Maminka.czPéče o dítě a jeho výchova

Proč pořád tak zlobí? Možná za to můžete vy! Ovládejte se

28. 8. 2019
Proč pořád tak zlobí? Možná za to můžete vy! Ovládejte se
Kolikrát jste si už podobně posteskla? Neposlouchá, dělá si, co chce, lže a vymýšlí si, neplní vaše pokyny, v jednom kuse se vzteká, libuje si v naschválech? Možná doufáte, že z toho zkrátka vyroste, a uklidňujete se tím, že na to takzvaně má věk. Psychologové ale radí situaci řešit. Co s dětským zlobením, když si už opravdu nevíte rady?

Předně je na místě říct, že každé malé dítě je ze své přirozenosti aktivní a živé, vše ho zajímá a potřebuje být stále něčím zaměstnáno. Nemůžete tedy očekávat, že vydrží být pořád hodné „jen tak“. Neumí se samo zabavit, ke hře potřebuje dospělého, takže když se začne nudit, z vašeho pohledu zlobí. U batolat do tří let máme pro zlobení obvykle vysvětlení, že zkrátka patří k období vzdoru. Což je částečně pravda, pokud se chování pohybuje v únosných mezích.

Jenže, u dětí starších tří let už tato omluva neplatí. Pokud nastoupí do mateřské školy a míra zlobení se začne vymykat, nastávají problémy. „Rodiče jsou pod velkým tlakem okolí, babiček a učitelek ve školce. Pozorováním ostatních dětí a jejich rodičů si uvědomí, že jejich dítě se svým chováním odlišuje. Scén a výbuchů neubývá, jejich intenzita spíš zesiluje, jak dítě postupně roste a jak se zvětšuje jeho samostatnost a fyzická síla,“ uvádí dětská psycholožka Iva Jungwirthová ve své knize Pohodoví rodiče – pohodové děti (Portál, 2009).

Výchova není jen o příkazech a zákazech! Co je opravdu důležité?

Zvládněte boj s emocemi

Pojem „zlobit“ nemá příliš vypovídající hodnotu. Vždycky je nutné se ptát: Jak konkrétně dítě zlobí? V jakých situacích? Co přesně se stalo předtím, než zlobit začalo? Jak na jeho chování reagují rodiče? Následuje trest a jakou má podobu? Dítě do předškolního věku, tedy zhruba do pěti let, ještě nedokáže zcela ovládat své emoce a nálady, neumí samo sebe uklidnit, když se třeba rozčílí, jeho mozek se v této rovině stále vyvíjí. „Předškoláci už jsou uschopni větší sebekontroly, tudíž je toto období klíčové, kdy učit děti správnému chování. A jak to udělat? Tím, že budete ovládat své vlastní emoce, zůstanete v klidu, budete podporovat pevný a otevřenější vztah s dítětem. Nebudete ho ovládat, ale spíše provázet a koučovat, abyste mu pomohli rozvinout schopnost seberegulace a posilovat pozitivní návyky,“ vysvětluje Dr. Laura Markhamová, dětská psycholožka a rodinná poradkyně, propagátorka Aha! rodičovství.

Kámoš, nebo autorita?

Co dělat, aby vás děti poslechly? V první řadě jim věnovat dostatek pozornosti a dávat rozumné, a hlavně splnitelné pokyny. Protože přiznejme si, někdy je jejich zlobení důsledkem jen a pouze naší vlastní pohodlnosti a lenosti nebo nedostatku času na to, abychom se jim patřičně věnovali. A jelikož tuto pravdu bývá těžké si přiznat, raději si stěžujeme, že máme neposlušné děti. Pokud se skutečně chcete pokusit o změnu, vyzkoušejte tyto strategie, mnohdy dokážou doslova zázraky:

Chcete vychovat šťastné děti? Pět snadných a chytrých způsobů, jak na to!
  • Neopakujte stále dětem, aby nezlobily, namísto toho jim raději navrhněte, co by mohly dělat.
  • Když je kritizujete nebo okřikujete, že zlobí, pojmenujte zcela konkrétně, o čem zrovna mluvíte (zda byly moc hlučné, hádaly se se sourozenci nebo kamarády, zničily hračku, roztrhly knížku, rozházely babičce vyžehlené a složené prádlo a tak dále).
  • Dopřejte jim samostatnost a svobodu, neustále, ale zpovzdálí „monitorujte“ a jistěte situaci, aby vás později nečekalo nemilé překvapení.
  • Nezapomínejte děti chválit za správné a slušné chování, pochvala a uznání mají vždy větší efekt než výčitky a kritika.
  • Vždy jednejte s dítětem nejprve po dobrém a snažte se dohodnout v klidu. Vyvarujte se nepřátelských pohledů, zvýšeného tónu hlasu nebo dokonce křiku a rozčilování, tím požadovaného výsledku nikdy nedosáhnete.
  • Ať děláte, co děláte, vždycky to po dobrém zkrátka nejde. Vy jste autorita a nebojte se dítě za konkrétní prohřešek nebo nesplnění požadavků potrestat. Přiměřeně. Trest by měl časově i logicky souviset s proviněním, ideální je, když se podaří místo trestu použít přirozený důsledek situace a nesprávného chování.
  • O důsledcích vhodného a nevhodného nebo zcela nepřípustného chování mluvte s dítětem předem (samozřejmě s přihlédnutím k věku), a pokud vyhrožujete nějakým trestem, zvolte vždy jen takový, který jste schopni následně splnit.

Deset zásad dobrého rodiče. Dodržujete je?

Předplatné Matka
Témata: Děti, Batole, Předškolák, Rodina a vy, Školák, Rodina a vztahy, Chování a vztahy, Péče o dítě a jeho výchova, Chování, Zlobení, Dětská psycholožka, Omluva, Naschvál, Kritika, Iva Jungwirthová, Pokyn, AHA!, Emoce

Mohlo by vás zajímat
Marie Doležalová: Celé léto jsem tajila, že znovu čekáme zázrak
Obula jsem podpatky a vyrazila si. Mé staré já stále existuje, jásá Marie Doležalová
Pozor na narušitele motorického vývoje: Proč mohou škodit odrážedla?
Jak si ušít roušku? Kdy ji kvůli koronaviru nosit?
Přehledně: Kolik hodin spánku potřebuje dítě pro zdravý vývoj
Meghan vyrazila se synem Archiem na procházku. Ale co to nosítko?
9krát o bolestech břicha v těhotenství. Víte, co která bolest znamená?
Narodí se holka, nebo kluk? Kdy se pozná pohlaví dítěte?
Říkají jí Mauglí. Přežila v sibiřské divočině. Teď vyhrála soutěž krásy

Horoskopy

Vodnář Rozdáváte úsměv, a to je někdy to nejdůležitější. Pokud už to doma s dětmi nemůžete vydržet, vyrobte si…

Jména pro děti

Největší výběr jmen.

Dnes má svátek: Ema, Emma, Valter

Aktuální vydání

Aktuální číslo časopisu

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv do vaší e-mailové schránky.

  

Výhodné předplatné

Objednat předplatné