Maminka.czTěhotenství

Proč plavat v těhotenství? Lépe připravíte tělo na porod!

28. 12. 2018
Proč plavat v těhotenství? Lépe připravíte tělo na porod!
Plavání je jedním z nejpříjemnějších sportů, který přináší našemu tělu a fyzické kondici řadu benefitů. Nastávající maminky se mu však často vyhýbají, zejména ze strachu z prochladnutí nebo infekce. Z velké většiny ale zbytečně. Lékaři plavání těhotným vřele doporučují, a to klidně až do porodu. Na některé zásady je ale třeba dávat pozor!

Plavání je zcela přirozený pohyb, který osvěžuje, rozhýbe a protáhne všechny svalové skupiny (včetně svalstva pánevního dna, což později velmi oceníte) a navíc je účinně posiluje, a to bez nadměrného namáhání kloubů i páteře. Umí navíc výrazně ulevit od bolestí ztuhlých zad, zejména bederní páteře a křížové oblasti, což je problém, který trápí více než polovinu těhotných žen. Někteří gynekologové dokonce tvrdí, že pokud byste si měla v jiném stavu vybrat jen jeden jediný sport, kterému se budete věnovat, je na místě zvolit právě plavání. Proč?

Lepší trávení, žíly v kondici!

Připadáte si jako nemotorná velryba? Pak hurá do vody, tam si totiž od tíhy rostoucího bříška krásně ulevíte! Při plavání je tělo příjemně nadnášeno tlakem vody, což dělá dobře páteři i velkým kloubům, uvolňuje se kostra a trénují plíce (zvyšuje se jejich kapacita), procvičujete tedy dýchání. To vše vám dokáže výrazně ulehčit porod. Pohyb ve vodě kromě toho podporuje krevní oběh (stimuluje cirkulaci krve v těle) a účinně posiluje žilní systém, a to funguje jako výborná prevence proti tvorbě křečových žil (varixů) a hemoroidů.

Také vaše trávení bude v mnohem lepší formě, během plavání se střeva „rozpohybují“, což pomáhá zabránit vzniku nepříjemné zácpy. Takže pokud vám lékař nenařídí zvláštní režimová opatření a vaše těhotenství probíhá bez komplikací, není důvod se plavání vzdávat, právě naopak! Doporučuje se ale vyčkat do konce prvního trimestru, který je považován za nejrizikovější část gravidity.

Sport v těhotenství? Určitě ano, ale s rozumem! Na tohle raději zapomeňte!

Veřejné bazény neriskujte!

„Je nutné upozornit, že není vhodné navštěvovat veřejné bazény, ale vyhledávat ty, které jsou určeny přímo pro těhotné ženy. Vždy je také nutné vyhnout se prochladnutí,“ varuje gynekolog a porodník MUDr. Antonín Pařízek. V bazénech určených pro plavání těhotných (případně pro kojenecké plavání) se vždy musí dodržovat přísné hygienické normy a pravidelně je zde kontrolována kvalita vody. Dobře si proto rozmyslete, zda budete riskovat koupání v hojně navštěvovaném aquaparku nebo třeba hotelovém bazénu, kde nevíte o kvalitě a bezpečnosti vody vůbec nic.

Navíc v bazénu plném lidí hrozí úraz nebo zranění kvůli neopatrnosti a neohleduplnosti okolí. „Nejsem si jistá, že v dnešní době dokážete najít bazén, kde byste plavala v komorní skupince a cítila se bezpečně. Možná snad zařazení do hodin, které jsou vymezené pro kondiční plavání seniorů, by se dalo doporučit. Choďte plavat opravdu jenom tam, kde víte, že na vás nikdo neskočí a ani vás nikdo nekopne. V době, kdy je v bazénu skupina rozdováděných mladých lidí, je to však téměř nemožné,“ konstatuje lektorka těhotenského plavání Štěpánka Štrougalová.

Raději pod dohledem!

Specializované lekce plavání a cvičení ve vodě pro nastávající maminky se dnes pořádají na mnoha místech, najdete je v podstatě v každém větším městě, většinou v rámci fitcenter, sportovních klubů a zařízení. Vede je vždy kvalifikovaná, odborně vyškolená instruktorka, zkušená fyzioterapeutka nebo dokonce porodní asistentka, která přesně ví, co si „může dovolit“, umí poradit se správným stylem, vhodnými cviky a řešením případných zdravotních potíží (nejčastěji právě s bolestmi zad). A co je více než důležité, poradí vám a názorně ukáže, jak během plavání správně dýchat, a také pravidelně kontroluje správnou tepovou frekvenci (která by u těhotných neměla přesáhnout 140 tepů za minutu) a měří teplotu vody v bazénu (příliš teplá představuje velkou zátěž pro plod v děloze).

Zaplavat si samozřejmě můžete zajít i sama, ovšem pak pozor na nevhodné pohyby, jako je například natahování a zvedání paží vysoko nad hladinu nebo ostré a rychlé rotační pohyby. Na to, abyste se vyhnula těmto chybám, dohlíží právě vyškolená lektorka, která vás na „závadný“ pohyb ihned upozorní. Dalším možným nebezpečím, které vás může během plavání postihnout, jsou křeče v končetinách z nedostatku hořčíku. V těhotenství jde o poměrně běžný jev, který ovšem může mít uprostřed hlubokého bazénu ošklivé následky.

Rostoucí bříško není důvodem k lenosti! Hýbejte se!

Myslete na intimní hygienu

Pokud si potřebujete kdekoli u bazénu sednout, podložte si pod sebe ručník nebo třeba plovací destičku. Se svým ošetřujícím lékařem pak můžete probrat i možnost zakoupení tamponů na koupání, které jsou speciálně vyvinuty pro intimní hygienu žen. Tyto tampony jsou napuštěny čistým vazelínovým olejem, který má vodoodpudivé vlastnosti a zabraňuje proniknutí vody do pochvy. Používejte je ale jen v případě, že vaše těhotenství probíhá naprosto v pořádku. A v neposlední řadě pozor na osobní bezpečnost. Nezapomeňte si pořídit voděodolné pantofle či žabky s protiskluzovou podrážkou, protože na kluzkých dlaždicích kolem bazénu nebo ve sprchách hrozí uklouznutí.

 

Témata: Těhotenství, Zdraví, Porod, Tipy a rady v těhotenství, Pánevní dno, Běžný jev, Dnešní doba, Rostoucí bříško, Kondiční plavání, Veřejný bazén, Prochladnutí, Velká zátěž, Sportovní klub, Žilní systém, Maminka, Velká většina, Plavání, Hluboký bazén, Neposlední řada, Těhotenské plavání, Vhodný cvik, Výborná prevence, Bazén, Nevhodný pohyb, Krevní oběh

Mohlo by vás zajímat
Velký rodinný horoskop na rok 2021! Co čeká rodiče a děti podle hvězd?
Tři oříšky pro Popelku: Kuriozity z natáčení nejslavnější české pohádky
Výborný domácí chleba i bez pekárny - vyzkoušejte náš recept!
Rodičovská dovolená 2021: Vše, co o ní potřebujete vědět
Maminka roku: Miluši Smékalové bylo 23, když se rozhodla postarat se o sourozence
Hysterický záchvat: Zvládněte ho bez stresu! Tohle na vzteklouny platí
Poznáte moluska? Podívejte se, jak vypadají a jak se jich zbavit
Velký rodinný a vztahový horoskop pro rok 2021: Co čeká vaše znamení?
Největší galerie porodních fotek, jakou jste viděli. Pozor, je to dojímavé a občas syrové

Horoskopy

Rak V pátek se vám půjde práce od ruky a posílíte tím své ego. Klidně byste mohli skály lámat! Díky nabyté…

Jména pro děti

Největší výběr jmen.

Dnes má svátek: Zdeněk, Zdenek, Oksana

Aktuální vydání

Aktuální číslo časopisu

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv do vaší e-mailové schránky.

  

Výhodné předplatné

Objednat předplatné