflektovaly – tak zvýšíte pravděpodobnost, že vás společnost osloví a pozve do dalších kol výběrového řízení,“ radí Veronika Písková.

Takže už žádné univerzální CV rozeslané do dvaceti různých firem na dvacet různých pracovních pozic! Motivovaný uchazeč rovná se uchazeč připravený – ví, do jaké firmy a na jakou pozici se hlásí, proč se tam hlásí, zná jméno firmy, její vizi, cíle, hospodaření a všechny tyto informace dokáže uplatnit na pracovním pohovoru s personalistou nebo případným nadřízeným. „Důležité je působit při konverzaci přirozeně a vyzařovat vnitřní sebejistotu, nebýt servilní a vlezlý ve stylu ,chci místo za každou cenu‘.

Doporučuji pohlídat si neverbální doprovod svých slov – personalista je školený na odhad člověka z projevů nejen slovních, ale i z řeči těla. Nejdůležitější je však umět využít reference a minulé úspěchy a neztratit glanc při nepříjemných otázkách nebo při debatách o dřívějších neúspěších,“ říká Zdeňka Židková. Varuje před snahou dělat ze sebe někoho úplně jiného nebo dokonce lhát.

Více se dočtete v aktuálním vydání časopisu Moje Psychologie.

Témata: Časopis Moje psychologie, Peníze a kariéra, Váš odchod, Pracovní portál, Výběrové řízení, Finanční krize, Personalista, Motivační dopis, Pracovní pohovor, Pracovní trh

Mohlo by vás zajímat
Alena Šeredová porodila holčičku. Jak něžně ji oslovuje?
To byla ostuda! Účesy, s nimiž už byste dneska mezi lidi nevylezli
Jana Bernášková: Špatně jsme odhadli syna, komunitní škola nebyla pro něj
Marie Doležalová: Celé léto jsem tajila, že znovu čekáme zázrak
Vše, co vás zajímá o hlenové zátce. Jak vypadá, jak dlouho odchází před porodem
Pravda o mateřství? Vypadá přesně takhle, ukazují statečné mámy
Žádost o rodičovský příspěvek: Návod, jak a kde rodičák jednoduše vyřídit
Žena vůbec nevěděla, že je těhotná. Dítě porodila u švagrové na záchodě
Nejdojemnější fotka týdne! Náhradní matka doma porodila syna nové rodině

Horoskopy

Lev Jste až neuvěřitelně sexy a přitahujete k sobě protějšky, které jsou opravdu výjimečné. Takže na sebe…

Jména pro děti

Největší výběr jmen.

Dnes má svátek: Dominik, Dominika, Rainer

Aktuální vydání

Aktuální číslo časopisu

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv do vaší e-mailové schránky.

  

Výhodné předplatné

Objednat předplatné