Maminka.czNeplodnost a IVF

Když se druhé dítě nedaří... Víte, co je sekundární neplodnost?

30. 5. 2018
Když se druhé dítě nedaří... Víte, co je sekundární neplodnost?
První děťátko přišlo na svět, ani jste nevěděla jak. Když mu chcete po nějakém čase pořídit sourozence, čekáte, že to půjde stejně snadno. Místo toho každý měsíc zklamaně prožíváte menstruaci a nerozumíte tomu, že vám podruhé otěhotnět nejde. Proč se stává, že se druhé dítě nedaří?

Podobnou situaci zažívá i sedmatřicetiletá Michaela. Se svým manželem je od pětadvaceti, v osmadvaceti se jí narodila dcera Anežka. Jedináčka z ní mít nikdy nechtěli, ale s druhým dítětem ani příliš nepospíchali.

„Zpětně si říkám jediné – to byla chyba. Anežka se podařila takzvaně na první pokus, vysadila jsem prášky a do dvou měsíců jsem byla těhotná,“ vypráví Michaela. Původně plánovali, že si druhé dítě pořídí s odstupem zhruba dvou až tří let.

Staňte se MAMINKOU ROKU. Můžete vyhrát ceny v hodnotě až 700 000 Kč!

„Ale pak se nám do toho nějak nechtělo. Anežka byla docela náročné miminko, v jejích dvou letech jsem si teprve všechno začala opravdu užívat, najednou z ní byla parťačka, samostatná, dalo se s ní podnikat už úplně všechno. Bylo nám tak dobře a říkali jsme si, že ještě chvíli počkáme a tyhle roky s ní si vychutnáme naplno.“

Kdy začít řešit problém s neplodností? Záleží na věku páru, rok není pravidlem

Umělé oplodnění podstoupit nechceme

O druhé miminko se tak začali snažit, když bylo Michaele třicet tři let, Anežka se pomalu chystala do školy. „Připadalo mi to ideální, počítala jsem, že to půjde zase snadno a já si začnu užívat novorozeňátko, až bude Anežka už školačka. Jenže jedna věc jsou plány a druhá realita,“ říká Michaela smutně.

Prvních pár měsíců byli ještě s v klidu, ale s postupujícím časem nastoupila nervozita, obavy, proč to předtím šlo hned, a teď nic. Nakonec jsme šli oba na vyšetření, i když muž tvrdil, že je to zbytečné.“

Nevědomé příčiny neplodnosti aneb když je problém v hlavě. Co s tím?

Testy nic extra závažného neodhalily. Michaelin manžel má o něco horší spermiogram, nic dramatického to ale není. Stejně jako několik srůstů, které řešila s gynekologem Michaela. „Ve finále jsme oba celkem zdraví, ale zkrátka starší, nějaké změny v těle jsou a v kombinaci všech okolností je teď početí miminka prostě těžší,“ shrnuje Michaela závěr lékaře, který jí řekl, že s největší pravděpodobností ji trápí sekundární neplodnost.

„Načetla jsem si o tom všechno možné a došla k závěru, že se prostě budeme dál snažit. Žádné umělé oplodnění podstoupit nechci, objektivní důvody k tomu u nás nejsou. Mrzí mě, že jsme se o druhé dítě nezačali snažit dřív. Teď to nechám osudu – buď se to ještě podaří, nebo ne,“ uzavírá Michaela.

CO JE TO SEKUNDÁRNÍ NEPLODNOST

Stav, kdy žena, která už přivedla na svět alespoň jedno dítě, není schopná znovu otěhotnět. Podle lékařů trápí sekundární neplodnost až jednu třetinu žen. Příčin může být celá řada, většinou jsou ale logické a souvisí hlavně s věkem. I první dítě dnes ženy rodí mnohem později, často až po třicítce, a druhé tak přichází na řadu často až ve věku od 35 let výš. Tam už významně klesá reprodukční schopnost, kvalita vajíček se snižuje významně s každým dalším rokem.

V souvislosti s věkem se mění i zdravotní stav ženy – a také muže. Změny nemusí být nijak dramatické, přesto v celkovém součtu přispívají k tomu, že početí je mnohem obtížnější. U mužů jsou to zhoršené výsledky spermiogramu (tzv. „pomalejší“ spermie nebo jejich úbytek), u žen hrozí například polypy a srůsty v děloze, které se před třicítkou téměř nevyskytují, endometrióza, zjizvení vaječníků po první porodu nebo hormonální změny.

S věkem souvisí i celková změna životního stylu, často i stravy nebo životosprávy. Mohou se objevit nemoci, kterými žena předtím netrpěla a které mají na plodnost vliv (například onemocnění štítné žlázy), rizikem jsou i prodělané infekce včetně pohlavních chorob. Komplikací je rovněž výrazný váhový přírůstek.

Léčba sekundární neplodnosti se řeší podle toho, jaká je její příčina, obvykle tedy podáváním hormonálních preparátů nebo pomocí umělého oplodnění. V mnoha případech je ale nejdůležitější – a nakonec i postačující – hlavně uvolnění psychiky, stresu a obav, že se miminko nepodaří. To je ale běh na dlouhou trať a při něm lze vyhledat pomoc odborníka.

 

Stažená pánev je nejčastější překážkou otěhotnění. Zkuste cvičení na její uvolnění
Když se nedaří: 10 kroků, které usnadní přirozené početí
9 faktů o plodných dnech: Víte, které dny cyklu jsou plodné?
Vánoční předplatné Maminka
Témata: Těhotenství, Miminko, Tipy a rady v těhotenství, Neplodnost a IVF, Menstruace, Umělé oplodnění, Dlouhá trať, Sekundární neplodnost, První pokus, Hormonální změna, Reprodukční schopnost, Štítná žláza, Věk, Druhé miminko, Děti, Pohlavní choroba, Prodělaná infekce, Školačka, Podobná situace, Objektivní důvod, Srůst, Špatný spermiogram, První porod, Životní styl, Hormonální preparát

Mohlo by vás zajímat
Přiznání matek! Nejtrapnější zážitky z porodnice. Tohle nás nenapadlo!
Malý Alexandr se narodil bez očí a nyní čeká na adopci. Jeho máma se ho zřekla
Dvojčata s křehkými kostmi. Narodila se se zlomeninami, ublíží jim i mazlení
Marika Šoposká: Těhotenství bez komplikací není samozřejmost, už to vím!
9krát o bolestech břicha v těhotenství. Víte, co která bolest znamená?
Obyčejný den očima mámy a dítěte. Tohle video vás dojme
Pár dní ve školce a už je zase nemocné? Poradíme vám, jak podpořit imunitu
Máte přecitlivělé dítě? Zdánlivá slabost může být výhrou
Dcery Karla Gotta: Která zdědila tátův talent? A která se mu nejvíc podobá?

Horoskopy

Býk I kdyby dnes za vámi někdo přišel s problémem, anebo žádostí o krátkodobou půjčku, zavřeli byste mu…

Jména pro děti

Největší výběr jmen.

Dnes má svátek: Vratislav, Vratislava, Dalila

Aktuální vydání

Aktuální číslo časopisu

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv do vaší e-mailové schránky.

  

Výhodné předplatné

Objednat předplatné