Maminka.czNeplodnost a IVF

Proč nemůžete otěhotnět?

5. 9. 2014
Proč nemůžete otěhotnět?
Otěhotnět není tak snadná věc, jak se na první pohled zdá. Pokud se vám to nedaří, zkuste se zamyslet, zda nemůže být v nepořádku některý z následujících faktorů.

Pro úspěšné otěhotnění je nutná souhra několika věcí. Nabízíme vám přehled základních pojmů, na které byste měli myslet, pokud miminko plánujete nebo se o něj již pokoušíte.

Opravdu funkční?

 • OvulaceVaječníky produkují a uvolňují vajíčka v procesu zvaném ovulace. Gynekolog by měl zhodnotit váš menstruační cyklus a stanovit den ovulace.
 • Spermie partnera. U mužů se problémy s kvantitou či kvalitou spermií vyskytují například po operacích, prodělaných onemocněních reprodukčního systému či po ozařování v oblasti genitálií.
 • Pravidelný pohlavní styk. Důležité je opětovné milování v době plodných dnů. Lékař vám je pomůže stanovit.
 • Otevřené vejcovody a normální dělohaKe splynutí vajíčka se spermií dochází ve vejcovodech. Pro těhotenství je nepostradatelná právě průchodnost a dostatečný prostor v těchto orgánech kvůli vývoji embrya.

Možné narušení

Aby došlo k otěhotnění, musí se každá část lidského reprodukčního procesu uskutečnit ve správném čase a následnosti:

 • Jeden ze dvou vaječníků uvolňuje dozrálé vajíčko.
 • To je vtažené do vejcovodu.
 • Spermie připluje ke krčku dělohy a přes dělohu doputuje až do vejcovodu k vajíčku a dojde k oplodnění.
 • Oplodněné vajíčko se dostane z vejcovodu do dělohy.
 • Uhnízdí se v děloze a začne se vyvíjet.

U žen může být tento proces narušen v kterémkoliv kroku.Neplodnost je tedy způsobena jedním nebo i více z následujících faktorů.

Poruchy ovulace

Těmi se rozumí nepravidelná, resp. žádná ovulace, která je příčinou neplodnosti zhruba u 25 % párů, kterým se nedaří počít dítě. Může to být způsobeno selháním hormonální regulace hypothalamem nebo hypofýzou či problémy v samotném vaječníku.

 • Syndrom polycystických ovarií/vaječníků (PCOS). Dochází ke komplexním změnám v hypothalamu, hypofýze a ve vaječnících a důsledkem je porušení hormonální rovnováhy, která ovlivňuje ovulaci. S tímto syndromem souvisí inzulínová rezistence, obezita, abnormální růst ochlupení na obličeji či na těle a akné. Je nejčastější příčinou ženské neplodnosti.
 • Porucha hypotalamu. Za podporu ovulace jsou každý měsíc zodpovědné folikulostimulační a luteinizační hormony. Jsou produkovány hypofýzou během menstruačního cyklu. Nadbytek fyzického nebo emocionálního stresu, velmi vysoká nebo naopak nízká tělesná váha či náhlé váhové výkyvy mohou narušit produkci těchto hormonů. To má za následek ovlivnění ovulace. Hlavním signálem tohoto problému je nepravidelný cyklus, dokonce až jeho absence.
 • Předčasné utlumení funkce vaječníků. Tato porucha je obvykle způsobena autoimunitním zánětem, kdy tělo chybně produkuje protilátky proti tkáni vaječníků, předčasným nedostatkem vajíček v důsledku genetické poruchy nebo vlivy vnějšího prostředí (např. po chemoterapii).
 • Příliš mnoho prolaktinu. Hypofýza může produkovat ve zvýšené míře hormon prolaktin (hyperprolaktinémie), což snižuje produkci estrogenu a to může pak způsobovat neplodnost. Objevuje se nejčastěji v důsledku poruchy hypofýzy, ale i jako nežádoucí účinek terapie.

Poškození vejcovodů 

Když jsou vejcovody poškozené nebo ucpané, spermie nedokážou proniknout k vajíčku nebo oplodněné vajíčko do dělohy. K tomu může vést:

 • zánětlivé onemocnění malé pánve – infekce dělohy a vejcovodů vyvolaná chlamydiemi, kapavkou nebo jinými sexuálně přenosnými chorobami;
 • stav po chirurgickém zákroku v oblasti břicha nebo pánve, např. po operaci pro mimoděložní těhotenství, kdy se oplodněné vajíčko uhnízdí ve vejcovodu;
 • pánevní tuberkulóza.

Endometrióza

Potíž vzniká, když tkáň dělohy roste mimo ni. Tento růst a následné chirurgické odstranění může způsobit zjizvení, které následně ucpe vejcovod a brání tak splynutí vajíčka a spermie. Může postihnout i výstelky dělohy a narušit uhnízdění oplodněného vajíčka.

VELKÝ PŘEHLED: Kolik stojí léčba neplodnosti. IVF není levný špás

Příčiny v děloze nebo v děložním hrdle

Změny v této oblasti mohou zkomplikovat uložení vajíčka a případně vést k potratu:

 • benigní polypy nebo tumory (fibromy, myomy) jsou běžné v děloze, některé ženy nemusí mít problém otěhotnět, u jiných mohou ucpat vejcovody nebo narušit uhnízdění;
 • jizvení po endometrióze či zánětu dělohy;
 • abnormality dělohy přítomné od narození, např. tvarové;
 • zúžení děložního hrdla, např. u vrozené malformace nebo po poškození;
 • nesprávné složení hlenu produkovaného hrdlem děložním.

Nejasná neplodnost

V některých případech příčinu neplodnosti nelze určit. Jde pravděpodobně o kombinaci více faktorů u obou partnerů. I když je frustrující neznat viníka, někdy se problém vyřeší sám časem.

Témata: Neplodnost a IVF, Úspěšné otěhotnění, Zánětlivé onemocnění, Signál toho, Vnější prostředí, Oplodněné vajíčko, Tělesná váha, Autoimunitní zánět, Hlavní signál, Nežádoucí účinek, Chirurgické odstranění

Mohlo by vás zajímat
Kristýna Leichtová skončila s kojením. A obrečela to! Co se stalo?
Pozor! Dítě se topí tiše! Nekřičí, necáká a lidé si ho často nevšimnou
Záhada jménem syndrom ruka-noha-ústa. Pozor na záměnu
Růstový spurt: Období nenasytného kojence vás potká několikrát
Lékařka mi řekla, že dcera je autistka. Ona ale špatně slyšela!
Nechci být otrokem dětí. Dva potomci stačí, říká Agáta Prachařová
Proč pořád tak zlobí? Možná za to můžete vy! Ovládejte se
9krát o bolestech břicha v těhotenství. Víte, co která bolest znamená?
Jsem obézní. V těhotenství jsem cítila ze strany lékařů odpor a styděla se

Horoskopy

Panna Pokud máte s rodinou nějaké nevyřešené spory, na jejich řešení najděte co nejrychleji odpověď. Je to…

Jména pro děti

Největší výběr jmen.

Dnes má svátek: Matouš, Matúš, Debora

Registrace

Pojďte s námi diskutovat, posílat otázky do poradny, nabízet a kupovat dětské zboží v bazárku.

Díky jednoduché registraci máte ke všemu okamžitý přístup.

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv do vaší e-mailové schránky.

  

Předplatné

Aktuální číslo časopisu