[Odebírejte NOVINKY Z MAMINKY! Chci newsletter!]
Porod je nezapomenutelný a více či méně bolestný zážitek. Tak to prostě je. A po roce bychom do toho klidně šly znova, bolest nebolest. I když víme, jaké to bylo, jak jsme trpěly. Jenže ten výsledek stojí za všechny bolesti světa.
Proto vám prozradíme, jaké druhy porodních bolestí existují, abyste byla připravená. Připadá vám, že je to vlastně jedno? Je to zkrátka bolest a žádné rozdíly nejsou? Věřte, že ano. Pokusili jsme se vám je pomocí zkušeností maminek rozlišit.
První intenzivní pocit, že se drobeček chystá na svět, jsou takzvané poslíčky. Jasně signalizují, že se tělo připravuje na velké finále. Bříško v tomto období více tvrdne a každá maminka vnímá takovou bolest jinak.
Některé může připomínat menstruační bolesti, jiné zase bolest v kříži, další tuhne celé břicho. Všechno je to příprava na ten pravý porod! Pořád jsou to jen falešné signály a ke skutečnému porodu zatím nesměřují. Někdy je obtížné odlišit nepravé kontrakce od těch pravých, proto si dopřejte horkou vanu, sprchu, snažte se prospat.
A když bolesti nepolevují, vyhledejte lékaře. Mírné bolesti nebo tlaky, které provázejí poslíčky, způsobují nepravidelné stahy a uvolňování děložní svaloviny, kdy se vaše tělo, konkrétně děloha, připravuje na porod.
Ke konci těhotenství pak přicházejí poslíčky častěji. Pravé kontrakce, které vedou k porodu děťátka, si s poslíčky nespletete. Ale kdybyste přece jen (obzvlášť jako prvorodička) měla pochybnosti, zavolejte do porodnice nebo svému gynekologovi a vyptejte se.
Nikdo vám za to hlavu neutrhne. Překvapit vás mohou i děložní stahy při milování, při orgasmu. Ty ale nejsou natolik silné a dlouhé, aby vyvolaly předčasný porod. Pokud ale dochází ke zkracování děložního hrdla nebo jeho otevírání, je lepší sexuální aktivity omezit.
Opakované stahy po orgasmu, včetně předchozího mechanického dráždění pochvy a hrdla, by mohly přejít do výkonných děložních kontrakcí a nástupu porodu.
Nemusejí být nutně hned bolestivé a zpočátku mohou být i nepravidelné. Budoucí maminka je cítí spíš jako silný tlak v podbřišku s opakovaným nucením na stolici.
Postupně jsou kontrakce intenzivnější a přicházejí pravidelně. Objevují se v rozmezí 15 až 20 minut, obvykle trvají 15 až 20 sekund. Postupně pak bolesti sílí, jsou pravidelnější, s kratšími rozestupy a jejich délka se prodlužuje.
V této fázi je dobré mít připravenou tašku a chystat se k odjezdu do porodnice. Kontrakce postupně sílí a tělo se připravuje na narození dítěte tím, že se zkracuje děložní hrdlo a místo něj vzniká porodní branka.
To všechno samozřejmě posoudí lékař, který vás při nástupu do porodnice vyšetří. Ve chvíli, kdy kontrakce nastupují zhruba po 5 až 7 minutách a trvají okolo půl minuty, by maminka měla už být v porodnici a měly by začít obvyklé porodní přípravy a vyšetření.
Při nich lékař zjistí, jak porod probíhá a zda hlavička dítěte správně sestupuje porodními cestami. Pak na základě vyšetření rozhodne o dalším postupu. Pokud ještě nenastala ta pravá chvíle, může maminka využít čas sprchováním, chozením, hopsáním na míči nebo masáží zad, to vše může ulevit od bolesti.
Pokud je už porod na spadnutí, je možné se s lékařem domluvit na podání epidurální anestezie pro zmírnění bolestí, která zabere asi do 30 minut. Lékař může doporučit i monitorování, při kterém se sleduje, jak dítě na porod reaguje a zda netrpí nedostatkem kyslíku v důsledku poruchy placenty.
Na podporu děložních stahů může být někdy aplikován hormon oxytocin. První doba porodní končí takzvaným zajitím branky, kdy se tvoří porodní kanál. V té době přicházejí kontrakce asi po dvou minutách, trvají zhruba minutu a většinou odteče i plodová voda.
Pokud k odtoku vody nedojde spontánně, může lékař vak blan protrhnout uměle. Takový zákrok neprovázejí žádné bolesti, maminky ucítí jen to, jak voda odtéká. Délka trvání první doby porodní je individuální a závisí na mnoha okolnostech, na zdravotním stavu i kondici maminky.
Většinou ale platí, že jde o nejdelší část porodu. U prvorodiček trvá déle, i několik hodin, u následujících porodů to tak být nemusí.
Začíná to zánikem branky a končí narozením miminka. Tato část porodu je kratší než první doba porodní a neměla by trvat déle než hodinu. Každý porod je ale úplně jiný. Určitě jste slyšela od kamarádek jejich historky o bleskových nebo naopak nekonečně dlouhých porodech.
Délku druhé doby porodní může zčásti ovlivnit maminka sama, a to tím, jak se do porodu zapojí. Během druhé doby porodní jsou kontrakce v rozmezí 2 až 3 minut až minuty a půl.
Jejich síla je intenzivnější než u první doby porodní. Je-li branka zašlá a hlavička ve správné poloze v porodních cestách, může se začít „tlačit“. Děložní kontrakci tak může maminka podpořit zapojením svalstva přední stěny břišní a bránice. Takové tlačení je podobné jako při zácpě.
Během této doby dochází k zásadním změnám v porodních cestách a ty miminku usnadňují příchod na svět. Dítě sestupuje pánví stále níž a rotací si usnadňuje cestu.
Jakmile se hlavička dostane do pánevního východu, musí porodník zhodnotit, zda nehrozí natržení hráze. Pokud je nutné provést nástřih hráze, děje se to právě v tuto chvíli.
Hráz je natolik napjatá, že samotný nástřih už maminka nevnímá. V okamžiku, kdy dojde k porodu hlavičky miminka, zbývají ramínka a pak už jde vše raz dva. Zbytek tělíčka prochází porodními cestami většinou bez problémů.
Je to tu, jste v cílové rovince a máte právo na zasloužený odpočinek! Na řadu přichází porod placenty a plodových obalů a zároveň se vám viditelně zmenší děloha.
Porod placenty přichází pár minut po narození miminka. Maminka může vnímat lehké, v porovnání s předchozími však úplně banální bolesti, které část žen už vůbec nevnímá. Ty vedou k odloučení placenty.
Stahy při sexu nejsou tak dlouhé a silné, aby vyvolaly porod.
Během této doby může přechodně dojít k zesílení krvácení, které by se ale mělo samo díky přirozené srážlivosti krve zmírnit. A tím končí ten velký okamžik, na světě je nový človíček a váš život nabere úplně jiné obrátky a pocity štěstí se budou den ode dne násobit.
Dřepněte si
Polohou v podřepu si ulevovaly i indiánky. V podřepu se opřete o zeď a přečkejte tak kontrakce v první době porodní. V některých porodnicích vám dokonce poskytnou i prostor k tomu, abyste v této poloze rodila.
S balonem
Není nutné na něm cvičit ani se jinak pohybovat. Uleví se vám jen prostým sezením, nohy jsou zkřížené a ruce můžete opřít o postel, židli i zeď.
Tišit bolesti pomáhá i tanec. Podívejte se na video:
Sprcha, vana
Některým maminkám může být ve chvíli, kdy cítí bolest, voda nepříjemná. Jiným zase sprchování břicha a zad horkou vodou uleví stejně jako koupel, která bolesti utlumí.
Křičet na tátu
Není to úplně fér, ale někdy to pomáhá. Emoce musí v tu chvíli ven, tak klidně spusťte. Ostatně, co je trocha křiku proti vašim bolestem, na kterých má partner ostatně tak trochu podíl, že?